Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Petřínská rozhledna – Vstupenka, jak je vysoká, průvodce

Petřínská rozhledna je nejznámější pražskou rozhlednu, odkud je nádherný výhled na Malou Stranu a Staré Město. Rozhlednu najdete na Praze 1 v Petřínských sadech. J

Petřínská rozhledna se představuje

Petřínská rozhledna je vysoká 58,7 metrů a ční v nadmořské výšce 378 metrů nad mořem.

Byla vystavena na temeni kopce Petřín a patří již dlouho dobu mezi nejoblíbenější návštěvní místa tuzemských i zahraničních turistů Prahy. Nadto je bezprostřední okolí rozhledny nádherným místem romantických procházek a pikniků.

Pohled z výšky 58,7 metrů

Historie rozhledny

Za vznik rozhledny mohou členové Klubu českých turistů, kteří se rozhodli v Praze postavit výškovou monumentální stavbu po vzoru Eiffelovy věže v Paříži.

Počátek prací na temeni kopce Petřín se datuje na konec zimy roku 1891. Celá stavba trvala docela krátkou dobu, protože rozhledna byla slavnostně předána široké veřejnosti už 2. srpna roku 1891.

Vstup na Petřínskou rozhlednu

Zároveň byla na vrchol Petřína vybudována na svou dobu moderní lanovka z dílny firmy Ringhoffer, což byla úspěšná pražská německá rodina podnikatelů.

Petřínská rozhledna nabízí skvělý výhled

Technické parametry

Petřínská rozhledna má jedenáct metrů hluboké základy. Byla postavena z ocelové konstrukce, přičemž jádro tvoří osmiboký tubus. Ve věži je výtah a okolo výtahu se pak vinou dvě točitá schodiště, jedno schodiště je po výstup nahoru, druhé pro sestup dolů.

Schodů až nahoru je celkem 299. Nahoře jsou pak dvě vyhlídkové plošiny, ta vyšší se pohybuje ve výšce 55 metrů, nižší ve výšce 20 metrů.

Hladová zeď je hned vedle rozhledny

Expozice uvnitř rozhledny

V přízemí rozhledny najdete stálou výstavu s názvem „Petřín – místo vycházek, rozhledů i dolování“. V expozici uvidíte staré rytiny, kresby a dobové černobílé fotografie, které zachycují proměnu Petřína v toku neustále se měnícího času.

Zajímavosti celé výstavy je kupříkladu psaný fejeton Rozhledna na Petříně z pera Viléma Kurze, který byl publikován v roce 1890. Je zde také několik panelů, které mapují dějiny Klubu českých turistů.

Takový výhled zažijete z Petřínské rozhledny

Cestování pro vozíčkáře

Petřínskou rozhlednu mohou navštívit také vozíčkáři, protože výtah je vhodný i pro invalidy. Přístup pro vozíčkáře výtahem je však možný pouze na plošinu do 20 metrů.

Výhled z rozhledny

Z rozhledny na Petříně uvidíte především majestátní Pražský hrad a Malou Stranu. Za dobré viditelnosti však uvidíte i horu Říp nebo České středohoří.

Romantika s Petřínskou rozhlednou

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba Petřínské rozhledny je celoroční. V letních měsících je rozhledna otevřena od pondělí do neděle od 9:00 do 21:00 hodiny.

Základní vstupné na rozhlednu je 150 korun, přičemž děti zaplatí 100 korun. Rodinná vstupenka přijde vaší peněženku na 350 korun.

Petřínský rozhledna závěr

Petřínská rozhledna je jedním ze symbolů Prahy, který zná snad každý. Krásná rozhledna přímo na vrcholu Petřína poskytuje krásné výhledy a je jedním z nejhezčích míst pro procházku. Na Petříně se mimochodem koncentruje mnohem více zajímavostí – bludiště, hvězdárna a samozřejmě jedinečná petřínská lanovka.

Diskuze ke článku