Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Brdy – CHKO, mapa, na kole (kompletní průvodce)

Brdy neboli „Brdská vrchovina” se táhne v délce zhruba 80 kilometrů mezi Prahou a Plzní. Nejvyšším vrcholem Brdské vrchoviny je kopec Tok, který měří 865 metrů nad mořem. Celá rozloha Brdské vrchoviny činí 827 km2. Díky vojenskému cvičišti se v Brdech zachovalo neuvěřitelné množství přírodních krás.

Historie ryze českého pohoří

Již samotný název Brdy je ryze český a pochází od slova „brdo”, což znamená  zalesněný kopec. Brdy jsou nejvyšší ryze české pohoří, které však byly dlouhou dobu české veřejnosti zcela nepřístupné. Od roku 1950 do roku 2015 zde totiž fungoval Vojenský újezd Brdy, které byl hojně využíván pro vojenská cvičení. Teprve od prvního ledna roku 2016 se oblast až na malé části otevřela široké veřejnosti.

Mohyla v CHKO Brdy

Široké možnosti turistiky a sportování

V současné době jsou Brdy z velké části otevřené široké veřejnosti, kteří zde mohou využít desítky kilometrů stezek pro cyklisty i pěší turisty.

Pro cyklisty mohu doporučit jednodenní výlet k Paďtrským rybníkům, který vás provede hlubokými lesy jižních Brd. Délka celé trasy je 55 km. Od hrází Paďtrských rybníků se vám naskytne pěkný pohled na vrcholy kopce Praha. Trasa je vhodná i pro nezkušené cykloturisty, protože profil trasy není náročný a vede po klidných lesních cestách.

Příroda je tady divoká a krásná

Jeden z mnoha rybníků

Nejzajímavější místa

Co rozhodně neminout v CKHO Brdy?

V Brdech zbyly po vojácích dobré cesty

Zřícenina hradu Valdek

Ruiny gotického hradu Valdek ze 13. století najdete kousíček od obce Chaloupky. Gotický hrad uprostřed lesa je pustý již od dob třicetileté války, kdy byl dobyt nepřátelským vojskem.

Z dříve mohutného hradu se však ještě do dnešních dnů zachovalo opevnění, válcovitá věž a zbytky renesančně upraveného paláce z 16. století. Tajemná zřícenina se ukrývá v hlubokém smíšeném lese nad skalnatou roklí, z níž vytéká Červený potok.

Zřícenina hradu Valdek

rybník v CHKO Brdy

Bunkr na Houpáku

Bunkr na Houpáku je pozůstatkem nedávné doby, kdy v Brdech vládli vojáci. Stojí na kopci Houpák, který měří 794 m. n. m. a z jeho střechy je krásný výhled na celé Střední Brdy. Tento betonový kryt se dlouhou dobu testoval dělostřeleckou palbou naší lidové a později demokratické armády. Objekt byl rovněž využíván během leteckých raketových střeleb.

Brdy jsou i louky a pastviny

Ubytování

Sehnat ubytování není v Brdech již žádný problém. Doporučuji rodinný penzion s názvem Angusfarm Soběsuky, který byl vybudován v půdních prostorách restaurace. Kapacita pensionu je 20 osob. Společný prostor je tvořen praktickou zimní zahradou a slunnou letní terasou, která je orientována na jižní stranu.

Dále můžete vyzkoušet ubytování na farmě Moulisových v obci Milínov. Jedná se o ubytování na ekologické farmě v penzionu rodinného charakteru, který nabízí tří apartmány s celkovou kapacitou 23 lůžek.

Mapa CHKO Brdy

Následující mapa vám pomůže se v CHKO Brdy snadněji zorientovat.

Mapa CHKO Brdy

Závěr

Brdy je pro cestovatele a cyklistiky nová destinace. Vojenské využití překvapivě umožnilo zachovat divokou přírodu v opravdu nebývalém množství. Takový klid, samotu a odlehlost jinde ve Středních Čechách nenajdete. Brdy jsou krásné místo, které se teprve otevírá lidem. Važte si toho a s pokorou je navštivte. Zdejší kopce i kopečky vás rozhodně nezklamou.

 

Diskuze ke článku

0/100