Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Baltské moře – Dovolaná, počasí, teplota vody a více

Baltské moře je pro Čechy ze všech moří nejblíže. Balt má rozlohu 422 300 km2 a je se Severním mořem propojeno Kielským průplavem. Baltské moře omývá břehy Německa, Polska, Dánska, Švédska, Finska, Ruska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Vyplatí se sem jet na dovolenou?

Baltské moře u Čechů rozhodně nepatří mezi TOP destinace. A je to obrovská škoda, protože je opravdu nádherné a má hodně co nabídnout. Snad se nám podaří vám ukázat to hezké z Baltu.

Krásné pobřeží Baltu

Teplota vody se pohybuje okolo 20 stupňů

Baltské moře mívá v průběhu hlavní turistické sezóny okolo 20 stupňů. Nutno však podotknout, že se v posledních teplých letech i Baltské moře výrazně oteplilo. V červenci a srpnu je koupání na německých a polských plážích téměř jisté a voda je příjemná. V nejteplejších dnech pak stoupá teplota vody až ke středomořským 25 stupňům.

Navzdory tomu je Baltské moře stále na severu, takže musíte počítat s tím, že se zkrátka nechystáte do tropických oblastí, kde je teplota vody vyšší a stálejší. Baltské pobřeží, ale samozřejmě nabízí i mnoho památek, zábavných atrakcí a možností turistiky. Byly jste někdy u Máchova jezera? Na mnoha místech Baltu to vypadá velmi podobně – jenom samozřejmě všechno je mnohem větší.

Článek: TOP 5 nejkrásnější pláže v Polsku

Menší nevýhodou je také jemný větřík, který zde vane od moře i v letních měsících. Někomu může vadit, ale není to zas nic tak hrozného. Většinou jde jenom o jemný vánek, který je v parném létě spíše příjemný. Takřka na každém rohu také prodávají nízké cca 50 cm vysoké zástěny, kterými si můžete obložit deku. Ty vás spolehlivě ochrání.

Typické proutěné koše na německé pláži

Borovice všude, kam se podíváš

Místní příroda kolem Baltského moře má své osobité kouzlo. Na každém kroku najdete husté a rázovité borovicové lesy, které jsou orámovány kouzelným bílým pískem. Borovice často zasahují až na písčitou pláž, takže vytvářejí skvělou scenérii společně s rozbouřeným mořem, které je hnáno silným severským větrem.

Balt umí i divoké pobřeží s útesy

Německé pobřeží Baltského moře

Na německém pobřeží Baltského moře doporučuji navštívit neobyčejné jezero Müritz a historické město Stralsund.

Jezero  Müritz

Patrně nejzajímavější přírodní lokalitou na německém pobřeží Baltského moře je jezero Müritz. Stejný název má i okolní národní park, který názorným způsobem ukazuje, jak se příroda neustále vyvíjí, když do ní necitlivě nezasahuje člověk. Většiny plochy národního parku tvoří borovicové lesy a jezera, která mají ledovcový původ.

Jedna z fotek z Rujány

Historický Stralsund

Z krásné panenské přírody si pak můžete udělat výlet do historického města, které nese název Stralsund. Turisté z České republiky se zde mohou cítit jako doma, protože v raném středověku šlo o slovanskou osadu, která se jmenovala Strela. Na tento slovanský původ názvu osady Stralsund do dnešních dnů upomíná šipka v městském znaku. Historický střed města obklopuje voda, protože Stralsund je ze 3 stran obklopen jezery. Na východní straně se pak nachází mořská úžina, která odděluje ostrov Rujána od suchozemské pevniny.

Polské pobřeží Baltského moře

Na polském pobřeží Baltského moře stojí určitě za prohlídku města Gdaňsk a Sopoty.

Na plážích Baltu je občas také hlava na hlavě

Překrásný Gdaňsk

Gdaňsk je jedním z nejkrásnějších polských měst. Za pozornost stojí zejména zdejší historické jádro. Slavná je také místní zvonkohra, ze které v pravé poledne uslyšíte Schillerovu Ódu na radost. Najdete ji na vysoké štíhlé věži gdaňské radnice, která je postavená z malých červených cihel.

Lázeňské Sopoty

Sopoty jsou lázeňským městem a sídlem četných kulturních událostí a prestižních festivalů. Doporučuji navštívit sopotské molo, které patří vůbec k nejdelším dřevěným molům v Evropě.

Typické ochrané zíďky proti větru

Svinoústí

Lázeňské městečko na hranicích Polska a Německa. Město protíná průliv Svina, který ho dělí na mnoha částech. Městečko se v podstatě rozkládá na 3 ostrovech, v okolí je ale dalších 44 menších neobydlených ostrůvků. Svinoústí v poslední době velmi nabírá na atraktivitě, protože je to jedno z nejbližších míst k moři pro mnoho Čechů. Atraktivní poloha navíc umožňuje mnoho možností výletů.

Międzyzdroje

Menší idylické letovisko hned vedle Svinoústí. Międzyzdroje leží na ostrově Volyň. Je to velmi opečovávané a oblíbené lázeňské město. Čekejte široké zlatavé pláže, dlouhá mola lákající k procházkám i mnoho parků a zeleně. Například Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina je opravdu nádherný.

Wiselka

Menší obec na okraji Wolinskeho parku narodoweho jenom kousek od Międzyzdroje. Obec je od moře vzdálená asi 1 kilometr, takže zdejší pláže jsou poloprázdné. V národním parku se nesmí ani parkovat, takže cestu musíte absolvovat po svých po červené nebo černé trase. V obci je minigolf, nejméně 5 restaurací a spousta ubytování. Výhoda je i blízkost jezer – v jezeře Wiselka přímo v obci je hezké koupání. Nedaleké jezero Czajcze zase nabízí luxusní procházky.

Międzywodzie

Pod krkolomným názvem se ukrývá malá lesní obec, která je součástí nedalekého Dziwnówa. Hezké rekrační středisko se širokými plážemi a dostatkem ubytování i ostatních služeb.

Dziwnów

Městečko situované na dlouhém poloostrově v Západopomoranskom vojvodstve v okrese Powiat kamieński. Rovněž blízko Česku. Široké bílé pláže jsou lemovány stromy, za kterými se skrývají cestičky, promenády a teprve až pak zástavba. Kousek na východ se nachází menší osada Dziwnówek.

Rewal

Menší mětečko. Pláže lemované nižšími skalami a útesy. Mají zde zajímavé oceanárium. Městečko se rychle rozvíjí.

Niechorze

Další zajímavé letní letovisko. Zdejší maják je vidět už z daleka. Krásné bílé pláže jsou velmi oblíbené. Centrum městečka žije čilým ruchem. Nechybí spousta restaurací, hospůdek a dalších občerstvoven. Ochutnejte třeba typickou vysokou ročenou zmrzlinu.

Pogorzelica

Menší obec hned vedle Niechorze, která rychle roste na oblibě. Prakticky celá obec je skovaná v borovicovém háji. Rychle zde rostou nové ubytování a rozrůstá se promenáda. Městečko má velmi příjemnou atmosféru.

Mrzeżyno

Původně jenom rybářská vesnice, která se ale velmi rychlé rozrůstá na oblíbené letovisko. Mrzeżyno leží v ústí řeky Rega do moře. Je čisté a příjemné letovisko. Pláže jsou zde široké s jemným bílým pískem. Většina lidí se koupe na východě, západní pláže nabízí spoustu prostoru a klidu.

Kolobřeh

Jedno z největších měst západního pobřeží. Kolobřeh (Kołobrzeg) má 46.830 obyvatel. Město má historii sahající do 10. století. V průběhu druhé světové války, bylo hodně poničeno. Díky tomu bylo vystavěno nově do krásy. Je to opravdu malebné a uhlazené letovisko se službami na úrovni. Město ostatně získalo status lázeňského města. Mají zde nádherné široké pláže s bělavým pískem.

Závěrečné shrnutí

Baltské moře je krásné místo pro dovolenou, kterou vám můžeme jenom doporučit. Pro spoustu Čechů je to zároveň nejbližší moře. S trochou štěstí se k němu dá dojet za 6 hodin.

Baltské moře může v létě nabídnout překvapivě kvalitní koupání. Voda opravdu bývá dostatečně teplá. Zároveň je to moře, které není tak slané, takže vás možná překvapí, že až z něj vylezete, tak vás nebude pálit sůl, jako jinde.

K návštěvě můžeme doporučit hlavně německé pobřeží, které může nabídnout spoustu krásných národních parků, historických památek i skvělé služby. Polské pobřeží je o trochu divočejší, ale za to mnohem levnější. Služby na úrovni přitom nabízí Poláci také a příroda je tu rovněž krásná. Za nás zkrátka říkáme – „Balt si nenechte ujít!“

Read article „Baltic Sea” also in English at Hotelode.com.

Diskuze ke článku