Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zbrašovské aragonitové jeskyně – Průvodce a moje tipy

Zbrašovské aragonitové jeskyně najdete v malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou v okrese Přerov. Jedná se o národní přírodní památku.

Zbrašovské aragonitové jeskyně se představují

Jde o unikátní jeskynní systém, který vznikl soudobým působením atmosférických vod a teplých minerálních vod s obsahem oxidu uhličitého, které vystupují z velkých hloubek ve vápencích.

Vstup do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Unikátní výzdoba

Jeskyně se mohou pochlubit ojedinělou výzdobou, kterou tvoří především minerál aragonit. Stěny zdobí krásné útvary, které vám mohou připomínat sladké pocukrované a baculaté koblihy.

Jeskyně mají unikátní výzdobu

Velmi teplé jeskyně

Nejnižší části jeskyně jsou nepřetržitě zaplněny plynem oxidem uhličitým. Na zdejší prohlídku jeskynních prostor se nemusíte příliš oblékat, neboť jsou to vůbec nejteplejší jeskyně u nás.

Zdejší stálá roční teplota se pohybuje okolo příjemných 14 stupňů Celsia.

Zbrašovské aragonitové jeskyně vznikly díky oxidu uhličitému

Krátké dějiny jeskyně

Jeskyně byly objeveny dělníky místního kamenolomu v prosinci roku 1912. První průzkumy jeskyně začaly v roce 1913.

Pro širokou veřejnost byly pak zpřístupněny v roce 1926. Poslední generální rekonstrukce jeskyně proběhla v letech 2002 až 2005, při niž došlo k celkové opravě prohlídkové trasy a opravě elektroinstalace.

Prohlídková trasa je dlouhá skoro 400 metrů

Prohlídka jeskyně

Prohlídkový okruh je dlouhý 375 metrů, přičemž prohlídka s průvodcem trvá zhruba 50 až 60 minut.

U pokladny si pak můžete zakoupit barevné pohlednice, turistické známky, turistické nálepky nebo odbornou literaturu, která se vztahuje k dějinám a současnosti této jeskyně.

Zbrašovské aragonitové jeskyně detail

Prohlídka Zbrašovských aragonitových jeskyní pro školy

Správa Zbrašovských aragonitových jeskyní rovněž nabízí interaktivní prohlídku jeskyně pro školy.

Před prohlídkou dostanou žáci základních škol pracovní listy o dějinách a geologii Zbrašovské aragonitové jeskyně, které si pak po prohlídce jeskyně mohou vyplnit.

Zbrašovské aragonitové jeskyně mají unikátní výzdobu

Zajímavosti v okolí jeskyně

Nedaleko jeskyní najdete vůbec nejhlubší propast České republiky, který se jmenuje Hranická propast. Její suchá část má celkovou hloubku 69,5 metrů.

Další část propasti je již zatopená a celková hloubka činí 473,5 metrů. K propasti vede značená turistická cesta. Kolem celé propasti je zábradlí. Z vrchu kolem zábradlí lze však vidět suchou část celé hluboké prohlubně.

Prohlídka nadchne i děti

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba Zbrašovských aragonitových jeskyní je mimo měsíc leden celoroční. V letní sezónu je jeskyně otevřena od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodiny.

Základní vstupné do jeskyně je 150 korun, přičemž snížené vstupné stojí 120 a dětské 90 korun.

Zbrašovské aragonitové jeskyně závěr

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou opravdu krásné a výstavní. Nejsou to sice krápníkové jeskyně, ale přesto nabízí zajímavý podzemní labyrint s unikátní výzdobou. Hranická propast hned vedle je velmi příjemným bonusem. Pokud budete mít cestu kolem – zastavte se.

Diskuze ke článku