Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lanovka na Petřín – Cena, jízdní řád a aktuální provoz

Lanovka na Petřín je známá pozemní lanová dráha, která vás pohodlně přepraví z pražského Újezdu na Petřín, kde se nachází známá Petřínská rozhledna. Vlastníkem a provozovatel této lanovky je Dopravní podnik hlavního města Praha.

Technické parametry

Délka celé tratě je pouhých 510 metrů. Na této krátké trase jsou 3 zastávky: Újezd, Nebozízek a Petřín. Lanovka má celkem 3 moderní vozy a překonávaná výška je 130 metrů. Největší sklon tratě je 298 ‰ a rychlost jízdy je 4 m/s.

Lanovka Petřín při pohledu z kabiny strojvedoucího

Historie

Historie petřínské lanovky se začíná psát roku 1891, kdy byl poprvé spuštěn provoz pozemní lanové dráhy na Petřín. Její provoz byl z důvodu první světové války ukončen v roce 1916. Lanová dráha byla znovu obnovena až v roce 1932, kdy byla zároveň přestavěna na efektnější elektrický pohon.

Bez větších problémů sloužila široké veřejnosti přes 30 let. V roce 1965 došlo na Petříně k velkým a zničujícím sesuvům půdy, které trať lanové dráhy zcela zničily. Lanovka na Petřín se rozjela až po dlouhé 20 pauze v roce 1985. Od té doby je lanovka na Petřín stále v provozu.

Dolní stanice lanovky Újezd

Zajímavosti Petřína

Z druhé stanice Nebozízek se otevírá nádherný pohled na Pražský hrad i pitoreskní Malou Stranu. Poblíž Petřínské rozhledny pak můžete navštívit zábavné Bludiště – zrcadlovou síň v Pavilonu českých turistů.

Vůz Petřínské lanovky při cestě dolů

Pavilon je malou kopií středověké brány Špička, která byla ve středověku součástí vyšehradského opevnění. V budově je rovněž nainstalován velký panoramatický obraz, který nese název Hájení Prahy proti Švédům.

Na mostě se nachází stanice lanovky Nebozízek

Lanovka na Petřín a Hladová zeď

Lanová dráha prochází Hladovou zdí, kterou ve středověku nechal postavil císař Karel IV. Své netradiční pojmenování získala na památku toho, že byla nouzovou stavbou umožňující zaměstnat chudé obyvatelstvo Prahy. Zeď byla také součásti středověkého opevnění města.

Na Petříně také najdete Štefánikovu hvězdárnu, která poprvé zahájila svou činnost už v roce 1930. Hvězdárna je otevřena každý den až do 23 hodiny.

Pohled na míjení lanovek

Provoz a ceník

Provoz lanové dráhy je celoroční. První lanovkou můžete na Petřín vyjet v 9 hodin ráno, poslední lanovka pak jede večer v 23:30. Lanovka jezdí v 15 minutových intervalech a pro jízdu lanovou dráhou platí jízdenky MHD s výjimkou nepřestupních jízdenek.

Lanovka na Petřín není dlouhá, ale projížďka je zážitek

Lanovka na Petřín závěr

Těžko hledat zážitek, který si nemůžete nechat v Praze ujít, než je výlet, ve kterém bude figurovat i lanovka na Petřín. Je to opravdu krásný zážitek se do kopce vyvést lanovkou a pozorovat výhledy na město i upravenou zeleň všude okolo. Navíc si alespoň ušetříte síly, na výstup na petřínskou rozhlednu.

Z Petřína se navíc dá krásnou procházkou dojít až na Pražský hrad. Za hradbami se pak nachází areál Strahovských vysokoškolských kolejí.

 

Diskuze ke článku

0/100