Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zoo Liberec – Zvířata, mapa, vstupné, kompletní průvodce pro návštěvu

Zoo Liberec je jednou z nejstarších zoologických zahrad v České republice.

Zoologická zahrada v Liberci je domovem asi 170 druhů zvířat z celého světa. V tomto článku vám samozřejmě ty nejzajímavější druhy představíme. Nejenom proto, že tyto druhy lákají nejvíce návštěvníků.

Zoo Liberec najdete na ulici Lidové sady 425/1.

Oblast kousek za vchodem do zoo Liberec

Poloha zoologické zahrady

Zoologická zahrada je umístěna v malebné liberecké čtvrti. K zoo se od vlakového a autobusového nádraží nejlépe dostanete tramvají číslo 2 nebo 3 směrem na Lidové sady. Zhruba po dvanácti minutách dorazíte na zastávku Botanická – ZOO, kde vystoupíte a dojdete k zoo pěšky.

Liberec má opravdu krásnou zoologickou zahradu

Krátký popis zoo Liberec

Celý areál zoo má 13 hektarů. Je zde chováno více než 170 druhů zvířat. Hlavním magnetem zoo jsou pak bílí tygři, kteří jsou unikátem nejenom u nás, ale i v Evropě.

Uvnitř zoo Liberec

Historie zoo

Vznik zoologické zahrady v Liberci je úzce spjat s nadšenou prací ornitologického spolku, který v Liberci funguje od konce 19. století. Ornitologičtí pionýři už v roce 1895 vybudovali v liberecké čtvrti Perštýn malý zookoutek, ve kterém chovali drobnou drůbež, holuby, tuzemské a cizokrajné divoké ptactvo.

Od roku 1896 se pak hlasitě mluvilo o vybudování velké zoologické zahrady. Ta se začala realizovat v roce 1900, takže zoo v Liberci je jednou z nejstarších zoo na našem území.

Fakta a čísla zoo Liberec

Liberecká zoo je domovem okolo 170 druhů zvířat z celého světa. Jedná se tak o více než 1000 zvířecích jedinců. Nejúspěšnějším rokem je v dějinách zoo považován rok 1989, kdy sem přišlo celkem 460 000 návštěvníků.

Zoo Liberec má unikátní chov kopytníků

Výjimečná zvířata

Zoo vlastní nejucelenější sbírku dravců v Evropě, v níž mají své přední místo především orlosupi bradatí, orli královští, jestřábi nebo čimanga falklandská a žlutavá.

Zoo se pyšní i nejpočetnější chovnou skupinou osla somálského, který je ve volné přírodě kriticky ohrožen.

Tradičně populární jsou v každé zoo hraví šimpanzi, kteří nechybí ani v Liberci.

Vzácní kopytníci i primáti

Pouze v Zoo Liberec můžete na vlastní oči vidět vzácné kopytníky urialy bucharské nebo primáty mangabeje žlutobřiché.

V zoo panuje pohodová atmosféra

Další atraktivní zvířata

Mezi další atraktivní zvířata zde figurují zejména pandy červené a rozmanité druhy kočkovitých šelem. Za všechny jmenujme hlavě levharty.

K vidění jsou zde levharti sněžní i čínští. Druhý jmenovaný druh má tmavší oranžovo – cihlové zbarvení a řadí se k podruhu levharta mandžuského.

Vzácní bílí tygři

Bílí tygři jsou ve zdejší zoo k vidění od roku 1994. Atraktivní tygři přišli tehdy ze Švédska. Po obdržení nepříbuzného samce zahrada po osmi letech odchovala tři mláďata. Bílí tygři mají bílou srst, protože se jim nedostává základního barviva.

Budete koukat zvědavostí...

Jejich srst má černobílé pruhování. Tento druh má také modré oči a růžový čumák. Další mláďata se zde narodila v roce 2012, ale chov tohoto neobvyklého vyšlechtěného tygra bude z ochranářského hlediska zřejmě v dalších letech ukončen.

Takíny čínské

Takiny čínské jsou dalším zahraničním dárkem, tentokrát od čínského Pekingu. I těmto zvířatům se zde velmi dobře daří, neboť se zde narodilo již více než 30 zdravých mláďat.

Jedná se o himálajského sudokopytníka, který byl za účelem vytvoření dalšího chovu postupně přepravován do dalších zoologických zahrad po celém světě.

Nádherní plameňáci nesmí chybět v žádné zoo

Dravci jsou vypouštění do volné přírody

Zajímavý je zdejší život orlosupa bradatého, který je součástí zajímavého projektu repatriace, tedy opětovnému návratu zvířat do volné přírody.

Od roku 2001 se takto podařilo zdejší zoo vychovat a následně vypustit už 13 orlosupích mláďat do volné přírody. Orli nejčastěji putovali do italských a francouzských Alp či na Pyrenejský poloostrov.

V zoo chovají šimpanze, paviány a další opice

Služby pro návštěvníky

Liberecká zoo je svou velkou rozlohou ideální místem pro rodinné výlety po celý rok. Klidné prostředí na úpatí Jizerských hor nabízí nejenom četná občerstvení, ale i dětský koutek s průlezkami a velmi populárním vláčkem.

Prohlídkovou trasu zdobí nejenom okrasné dřeviny, ale rovněž i dřevěné plastiky různých velikostí, které v zoo vznikají při letních etnořezech.

Zážitkový program

Zoo Liberec je interaktivní zoo, které nabízí pestrý zážitkový program, který se jmenuje „Ošetřovatelem v zoo“. V rámci pečlivě připraveného programu může každý zájemce starší osmnácti let na vlastní oči vidět, jak vypadá jeden běžný pracovní den ošetřovatele.

Žirafy jsou chloubou každé zoo

Parkování

Automobily mohou zaparkovat na placených parkovištích v blízkosti zoo. Jedním vhodným místem pro parkování osobních automobilů je kupříkladu parkovací plocha v točně tramvajové zastávky.

Zde za místo pro automobil zaplatíte padesát korun na šest hodin. Autobusy pak mohou zaparkovat v ulicích Fibichova a Riegrová.

Mapa Zoo Liberec

Mapa Zoo Liberec

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba zoologické zahrady v Liberci se během roku mění, ale v létě je zde otevřeno od pondělí do neděle od 8 do 19 hodiny.

Základní vstupné činí pro dospělého 160 a pro dítě 120 korun. Rodinná vstupenka pak přijde Vaší peněženku na 490 korun. Pokud si vstupenku zakoupíte elektronicky, budete mít vstupné o deset korun levnější.

Zoo Liberec shrnutí

Zoo Liberec je nádherná a zoologická zahrada, kam se moc rád vracím. Nepatří sice k největším, ale půl dne se tady zabavíte naprosto hravě. Zoo Liberec je opravdu krásná a v mnoha ohledech jedinečná. Mají tady spoustu unikátních zvířat a služby pro návštěvníky jsou na perfektní úrovni. Zoo Liberec jednoznačně doporučujeme.

Diskuze ke článku