Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Webkamera Praděd online

Jaké je právě teď počasí na hoře Praděd v Hrubém Jeseníků? To prozradí webkamera Praděd, kterou jsme pro vás přichystali přímo zde, včetně dalších informací o této známé hoře.

Praděd nebo chcete-li německy Altvater, polsky Pradziad je nejvyšší hora v pohoří Jeseník na severu Moravy. Není bez zajímavosti, že s 1 491 m n. m. je to také nejvyšší hora Moravy!

Pokud bychom brali hory v celém Česku, tak je Praděd pátý. Má však úplně jiné prvenství. Je to hora s nejdrsnějším počasím v zemi. Průměrná roční teplota zde nepřesahuje ledových 1 °C. Posledních 100 výškových metrů na špičku hory je pak také naprosto holých, takže nepřekvapí, že tady i často hodně fičí vítr.

Základní informace o Pradědu

Praděd leží na historické zemské hranice Moravy a Slezska. Dodnes tady prochází hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého. Kolem Pradědu se nachází národní přírodní rezervace, jež byla vyhlášena roku 1955. Velmi zajímavý je severní svah hory. Nachází se zde unikátní geomorfologický útvar mrazový srub a Tabulové skály s unikátní květenou.

Náše tipy

Chcete se ubytovat nedaleko Pradědu? Co třeba ve vesničce Karlov pod Pradědem, kde najdete také oblíbený lyžařský areál Ski Karlov.

Vysílač Praděd

Na vrcholu hory stojí vysílač s charakteristickým tvarem. Je vysoký úctyhodných 146,5 metrů a to byl ještě snižován, protože do roku 1993 měl 162 metrů. Vysílač slouží hlavně televiznímu vysílaní, ale samozřejmě také jako turistický bod s rozhlednou. Kdo umí počítat, snadno zjistí, že vrchol vysílače se nachází v nadmořské výšce 1 637 m.n.m. a je tak nejvyšším umělým bodem v České republice.

Webkamera Praděd online

Živé záběry z Pradědu z Malé Morávky, Kopřivné.

Malá Morávka: Kopřivná, POI

Cesta na vrchol Pradědu

Nejčastější cesta na vrchol Pradědu vede z malé osady a stejnojmené chaty Ovčárna na jižním svahu. Tady je konečná zastávka autobusu z Karlovy Studánky a Bruntálu a stejně tak je tady největší záchytné parkoviště.

Cesta na vrchol vede po modré turistické značce a je dlouhá 3,8 kilometru. Překonáte na ni převýšení 200 výškových metrů. Pro běžného turistu je to 1 hodina a 20 minut chůze. Stačí si jenom dobře nastudovat počasí na vrcholu Pradědu (díky našim webkamerám) a výstup zvládne prakticky každý.

Závěr

Praděd je zajímavá hora a oblíbený cíl výletů. Nejvyšší hora Moravy je ukrytá hluboko v srdci Jeseníků, přesto je dobře přístupná. Výlet sem vám můžeme rozhodně jenom doporučit.

Diskuze ke článku