Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Národní park Komodo – Praktický a obsáhlý průvodce

Národní park Komodo se rozprostírá hned na 3 ostrovech (Komodo, Padar a Rinca), které leží mezi provinciemi Východní a Západní Nusa Tenggara na východě Indonésie. Unikátní ekosystém ohromí každého.

Park Komodo byl založen v roce 1980, aby ochránil ohrožený druh varana komodského. V roce 1991 byl zapsán na prestižní seznam UNESCO a patří rovněž k Novým sedmi divům světa.

Varan Komodský je typickým zástupcem zdejších živočichů

Národní park Komodo versus ostrov Komodo

Ostrov Komodo je indonéský ostrov, který patří do skupiny ostrovů Malé Sundy. Komodo má rozlohu 390 km2 a žijí zde asi 3.000 obyvatel.

Ostrov je součástí národní parku Komodo, který se rozkládá na ostrovech Komodo, Padar a Rinca. Celková rozloha parku je tak 603 km2. K parku Komodo patří i okolní moře a tam už se dostáváme k rozloze 1 817 km2.

Ostrovy NP Komodo mají divoké rozeklané pobřeží.

Pestrý svět zvířat

Národní park je především domovem velkého množství vzácných a exotických zvířat. Velmi bohatý je zejména podmořský svět. Svůj domov zde kupříkladu má žralok velrybí, mořský koník či plejtvák obrovský.

Pevninská fauna má rovněž co nabídnout. Žijí zde pro evropany často neznámé druhy zvířat. Setkat se zde můžete se sambarem ostrovním, buvolem domácím nebo makakem jávským. Kromě neznámých druhů zvířat zde pochopitelně narazíte i na ty známější jako je prase divoké, kobru či chřestýše.

Varan Komodský

Nejzajímavějším zvířetem v národním parku je však Varan Komodský. Tohle neobvyklé a zvláštní zvíře miluje horké a suché počasí, které v národním parku Komodo je, takže prostředí je pro něj ideální.

Varan v celé své kráse

Varan Komodský zažívá v posledních letech příznivé období, takže jen na ostrově Komodo jich v současné době žije na 1 700 kusů. Jsou to zvířata jako vystřižená z Jurského parku. Dorůstají totiž do impozantních rozměrů. Největší zaznamenaný Varan dokonce měřil 3,13 metrů a vážil úctyhodných 166 kilogramů.

Pobřeží ostrovů se hodně mění

Jak se do národního parku Komodo dostat?

Do národního parku se bez problémů dostanete ze Sape, Sumbawy a Labuhanbaja, odkud pluje na Komodo dvakrát do týdne trajekt. Nebuďte však příliš překvapeni přistavenými malými loděmi u ostrova. Nefunguje tu totiž žádný přístav, proto na vás už loďky budou netrpělivě čekat, aby vás bezpečně dopravily na ostrov Komodo.

Dvě agentury v Lomboku

Pokud nemáte dost vlastní kuráže a odvahy se na ostrov Komodo vypravit na vlastní pěst, můžete požádat o službu jednu ze dvou cestovních agentur na Lomboku, které na ostrov pořádají organizované výlety. Vstupné na ostrov je pro všechny cizince stejné, ať si už vyberete jakoukoli možnost dopravy.

Divoká krajina skoro jako v pravěku

Závěr

Národní park Komodo patří k jedněm z mála opravdu zachovalým a unikátním ekosystémům s velkým množstvím endemických druhů. Rozeklané pobřeží, kde se střídá nádherná zeleň s příkrými útesy je jedním z největších divů, které může naše planeta nabídnout. O Národním parku Komodo se tak nedá hovořit jinak, než v superlativech.

Za nás vám návštěvu Komoda a můžeme jenom doporučit. Je to životní zážitek.

 

Diskuze ke článku

0/100