Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Opočno s oborou – Provedeme vás skvostem mezi českými zámky

Zámek Opočno je jednou z nejnavštěvovanějších pamětihodností Královéhradecka, který najdete ve stejnojmenném městě v podhůří Orlických hor. Za vidění zde stojí i překrásný zámecký anglický park, na který navazuje rozlehlá obora s muflony a daňky.

Zámek Opočno se představuje

Zámek Opočno je renesančním klenotem, který se může pochlubit noblesními arkádami a terasami. Je to skvostné dílo, které bylo vystavěno neznámými vlašskými staviteli v 16. století.

Pohled na zámek od Zlatého potoka

Zámek je situován v údolí Zlatého potoka a pod zámkem se rozprostírá anglický park, na jehož území je několik pozoruhodných staveb.

Jedná se především o:

  • empírový palmový skleník,
  • letohrádek, míčovnu,
  • čínský pavilon,
  • několik pěkných vyhlídek.

Zámek Opočno a jeho nádvoří

Je to renesanční skvost

Z dějin zámku

První dochovaná zmínka o „oppidu“ Opočno je z Kosmovy kroniky a datuje se k roku 1068. Prvními majiteli Opočna byli Drslavicové, kteří v místě, kde stávalo dřevěné hradiště, postavili gotický hrad.

Tady se myslelo i na detaily

V období husitských válek bylo Opočno několikrát obléháno a roku 1425 také dobyto a částečně pobořeno.

Zlatým obdobím Opočenska bývá nazýváno panování zámožného rytířského rodu Trčků z Lípy, kteří jej udělali významným centrem svého velkého východočeského panství.

Zámek Opočno z druhé strany

Velká sbírka obrazů

Opočno se může pyšnit velkou sbírkou obrazů, která pochází od šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld. Její katalog čítá celkem 471 obrazů.

Mezi díly především italské provenience zde objevíme obrazy z dílen malířských mistrů jako Andrea del Sarto, Francesco Solimena, Andrea Vaccaro a dalších.

Další sbírky

Zámek Opočno také vlastní etnografickou sbírku, která se skládá z exponátů od indiánských nebo afrických kmenů. Dále jsou zde k vidění trofeje exotické zvěře. Na zámku nechybí ani knihovna, která čítá zhruba 10 000 svazků.

Zámek Opočno se může pochlubit nádhernými interiéry

Reprezentační sály

Kombinovaný okruh

Hlavním okruhem na zámku je kombinovaný okruh, ve kterém uvidíte překrásné zámecké interiéry, zbrojnici a luxusní apartmány Kinských.  Zde stojí za pozornost především orientální, lovecký a rytířský sál.

Vše vkusně a stylově zařízeno

Parkování

Zaparkovat své auto není před zámkem možné. Nejbližší placená parkoviště jsou pak na celém Trčkově náměstí nebo v ulicích Kodymova, Charouzova, Vorlova, Hradební a Zámecká.

Ceník vstupného zámek Opočno

Otevírací doba zámku je od dubna do konce října. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od úterý do neděle a to vždy od 9:00 do 15:45 hodiny.

Zámek Opočno má samozřejmě i velkou knihovnu

Zámek Opočno a otevírací doba

Základní vstupné na kombinovaný okruh je 250 korun, přičemž snížené vstupné je 220. Děti do šesti let zaplatí 100 korun. Další okruhy jsou pro vaši peněženku levnější, základní okruh stojí 150 korun, zbrojnice pak pouze 50 korun.

Zámek Opočno shrnutí

Opočno je nádherný renesanční zámek. Má překvapivě dlouhou historii a jeho dnešní podoba je opravdu úchvatná. Zámek je krásný zvenku i zevnitř. Nádherné je i okolí. Údolí Zlatého potoka s rybníčky je opravdu skvostné a láká k relaxaci v parném dni.

Diskuze ke článku