Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bozkovské dolomitové jeskyně – Průvodce a moje tipy

Bozkovské dolomitové jeskyně najdete na severním okraji obce Bozkov u Semil, která je situovaná v Krkonoších. Jeskyně leží ve svahu plošiny Na Vápenci, který je vysoký 485 metrů nad mořem.

Bozkovské jeskyně se představují

Jeskyně se skládají ze dvou samostatných systémů jeskynních chodeb a krásných síní, které byly postupně propojeny průkopy a dlouhou štolou.

Jeskyně jsou v nejnižších patrech zaplaveny vodou, takže zde najdete rozsáhlá podzemní jezera, která jsou svého druhu největší v Čechách.

Cesta k Bozkovským dolomitovým jeskyním

Fakta a čísla

Celková délka dosud objevených podzemních prostor činí 1 060 metrů. Výškovým rozpětím, které dělá až 43 metrů, jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi na našem území.

Teplota vzduchu se zde neustále pohybuje v rozmezí od 7,5 do 9 stupňů Celsia, přičemž vlhkost podzemních prostor zde dosahuje 96 až 100 procent. Teplota vody v rozsáhlých jezerech je okolo 8 stupňů Celsia.

Zdejší podzemní jezírka jsou opravdu nádherná!

Prohlídkový okruh

Prohlídkový okruh je dlouhý 350 metrů a prohlídka s průvodcem trvá 45 minut. Prohlídka jeskyní není fyzicky těžká, takže ji zvládnou i rodiny s malými dětmi.

Každým rokem sem přijde zhruba 70 000 návštěvníků od nás i z celého světa. Mezi nejzajímavější části celého jeskynního areálu je efektně osvětlená jeskyně s přitažlivým názvem Peklo.

Jezerní dóm na závěr

Nádherná podívaná na unikátní Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí přírodní nádhera celé jeskyně, je třešničkou na dortu celé prohlídky.

Jezero má průzračnou čistou vodu, přičemž jeho rozloha je 14 x 24 metrů. Průměrná hloubka jezera je 140 centimetrů a jeho teplota se neustále pohybuje okolo osmi stupňů Celsia.

Krápníky a skalní útvary jsou nádherně nasvícené

Rezervace prohlídek

Z důvodu velkého zájmu návštěvníků během léta doporučuji zařídit si rezervaci vstupenek do jeskyně telefonicky.

Jedny z nejhezčích krápníků Bozkovských jeskyní

Rezervaci prohlídky jednotlivců můžete udělat od pondělí do pátku od 8 do 10 hodin dopoledne, o víkendu pak od 9 do 10 hodin dopoledne. Rezervaci si též můžete zařídit na telefonním čísle 481 682 167.

Na prohlídky je dobré se předem rezervovat

Podzemní jezírka jsou nádherně osvětlena

Parkování

K parkování aut jsou vyhrazená parkoviště vzdálena zhruba 10 minut chůze od jeskyní. Přímo na parkovišti je kryté občerstvení, kde si můžete dát čaj, kávu nebo párek v rohlíku.

K jeskyním se však můžete dostat i na kole. U pokladny jsou pak k dispozici stojany na jízdní kola.

Jeskyně z trochu jiného pohledu

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba Bozkovských jeskyní je celoroční. V letní sezónu je jeskyně otevřena od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodiny. Základní vstupné do jeskyně je 150 korun, přičemž děti zaplatí 90 korun. Snížené vstupné pak činí 120 korun.

Bozkovské dolomitové jeskyně závěr

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou nádherné. Mezi Českým rájem a Krkonošemi nenajdete žádnou podobnou památku. Bozkovské jeskyně sice nejsou tolik unikátní svými krápníky, ale podzemní jezírka tady mají nejkrásnější v celé republice.

Pokud se ocitnete poblíž, tak si návštěvu Bozkovských dolomitových jeskyní rozhodně nenechte ujít!

Jeskyně navštíví ročně až 70.000 lidí!

Prohlídková trasa je velmi zajímavá a dobře značená

Diskuze ke článku