Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Cres Chorvatsko – Pláže, ubytování, průvodce dovolenou

Ostrov Cres je situován v severní části Kvarnerského zálivu, přičemž jeho jižní část je ve městě Osor propojena otočným mostem s ostrovem Lošinj.

Ostrov Cres má celkovou rozlohu přes 405 kilometrů čtverečních a je druhým největším chorvatským ostrovem.

Ostrov Cres se představuje

Cres je velmi hornatý ostrov. Nejvyšším kopcem ostrova je hora Gorice, která je vysoká 648 metrů nad mořem. Z kopce je překrásný výhled na celý Kvarnerský záliv.

Ostrov Cres nabízí i velmi odlehlá místa

Ostrov Cres je 66 kilometrů dlouhý a široký je od 2 do 12 kilometrů. Pobřeží ostrova čítá 248 kilometrů a je značně členité.

Obzvláště v západní části ostrova je celá řada zátok a velmi pěkných oblázkových pláží. Severní a východní část pobřeží je pro změnu posetá značně strmými a vysokými skalními útesy.

Typický kostelíček na ostrově Cres

Flora a fauna ostrova Cres

Nejvíce hustých a hlubokých lesů najdete na severu ostrova. Místní lesy jsou zde spíše listnaté, přičemž převažují duby, kaštany, habry a jilmy. Střední a jižní část ostrova se pro změnu nesou ve znamení pastvin a hustých keřovitých porostů.

Co se týče fauny, tak zde převažují ptáci a motýli. Žije zde na 200 druhů ptáků a 87 druhů motýlů. Dále zde má domov 24 druhů plazů, 15 druhů netopýrů a 7 druhů obojživelníků.

Na Cresu je mnoho historických obcí

Pohled z výšky na Cres

V mořských vodách okolo ostrova se pak velmi dobře daří delfínům, konkrétně delfínu skákavému. Nejvzácnějším zvířetem celého ostrova je však sup bělohlavý, který je kriticky ohroženým zvířetem.

Přístav je centrem ostrova

Sladkovodní jezero Vrana

Mimořádným přírodním úkazem na ostrově Cres je velké sladkovodní jezero Vrana, které má rozlohu bezmála 6 kilometrů čtverečních. Hladina jezera je 13 metrů nad úrovní okolního Jaderského moře a jeho nejhlubší místo měří úctyhodných 74 metrů.

Vranské jezero je plněno pouze podzemními vodami z pevniny a je rezervoárem pitné vody pro celý ostrov.

Moře u ostrova Cres je nádherně modré

Chutný Burek a další delikatesy

Mezi zdejší tradiční jídla patří Čevapčiči a Pleskavica. Tahle tradiční jídla však zná téměř každý návštěvník Chorvatska, takže vám spíše představím chutný Burek, který se na ostrově Cres prodává hned v několika variantách. Nejlepší Burek je však plněný mletým masem, pórkem, sýrem a brambory. Velmi populární je také pizza Burek, který se dělá z tenkého listového těsta.

Obec jako vystřižená z katalogu cestovní kanceláře

Nejznámější pláže

Pláže na ostrově Cres jsou vesměs přírodní. Převažují především oblázkové pláže.

Za pozornost stojí zejména známá pláž Mali bok, kterou najdete poblíž obce Orlec. Jedná se o stinnou oblázkovou pláž s vysokými útesy.

Další krásnou pláži je pláž Valun, která se nachází u stejnojmenné obce. Přírodní pláž je obklopená krásným borovým hájem.

Pobřeží je místy velmi skalnaté a divoké

Ostrov Cres závěr

Ostrov Cres je nádherné místo na dovolenou. Mezi Čechy a turisty je Cres trochu opomíjený. Přeci jenom na sousední ostrov Krk se dá pohodlně dojet přes most. Právě nutnost použít trajekt ale z dovolené na Cresu činí trochu dobrodružství a také místo, kam rozhodně nemíří ty největší davy.

Cres si zamilujete, protože je to opravdu autentické Chorvatsko. To nejlepší co může tato země nabídnout. Nádherné moře, velkolepou přírodu, historii a tradice, výbornou gastronomii, a hlavně přívětivost zdejších lidí. Cres si určitě zamilujete stejně jako já.

Cres je dovolenkovým rájem

Západ slunce na ostrově Cres

Diskuze ke článku