Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Babí lom nabízí je perfektní výlet kousek od Brna

Babí lom patří mezi nejvyhledávanější výletní destinace v okolí Brna. Jedná se o zalesněný vrch, který leží asi třináct kilometrů od jihomoravské metropole a měří 562 metrů nad mořem.

Babí lom se představuje

Babí lom je zhruba 3 kilometry dlouhý. Je to zalesněný hřeben a poměrně skalnatý útvar. Za krásného slunného počasí dohlédnete na Drahanskou vrchovinu a Žďárské vrchy.

Rozhledna Babí lom

Jak se k Babímu lomu dostanete?

Babí lom je situován severně od Brna, v Adamovské vrchovině. Dostanete se k němu po 3 dobře značených turistických značkách z Lelekovic, Kuřimi a Vranova.

  • Červená trasa spojuje obce Vranov a Lelekovice a vede pěknou krajinkou kolem řeky Ponávky. Délka trasy je z obou obcí k cíli 2,5 kilometrů.
  • Žlutá turistická trasa má začátek ve Svinošicích.
  • Modrá pro změnu spojuje Kuřim s Šebrovem-Kateřinou. Z Kuřimi i Svinošic měří trasa téměř čtyři kilometry.

Krásný výhled do krajiny

Babí lom je přírodní rezervace

Samotný skalnatý hřeben Babího lomu je přírodní rezervací, protože zde najdete několik druhů chráněných rostlin. Z květin jmenujme především růži plstnatou nebo růži převislou. Z bylinek stojí za povšimnutí česnáček lékařský či lilie zlatohlavá.

Strmá rozhledna Babí lom má krásný výhled

Hra světel a krajiny na Babím lomu

Zajímavý geologický vývoj

Skalnatý hřeben má za sebou rovněž pozoruhodný geologický vývoj.

Zajímavostí je místní načervenalá barva půdy a skalisek, což je pro naše skalnaté hřebeny atypický jev. Jedná se o několik stovek milionů let staré slepence oblázků.

Z vrcholu je vidět opravdu hodně

Fauna

Kolem Babího lomu je rovněž bohatý výskyt hmyzu a obratlovců. Za všechny jmenujme atraktivního motýla okáče voňavkového nebo silně ohroženého slepýše křehkého či jestřábovitého dravce včelojeda lesního.

Babí lom je krásný i v zimě

Rozhledna

Na Babím lomu najdete také rozhlednu. Stojí zde od roku 1961 a nahrazuje 2 bývalé vyhlídkové stavby, které zcela zanikly během druhé světové války.

Rozhledna je turistům volně přístupná, ale musíte si dávat trochu pozor, protože zde podle informací, které jsou napsané nad vchodem rozhledny, straší.

Zdejší skalní útvary jsou opravdu nádherné a pohrají si s vaší fantazií

Malebné výhledy z rozhledny

Pokud bude krásné a slunné počasí, otevírají se z rozhledny, která je vysoká 15 metrů, překrásné výhledy. Západním směrem můžete spatřit mírné vlny hřebenů Českomoravské vrchoviny, malebné Žďárské vrchy či moderní vysílač na kopci Čebínka.

Informační tabulka na Babím lomu

Na východ se vám mezi stromy ukáže obec Vranov s komplexem církevních staveb. Jihovýchodním směrem můžete pozorovat půvabné Chřiby a Ždánické lesy.

Jižně je pro změnu k vidění Brno s hradem Špilberk a chrámem Petrov. Jihozápadně se naskýtá úchvatný pohled na Babský hřbet s vrchem Velkou babou, který je vysoký 446 metrů nad mořem.

Příroda je na Babím vrchu opravdu hodně zajímavá

Babí lom závěr

Babí lom je unikátní přírodní útvar. Skalnatý zlom, u kterého se můžete procházet přímo po jeho hřebeni. Babí lom je na dosah Brna a ohromí vás svou krásou. Roztodivné skalní útvary, krásná příroda, výhledy do krajiny nebo třeba v létě se vyhřívající ještěrky. A uprostřed krásná rozhledna. Výlet sem byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Diskuze ke článku