Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sloupsko – Šošůvské jeskyně průvodce a moje tipy

Sloupsko-šošůvské jeskyně se nacházejí na okraji Moravského krasu a jsou největší jeskyní na území naší vlasti.

Jedná se o rozsáhlý soubor dómů, chodeb a velkých podzemních propastí, které propojují 2 podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Sloupsko - Šošůvské jeskyně jsou nádherné

Sloupsko-šošůvské jeskyně se představují

Sloupsko-šošůvské jeskyně najdete u malého městečka Sloup, které má 966 obyvatel. Jeskyně mají celkem 2 okruhy, přičemž ten krátký měří 890 metrů a prochází sloupskou částí jeskyní.

Dlouhý okruh měří 1.760 metrů a vede sloupskou i šošůvskou částí jeskyní. Pro handicapové návštěvníky byl velký úsek jeskyní upraven jako bezbariérový.

Labyrint chodeb má úžasnou atmosféru

Zážitková trasa

Zcela výjimečnou trasou je Zážitková trasa, která se jmenuje Po stopách Nagela a měří 1.300 metrů. Vede dolním patrem Sloupsko-šošůvských jeskyní. Na této adrenalinové trase se po upravené stezce dostanete do Stupňovité propasti.

Dále pak projdete řečištěm Sloupského potoka až na dno Nagelovy propasti, kde uvidíte přítokové sifony. Při zpáteční cestě odbočíte k Wankelovu jezírku a znovu půjdete nahoru k Stupňovité propasti.

Na trase vás čeká sestup po 12-metrovém dlouhém žebříku, v některých místech pak doslova lezete „po čtyřech“. Na trasu je dobré si vzít kvalitní pevnou obuv, sportovní oblečení, ochranné rukavice a šátek pod přilbu.

Sloupsko - Šošůvské jeskyně jsou nádherně nasvícené

Prohlídková trasa měří bezmála 2 kilometry

Sloupsko - Šošůvské jeskyně mají nádhernou krápníkovou výzdobu

Významné naleziště koster

Jeskyně jsou rovněž důležitým nalezištěm koster jeskynních zvířat. Byly zde objevy kostry medvědů, lvů a hyen. V současnosti zde mají domov netopýři, kteří zde přes zimu sídlí, proto je Sloupská část jeskyně v zimním období uzavřena.

Bohatá krápníková výzdoba

Velmi bohatou krápníkovou výzdobu najdete v Eliščině jeskyni, která má zároveň skvělou akustiku, proto je využívána pro vystoupení komorní hudby či ke konání svateb.

Jeskyně nabízí spoustu zajímavostí, třeba osídlení pravěkými lidmi

Nagelova propast

Jeskyně se může také pochlubit nejmohutnější podzemní propastí svého druhu u nás. Jedná se o Nagelovu propast, která byla objevena už v roce 1748. Propast je hluboká 90 metrů. Pro návštěvníky je zpřístupněna podobně jako nedaleká propast Macocha dvěma vyhlídkovými můstky.

Otevírací doba

Otevírací doba Sloupsko-šošůvských jeskyní je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je jeskyně otevřena od července do srpna a to každý den od 8:20 do 16:30 hodiny.

Sloupsko - Šošůvské jeskyně mají svůj svébytný ekosystém

Sloupsko-šošůvské jeskyně vstupné

Základní vstupné na Dlouhou trasu je 180 korun, přičemž snížené vstupné je 140  korun, dětské 110 korun. Prohlídka Dlouhé trasy trvá zhruba 2 hodiny. Zážitková trasa pak stojí 700 korun.

U východu z jeskyně je zajímavá výstava

Sloupsko-šošůvské jeskyně závěr

Sloupsko-šošůvské jeskyně je přírodní unikát. Nejdelší název, nejdelší prohlídková trasa, největší podzemní prostora, největší propast. Sloupsko-šošůvské jeskyně zkrátka mají mnoho nej. Ze své osobní zkušenosti určitě můžu potvrdit, že jsou opravdu nejvelkolepější. V mnohém ohledu vás délka prohlídky překvapí. Návštěvu vám tedy můžeme jenom doporučit. Nenechte si jeskyně ujít.

Diskuze ke článku