Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rovinj v Chorvatsku – Kempy, ubytování, počasí a vše co potřebujete vědět

Rovinj je starobylé historické město, které na mapě Istrie najdete na západní straně tohoto chorvatského poloostrova. Rovinj je suverénně nejkrásnější město na Istrii.

Nadchne svými úzkými uličkami a romantickými dvorky uvnitř starobylých a rozkošných domů, které pamatují doby, kde zde vládli Benátčané.

Pojďme si nyní celé město v krátkosti představit, projít a vytipovat si nejzajímavější místa, památky a pláže.

Romantické centrum města Rovinj

Rovinj v číslech

Město Rovinj je situován v nadmořské výšce 0 metrů na mořem. Je významným historickým turistickým městem na břehu Jaderského moře a v současné době má něco málo přes 14 000 obyvatel.

Celková rozloha města je 77,9 kilometrů čtverečních, přičemž hustota zalidnění je zde 183,5 obyvatel na kilometr čtvereční.

V centru je plno skvělých restaurací a kaváren!

Návštěvu rybí restaurace rozhodně můžeme doporučit

Rovinj se nachází v rovinaté kotlině, která je obehnána malými kopci o výšce 100 metrů.

Vlajka města má bílý erb, ve kterém je červený kříž a je umístěn na modrém poli. Nad erbem je ještě žlutá korunka.

Historické domy jsou opravdu krásné

Města a letoviska Istrie

Kromě tohoto článku pro vás máme průvodce nejzajímavějšími městy Istrie:

Příjezd do města Rovinj

Do města Rovinj se nejlépe dostanete autem po vlastní ose. Cesta autem trvá z Prahy do Rovinje zhruba 9 hodin.

Do Rovinje vede od obce Kanfanar silnice D303. V obci Kanfanar je pak nájezd na dálnice A8 a A9, které vedou buď k slovinským hranicím nebo do chorvatské Rijeky.

Romantika starého Rovinje

Turistické korzo s tržištěm

Procházku po historickém městě Rovinj začněme obchodní zónou, která zahrnuje celé severní nábřeží Padlých vojáků.

Tohle rušné a velké nábřeží lemuje souvislá řada tržišť s čerstvým ovocem, kořením, zeleninou, rybami a turistickými potřebami.

Nad tím vším bdí památník z roku 1956, který je věnovaný padlým statečným vojákům a obětem fašismu.

Procházka historickým centrem Rovinje je zážitek

Historické budovy na severním nábřeží

Hlavní historickou budovou severního nábřeží je výrazně červená budova, ve které sídlí Muzeum města Rovinje. Na protější straně se pak rozvírá vějíř několika úzkých ulic a uliček, které směřují do pevninské části města.

Výstavní ulice Carera

Výstavní uličkou pro turisty je především ulice Carera, která je dlážděná mramorem a plná lákavých výloh módních butiků a obchůdků. Stojí tady rovněž jedna pitoreskní památka – katolický kostelík sv. Karla Boromejského z roku 1660, ve kterém se nachází umělecký ateliér.

Na samém konci ulice u náměstí s autobusovým nádražím pak narazíte na další malý kostel, který má název Nejsvětější Trojice. Je to velmi stará románská stavba, která pochází z 12. století. Kostel má neobvyklý sedmiboký tvar a slouží rovněž jako prodejní galerie.

V létě tady panuje poklidná atmosféra

Staré město

Nejkrásnější část města je Staré město, která se rozkládá na návrší poloostrova. Starému městu dominuje katolický kostel, který stojí na vrcholu kopce.

Z kopce dolů až k mořské azurové hladině jsou pak zastavěné úchvatné domy, kolem kterých kvetou oleandry různých barev.

A protože poloostrov byl v minulosti ostrovem a místa nebylo na rozdávání, stavěly se domy hustě nalepené vedle sebe a s úzkými uličkami. Prostě ideální místa k romantickým fotkám.

Trg Giacoma Matteottija

Kostel sv. Eufemie

Katolický chrám sv. Eufemia je hlavní památkou města. Hrdě se tyčí na vrcholu kopce uprostřed Starého města. Spatřil světlo světa v letech 1725 až 1736 a jeho architektonický šat je barokní.

Jedná se o největší kostel na Istrii a úchvatná je především jeho zdařilá zvonice. Jak by ne, jedná se totiž o věrnou kopii zvonice, kterou uvidíte u chrámu sv. Marka v proslulých italských Benátkách.

Nábřeží má rušné i klidné části

Více informací o Istrii

Pláže

Přímo u města Rovinj jsou k dispozici příjemné oblázkové pláže. Zdejší pobřeží je lemováno rozlehlými borovicovými háji, které poskytují dostatečný příjemný stín a jsou ideální k nenáročným procházkám a toulkám.

Rovinj - tady by si asi chtěl posedět každý

Podél pláží vede příjemná promenáda a v borovicových lesích je vybudována kvalitní síť zpevněných stezek pro pěší i cyklisty.

V širším okolí měst Rovinj pak mohu doporučit pláž u velkého luxusního kempu Polari, která nabízí vše potřebné, co náročný turista potřebuje.

Je zde dobrý přístup do moře, pestrá škála vodních radovánek pro děti, velké množství půjčoven lodiček a šlapadel, ranní pekárna, velká sít restaurací, kaváren, kiosků s osvěžující zmrzlinou a barů. A kousíček od pláže je také dobře zásobený supermarket. Co více si přát!

Panorama historického centra města Rovinj

Město Rovinj – Závěrečné shrnutí

Rovinj je opravdu krásné historické město s mnoha malebnými zákoutími. Opravdu radost ho navštívit. Čeká vás spousta zajímavých památek a ještě hezčí výhledy! Příjemné kavárny i výborné rybí restaurace. Poloha města na útlém poloostrově je opravdu jedinečná a o to více pak láká k návštěvě. Rovinj si tedy rozhodně nenechte ujít a zařaďte ho do vašeho cestovatelského itineráře.

Nebo ještě lépe se vydejte na dovolenou právě sem! Možnosti koupání jsou v okolí města také dobré.

Diskuze ke článku