Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Poreč a Zelená Laguna – Průvodce a informace na dovolenou

Poreč je malebné historické město, které na mapě Istrie najdete na západní straně tohoto mezi Čechy oblíbeného chorvatského poloostrova.

Poreč je krásné přístavní město na Istrii, které se může zejména pochlubit historickou památkou, která je zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o starodávnou Eufráziovou baziliku, ve které jsou k vidění překrásné křesťanské mozaiky z šestého století po Kristu.

Poreč v číslech

Město Poreč je důležitým historickým turistickým městem na břehu Jaderského moře a v současné době má něco málo přes 16 000 obyvatel.

Poreč je město historických paláců a památek

Celková rozloha města je 139 kilometrů čtverečních, přičemž hustota zalidnění je zde 120 obyvatel na kilometr čtvereční. Vlajka města má bílo červený erb, pod kterým se nacházejí dvě zelené větvičky.

Příjezd do města Poreč

Do chorvatského města Poreč se nejlépe dostanete autem po vlastní ose. Cesta autem trvá z Prahy do Poreče zhruba 9 hodin. Na poloostrově Istrii pojedete po dálnici A9 a před obcí Kolembera sjedete z dálnice a do Poreče pojedete po silnici 5042.

Pláž v Poreči

V bezprostředním okolí historického centra města je dost dobře značených placených parkovišť, kde si svůj vůz můžete bezpečně zaparkovat. Některá jsou však pouze na mince a bankovky, takže je dobré mít u sebe chorvatskou hotovost.

Poreč je stále velmi rušné město

Poreč se představuje

I když je okolí města Poreč moderní, v historickém jádru Poreče se ukrývá nádherné historické centrum s honosnými kulturními i historickými památkami.

Objevíte zde pozůstatky v podobě starobylých svatyň z doby antiky, krásných budov ve stylu benátské gotiky a domy různých jiných slohů a stylů.

Moře nedaleko Poreče a Zelena Laguna

Další průvodce Istrií

Kromě tohoto článku pro vás máme průvodce dalšími zajímavími místy Istrie:

Eufraziova bazilika

Nejzajímavější pamětihodností města je úchvatná Eufraziova bazilika, která je od roku 1998 zapsaná na seznamu světového děditství UNESCO.

Velkolepá křesťanská svatyně pochází z 6. století po Kristu a řadí se mezi důležité památky byzantské kultury.

Své jméno dostala podle biskupa Eufrazia, který celou stavbu inicioval. Zasvěcena je však martyrovi a místnímu biskupovi sv. Maurovi.

I zapadlé uličky mají svojí atmosféru

Nejkrásnějším skvostem baziliky je jeho decentní výzdoba, kterou tvoří pozoruhodné byzantské mozaiky, které byly zhotoveny za východořímského císaře Justiniána.

Fragmenty barevných mozaik najdete na podlaze tehdejší hlavní lodě i ve sklepeních kostela. V centru trojlodní baziliky pak ještě najdete atrium s krytým ochozem s osmibokou kaplí, která nejprve fungovala jako křestní kaple, později pak sloužila k pohřebním účelům.

Poreč se nachází zhruba ve středu západního pobřeží Istrie

Poreč je historické město plné památek

Městské hradby a benátské domy

Pompézní jsou rovněž zachovalé městské hradby, které ohraničují historické jádro města. Jeho součástí jsou 3 strážní věže, přičemž ta nejkrásnější je ozdobená reliéfem benátského lva.

Sympatické je, že celé jádro města je pěší zónou, takže se můžete v poklidu procházet hlavní ulicí, která je dlážděná hladkými kamennými kostkami a obdivovat krásy staré architektury.

Noblesní architekturu ve středu města vystavěli zejména podnikaví Benátčané. Nejhonosnější benátské domy naleznete přímo v centru města.

Centrum nabízí úzké uličky a jedinečnou atmosféru

Palác Zuccato

V Poreči je k vidění několik velkolepých paláců. Za jeden z nejpůvabnějších je pokládán palác Zuccato, jehož výstavba byla započata již ve 13. století. Jedná se o překrásný gotický tříposchoďový palác, který se může pyšnit barokní výzdobou.

Vyhlídka na město Poreč

Palác, který je významnou historickou památkou, byl vystavěn z kamene, třetí poschodí je však z cihel a architektonické ozdobné prvky jsou pro změnu vyrobeny z krásného světlého vápence z Korčuly. Uvnitř paláce najdete uměleckou galerii, která prezentuje hlavně soudobé umění.

Pláže

Poreč má velmi rozmanité a pestré pláže – to znamená, že některé jsou oblázkové, další přírodní kamenné nebo štěrkové. V okolí města Poreč je také několik pláží, které se mohou chlubit oceněním Modré hvězdy.

Letecký pohled na Poreč

Více o Istrii

Patří mezi ně kupříkladu oblázková pláž hotelového komplexu Bellevue, pláže specifického naturistického kempu Ulika a především sympatické pláže kempů Zelena Laguna a Bijela uvala, kde jsou kamenné pláže s dobře upravenými vstupy do moře, které jsou vhodné především pro rodiny s malými dětmi nebo seniory.

Poreč závěrečné shrnutí

Historické město Poreč je perlou Istrie. Nádherné historické město, které může nabídnout opravdu úchvatné a unikátní památky. Přitom ale stále živé město se sympatickými kavárnami a rušným centrem. Hlavně tedy po západu slunce. Je to krásné místo k návštěvě, které je přístupné z většiny Istrie. Samozřejmostí jsou krásné okolní pláže, kde můžete rovnou strávit celou dovolenou.

Diskuze ke článku