Baltské moře – Dovolaná, počasí, teplota vody a více

Baltské moře

Baltské moře je pro Čechy ze všech moří nejblíže. Balt má rozlohu 422 300 km2 a je se Severním mořem propojeno Kielským průplavem. Baltské moře omývá břehy Německa, Polska, Dánska, Švédska, Finska, Ruska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Vyplatí se sem jet na dovolenou?

 

Baltské moře u Čechů rozhodně nepatří mezi TOP destinace. A je to obrovská škoda, protože je opravdu nádherné a má hodně co nabídnout. Snad se nám podaří vám ukázat to hezké z Baltu.

Krásné pobřeží Baltu

Teplota vody se pohybuje okolo 20 stupňů

Baltské moře mívá v průběhu hlavní turistické sezóny okolo 20 stupňů. Nutno však podotknout, že se v posledních teplých letech i Baltské moře výrazně oteplilo. V červenci a srpnu je koupání na německých a polských plážích příjemné.

Navzdory tomu je Baltské moře stále na severu, takže musíte počítat s tím, že se zkrátka nechystáte do tropických oblastí, kde je teplota moří výrazně vyšší.

Menší nevýhodou je také jemný větřík, který zde vane od moře i v letních měsících. Někomu může vadit, ale není to zas nic tak hrozného, co by vám úplně zkazilo zážitek.

Typické proutěné koše na německé pláži

Borovice všude, kam se podíváš

Místní příroda kolem Baltského moře má své osobité kouzlo. Na každém kroku najdete husté a rázovité borovicové lesy, které jsou orámovány kouzelným bílým pískem. Borovice často zasahují až na písčitou pláž, takže vytvářejí skvělou scenérii společně s rozbouřeným mořem, které je hnáno silným severským větrem.

Balt umí i divoké pobřeží s útesy

Německé pobřeží Baltského moře

Na německém pobřeží Baltského moře doporučuji navštívit neobyčejné jezero Müritz a historické město Stralsund.

Jezero  Müritz

Patrně nejzajímavější přírodní lokalitou na německém pobřeží Baltského moře je jezero Müritz. Stejný název má i okolní národní park, který názorným způsobem ukazuje, jak se příroda neustále vyvíjí, když do ní necitlivě nezasahuje člověk. Většiny plochy národního parku tvoří borovicové lesy a jezera, která mají ledovcový původ.

Jedna z fotek z Rujány

Historický Stralsund

Z krásné panenské přírody si pak můžete udělat výlet do historického města, které nese název Stralsund. Turisté z České republiky se zde mohou cítit jako doma, protože v raném středověku šlo o slovanskou osadu, která se jmenovala Strela. Na tento slovanský původ názvu osady Stralsund do dnešních dnů upomíná šipka v městském znaku. Historický střed města obklopuje voda, protože Stralsund je ze 3 stran obklopen jezery. Na východní straně se pak nachází mořská úžina, která odděluje ostrov Rujána od suchozemské pevniny.

Polské pobřeží Baltského moře

Na polském pobřeží Baltského moře stojí určitě za prohlídku města Gdaňsk a Sopoty.

Na plážích Baltu je občas také hlava na hlavě

Překrásný Gdaňsk

Gdaňsk je jedním z nejkrásnějších polských měst. Za pozornost stojí zejména zdejší historické jádro. Slavná je také místní zvonkohra, ze které v pravé poledne uslyšíte Schillerovu Ódu na radost. Najdete ji na vysoké štíhlé věži gdaňské radnice, která je postavená z malých červených cihel.

Lázeňské Sopoty

Sopoty jsou lázeňským městem a sídlem četných kulturních událostí a prestižních festivalů. Doporučuji navštívit sopotské molo, které patří vůbec k nejdelším dřevěným molům v Evropě.

Typické ochrané zíďky proti větru

Závěr

Baltské moře je krásné místo pro dovolenou, kterou vám můžeme jenom doporučit. Pro spoustu Čechů je to zároveň nejbližší moře. S trochou štěstí se k němu dá dojet za 6 hodin.

Baltské moře může v létě nabídnout překvapivě kvalitní koupání. Voda opravdu bývá dostatečně teplá. Zároveň je to moře, které není tak slané, takže vás možná překvapí, že až z něj vylezete, tak vás nebude pálit sůl, jako jinde.

K návštěvě můžeme doporučit hlavně německé pobřeží, které může nabídnout spoustu krásných národních parků, historických památek i skvělé služby. Polské pobřeží je o trochu divočejší, ale za to mnohem levnější. Služby na úrovni přitom nabízí Poláci také a příroda je tu rovněž krásná. Za nás zkrátka říkáme – „Balt si nenechte ujít!“

 

Doporučujeme

O autorovi: Recepční Hotelove.cz

Jsem recepční na Hotelove.cz a budu vaše průvodkyně tímto webem i všemi těmi krásnými hotely venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *