Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Houska – Úžasný gotický hrad je prý vchodem do pekla

Hrad Houska je ukrytý hlubokých lesích v srdci Kokořínska. Dlouhé roky chátrat bez povšimnutí. Dnes je jedním z nejoblíbenějších hradů u nás. Je opředený temnými pověstmi – třeba, že se tady nachází vchod do pekla.

Původně gotický hrad Houska je situován do východní části Kokořínských lesů, které leží na katastrálním území obce Blatce. Tajuplný hrad je od Prahy vzdálen pouhých 47 kilometrů. Dá se dojet téměř až k němu po úzkých a křivolakých silničkách.

Letmý pohled do historie

Na místě dnešního renesančního hradu byla v 9. století pouze malá dřevěná konstrukce. Později byla tato dřevěná konstrukce přebudována na kamenné hradiště.

Hrad Houska je jako správný hrad na kopci

Postaral se o to vévoda slovanského kmene Pšovanů Slavibor, který kamenné sídlo daroval svému synovi, který se jmenoval Housek, a právě od něj se odvozuje pojmenování hradu

Z kamenného hradiště se stal mohutný a nedobytný hrad až za časů českého krále Přemysla Otakara druhého.

Na hradě Houska se koná spousta akcí - divadlo, trhy, jarmarky

Hrad Houska a jeh současná podoba

Původně gotický hrad má nyní renesanční podobu, kterou dostal v 16. století. Navzdory své renesanční přestavbě má však hrad Houska nadále výrazné gotické znaky a prvky. Půdorys hradu je čtyřúhelníkový, přičemž střední nádvoří je uzavřené. Na střeše hradu se pak pěkně vyjímá rozhledová vížka.

Prohlídková trasa

Prohlídková trasa není dlouhá, nicméně je poutavá a zajímavá. Zpřístupněna je především tajemná hradní kaple, která byla postavena nad obávanou průrvou do pekla.

Vnitřní nádvoří hradu Houska

Hrůzostrašné peklo se tu opravdu nachází, během prohlídky do něj budete moci nakouknout. Od roku 2014 je navíc peklo ozvučené a pohyblivé. V hradní kapli jsou dochované cenné nástěnné malby ze 14. a 16. století.

Dále je zde k vidění atraktivní Lovecký sál a Zelená komnata, která jsou nejhezčí místnosti hradu.

Vstupné a otevírací doba

Plné vstupné stojí 80, respektive 60 Kč. Hrad je otevřen od úterý do neděle a to vždy od 10 do 17 hodiny. Mimo otevírací hodiny je možné se na prohlídce telefonicky domluvit s kastelánem hradu. Prohlídka probíhá s odborným výkladem průvodce a její délka je 40 minut. Maximálně se ji může zúčastnit až 60 osob.

Hrad Houska je prý vchodem do pekla - dovede být hodně tajemný

[note note_color=“#ffff99″]

Náš tip

Hledáte občerstvení? Zastavte se v „Hostinci Pod Houskou,” která je přímo na obecním úřadě přímo pod hradem. Mají tady výborné cuketové placičky. V sezóně zde fungují jako bufet.[/note]

Báje a pověsti

O hradu koluje celá řada napínavých bájí a pověstí. Nejznámější pověst vypráví vzrušující příběh o tom, jak v prostorách hradu byla záhadná průrva do pekla a obyvatelé hradu chtěli znát, jak takové inferno ve skutečnosti vypadá.

Interiér hradu Houska je také zajímavý - zejména loveský sál

Jednoho dne dali odsouzenému na smrt milost, pokud se do pekla vydá a poví, co tam všechno na vlastní oči spatřil. Odsouzenec velmi rád souhlasil. Spustili ho do průrvy a po několika okamžicích uslyšeli hrozný a děsivý křik. Hned ho vytáhli a viděli, že odsouzenec zestárl o mnoho desítek let.

O peklu nechtěl v žádném případě mluvit a za pár dní zešílel a zemřel. Lidé nakonec dali díru pro jistotu zasypat. To se jim však nepodařilo, a tak na jejím místě postavili křesťanskou kapli, která rojení rohatých měla definitivně zamezit.

Houska je dnes oblíbeným cílem turistů

Závěr

Hrad Houska je klenot mezi českými hrady. Ne že by byl sám o sobě tak unikátní, přeci jenom roky chátrání se na něm neblaze podepsali. Moc původního itineráře tady nenajdete. Některé stavební úpravy v průběhu dějin také nebyly zrovna šťastné.

Přesto je to jeden z hradů, který se podařilo znovu oživit a dát mu novou tvář. Prohlídkový okruh s peklem je originální a zábavný nejenom pro děti.

Také samotné umístění hradu je úžasné a nabízí desítky možností nádherných procházek po Kokořínsku. Díky tomu se výlet na hrad Houska pro vás může stát opravdu nezapomenutelným a unikátním.

 

Diskuze ke článku

0/100