Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kudowa Zdroj průvodce – Trhy, aquapark i příroda

Kudowa Zdroj je polské město, které je situované blízko českého Náchoda a je podobně jako Kladsko součástí tzv. „Českého koutku“. Kudowa Zdroj leží v Dolnoslezském vojvodství a v současné době má okolo 10 400 obyvatel.

Kudowa Zdroj se představuje

Město je proslavené především svými trhy a lázněmi. Fascinující je však i okolní příroda. Až k lázeňskému městu totiž sahá nádherná přírodní rezervace, která se u nás jmenuje Broumovsko.

Kudowa Zdroj lázeňský park

Celé město má překrásnou přírodní scenérii, neboť je obklopeno úžasnými skalními stěnami a borovými a smrkovými lesy. Blízko města se ještě nachází menší Národní park, který má název Stolové hory.

Poklidný altánek v městečku Kudowa Zdroj

Letmý pohled na město Kudowa Zdroj

Kudowa Zdrój je především městem lázní a moderního aquaparku, který se jmenuje „Vodní svět“. Všem návštěvníkům města lze taktéž doporučit krásnou procházku po hlavní ulici Zdrojowa, která je lemována důstojnými starými vilami.

Historie města

Kudowa měla v minulosti český název Chudoba. O místních léčebných pramenech se zde vědělo už od konce 16. století, kdy je pod pojmenováním Čermenské Lázně poprvé zmiňuje letopisec Ludvík z Náchoda.

Nemůže chybět ani pravá lázeňská kolonáda

Další romantický pohled

Lázně jsou jedny z nejstarších polských lázní a jezdí se zde již od roku 1636, kdy zde stály první dřevěné lázeňské budovy.

Lázně

Místní léčebné vody jsou využívány především v léčbě srdečních nemocí, endokrinologických zdravotních potíží a chudokrevnosti. Nejpěknější lázeňskou budovou je zcela určitě sanatorium Zámeček, které bylo vybudováno v roce 1772.

Lázně jsou krásně načančané

Sanatorium bylo postaveno na úpatí menšího Parkového kopce a je perfektním startovacím místem pro ozdravné procházky přírodou. Zhruba dvacet minut pěšky od Parkového kopce po zelené značce dojdete ke krásnému vyhlídkovému altánku, odkud je pěkný výhled na město.

Aquapark

Místní moderní aquapark „Vodní svět“ poskytuje svým návštěvníkům skvělé sauny, příjemné vířivky a prvotřídní moderní bazény s umělými vlnami.

Pohled na centrum města Kudowa Zdroj

K dispozici je zde také bazén speciálně určené k vodním sportům, jako je veslování. Součástí „Vodního světa“ je taktéž 92 metrů dlouhý tobogán, který nabízí skvělý zážitek rychlé jízdy do vody.

Nechcete zrovna do lázní? Možná vás stejně jako nás nadchne polský Balt.

Místní muzea

Mezi nejatraktivnější kudowská muzea patří ojedinělé Žabí muzeum, které je zcela zasvěceno těmto zeleným obojživelníkům. Kolekce zahrnuje více než 3 000 exemplářů žab z dvaceti zemí a šesti kontinentů.

Zdejší park jenom láká k procházkám

Druhým zajímavým muzeem je Muzeum hraček, v němž se například potkáte i s českým Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Hlavní atrakcí muzea je však medvídek Koralgol, což je oblíbená postavička z polsko francouzského animovaného seriálu pro děti.

Kudowa Zdroj závěr

Kudowa Zdroj hje krásné lázeňské městečko s mnoha zajímavými atrakcemi. Tou hlavní je samozřejmě příroda, ale člověk jistě nepohrdně ani moderními lázněmi. A díky moderními aqaparku se tady zabaví i ti nejmenší. Zkrátka návštěvu Kudowy Zdroje vám můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku