Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Poušť Gobi – Cestování, informace, mapa

Poušť Gobi je jedna z největších a nejstarších pouští na světě. Jeho rozloha činí 1 300 000 kilometrů čtverečních a slovo „Gobi“ by se z mongolského jazyka dalo přeložit jako „bezvodné místo„.

Nejvyšším bodem pouště je hora Bogd Uul, která se nachází ve výšce 1.777 metrů nad mořem.

Geografie Gobi

Poušť se rozkládá na území Mongolska a Číny. Část pustiny, která se nalézá v Mongolsku, se vyznačuje spíše kamenitou a písčitou půdou.

V této části pouště je mnoho rozhlehlých bažin a nalezišť soli. V Číně je poušť více písčitá a objevíte zde nádherné a fascinující písečné duny, které lákají turisty z celého světa.

Gobi v Mongolsku je spíše kamenitá poušť

Fauna

Navzdory velkému deficitu vlhkosti a měnícímu se klimatu i zde žijí zvířata. Jsou to však vesměs zvířata, která se dokázala přizpůsobit místním tvrdým a náročným životním podmínkám.

V pustině jsou k vidění především vlci a sněhoví leopardi. Dále zde žijí divoký velbloud a medvěd gobi mazai, což je docela malý medvěd, který je poddruhem medvěda hnědého.

I tady nemohou chybět velbloudi

Flora

Flora je zde rovněž zastoupena. Rostou zde například voňavé pelyněky, keře Caragana, jalovce a chvojníky, což je rostlina, která vyžaduje suché a teplé klima.

V místech, kde je poušť trochu vlhčí, roste černá a bílá saxaul, což je v podstatě kvetoucí pouštní strom. Dále zde najdete celé háje jilmu, což je také krátký strom, ve kterém se velmi často schovávají ptáci. Zdejší jilmy jsou staré až 400 let.

Vodní zdroje

V celé rozhlehlé poušti Gobi je poměrně vysoká hladina podzemní vody, která se pohybuje od 0,5 do 1,5 metru.

V některých částech pustiny jsou dokonce zcela unikátní zdroje, kde je voda naprosto čerstvá a čistá. Dále je zde malá řeka Zhoshui a několik horských potoků.

Pohled do krajiny pouště Gobi je jedinečný

Dva tipy na výlet

I když je Gobi nepřístupná a nedotčená lidskou civilizací, tak i sem jezdí turisté z celého světa. První zajímavosti, která určitě stojí zato vidět, jsou “Zpívající” písky Khongoryn Els.

Jedná se o část pouště v Mongolsku, kde je nejvíce písečných dun. Některé písečné duny dosahují úchvatných 300 metrů výšky. Písek na tomto místě má nádherně světle rudý odstín.

Druhým tipem na výlet je jeskyně Tsagaan-Agui, která se nachází na hřebeni Ikh-Bogd Uul v Mongolsku. Samotná jeskyně je tvořena třemi sály, přičemž stěny v těchto sálech jsou pokryty krystalickým vápencem. Vědci zjistili, že v této jeskyni žili lidé asi před 33 000 lety.

Pozoruhodné nálezy

Poušť v Mongolsku láká již delší dobu také vědce. Velkým přínosem ke studiu zdejší pouště byl ruský geograf Kozlov, který zde dokázal najít osadu Khara-Khoto, což bylo kulturní centrum celé této pouštní oblasti.

Poušť Gobi závěr

Gobi je fascinují poušť. Je obrovská, pustá, ale zdaleka ne prázdná. Žijí zde zcela unikátní rostliny i živočichové. Na rozdíl od mnoha jiných pouští má mnoho míst i dostatek vody a dokonce se najdou i přímo bažiny. Gobi je zkrátka fascinující místo, které pokud budete mít tu možnost, tak rozhodně navštivte.

Diskuze ke článku