Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Balaton dovolená – Počasí, ubytování, kempy (Kompletní průvodce)

Jezero Balaton v Maďarsku je krásné místo pro dovolenou. Pro svou rozlehlost se mu říká Magyar tenger – Maďarské moře. Přitom je mělké, teplé a skvěle připravené na turisty.

Balaton je největší jezero ve střední Evropě, které najdete na území Maďarska v Dunajské rovině. Celková rozloha Balatonu činí 596 km², přičemž jeho délka je 78 km a maximální šířku 12 km.

Jezero Balaton v Maďarsku.

Balaton anebo také Blatenské jezero leží v nadmořské výšce 105 m a jeho průměrná hloubka činí pouhé 3 metry. Díky tomu se ale poměrně rychle v létě ohřívá na příjemnou teplotu pro koupání.

Letní sezóna začíná každoročně v Keszthely

Turistická sezóna na Balatonu startuje každým rokem první květnovou neděli v městečku Keszthely na západním konci jezera. Koná se zde tradiční akce Slavnost rozvinutí plachet, při které je obrovské stepní jezero ověnčeno krásným titulem „maďarské moře“.

Balaton je mělký a ideální na koupání i pro rodiny s dětmi.

A netřeba se tomu nijak divit, vždyť od června do srpna tu teplota vody zřídkakdy klesá pod 22 stupňů Celsia. Tento balatonský festival je nejenom startem do nové turistické sezóny, ale také zajímavou přehlídkou hudby a pouličního divadla.

Koupání v Balatonu

Balaton je teplé a mělké jezero, takže pro koupání v letních měsících je ideální. Nejbezpečnější pláže, které jsou vyhovující pro rodiny s dětmi, jsou situované na jihu, ty na severu jsou pro změnu vhodné pro zkušené plavce.

Kromě plavání můžete v Balatonu ještě absolvovat jízdu na vodních lyžích nebo si půjčit šlapadlo nebo malé plavidlo a obdivovat Balaton z paluby lodě.

Na své si zde mohou přijít také rybáři, kteří si mohou v každém krámku s rybářskými potřebami koupit potřebné povolení a hned mohou vyrazit na lov.

Kolem Balatonu je spousta památek a zajímavostí.

Kempy jsou levné a mají vlastní pláže

Ubytování nabízejí desítky kempů, které mají často své vlastní pláže, což je velmi praktické, protože ze stanu se můžete rovnou jít koupat nebo se slunit. Ceny jsou zde přijatelné, takže stačí si pouze vybrat takový kemp, který vyhovuje vašemu naturelu. Nejnavštěvovanější kemp u Balatonu je kemp Balatonfüred, který má soukromé písčité pláže a moderní bazény s tobogany. Dalším horkým tipem je pak kemp Naturist Berény, což je největší a nejstarší naturistický kemp na Balatonu, který je v provozu od roku 1988.

Balatonu se přezdívá Maďarské moře a něco na tom je.

Cykloturistika tady frčí

Okolí kolem Balatonu je jako stvořené pro jízdu na kole. V posledních letech zde byly vybudované nové asfaltové cyklostezky, které většinou vedou mimo frekventované silnice. Celý úsek cyklostezky kolem Balatonu měří 230 km, takže celé jezero se dá na kole v pohodě objet za pár dní.

Skvělou možností je si také vybrat městečko s přístavem a každý den objet kus jezera a zpátky se vrátit na lodi.

Dobré a vydatné jídlo

Maďarsko je vyhlášenou zemí dobrého a pikantního jídla. Restaurací je zde velký a široký výběr. Vybrat si můžete od těch vyhlášených rybích až po běžné snack bary či pizzerie. Můj tip je léta osvědčený a nikdy jsem se nezklamal, když jsem si objednal tradiční maďarskou rybí polévku halászlé, což je výtečná kotlíková pochoutka ze sladkovodních ryb.

Jezero má opravdu neopakovatelnou atmosféru.

Počasí Balaton

Počasí u Balatonu se velmi podobá Středomoří. Roční množství slunných hodin se tady pohybuje kolem neuvěřitelných 2.000 hodin. Nejteplejší měsíce jsou červen, červenec a srpen, nejslunnějším měsícem zůstává červen a nejméně srážek dopadá v srpnu a září. Zkrátka k Balatonu vyrazte kdykoliv v létě a není co řešit.

Závěr

Jezero Balaton je úžasné místo pro letní dovolenou. V minulém režimu bylo možná až trochu zprofanované, ale předsudky hoďte raději stranou. Za ty desítky let šla i oblast kolem Balatonu neskutečně dopředu a může nabídnout opravdu špičkové služby a nové možnosti relaxace.

 

Diskuze ke článku

0/100