Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Webkamera Praděd online – Živé záběry

Jaké je počasí na hoře Praděd a v Hrubém Jeseníků? To prozradí webkamera Praděd, kterou jsme pro vás přichystali přímo zde, včetně dalších informací o této známé hoře.

Praděd nebo chcete-li německy Altvater, polsky Pradziad je nejvyšší hora v pohoří Jeseník na severu Moravy. Není bez zajímavosti, že s 1 491 m n. m. je to také nejvyšší hora Moravy!

Pokud bychom brali hory v celém Česku, tak je Praděd pátý. Má však úplně jiné prvenství. Je to hora s nejdrsnějším počasím v zemi. Průměrná roční teplota zde nepřesahuje ledových 1 °C. Posledních 100 výškových metrů na špičku hory je pak také naprosto holých, takže nepřekvapí, že tady i často hodně fičí vítr.

Základní informace o Pradědu

Praděd leží na historické zemské hranice Moravy a Slezska. Dodnes tady prochází hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého. Kolem Pradědu se nachází národní přírodní rezervace, jež byla vyhlášena roku 1955. Velmi zajímavý je severní svah hory. Nachází se zde unikátní geomorfologický útvar mrazový srub a Tabulové skály s unikátní květenou.

[note note_color=“#ffff99″]

Náše tipy

Chcete se ubytovat nedaleko Pradědu? Co třeba ve vesničce Karlov pod Pradědem, kde najdete také oblíbený lyžařský areál Ski Karlov.[/note]

Vysílač Praděd

Na vrcholu hory stojí vysílač s charakteristickým tvarem. Je vysoký úctyhodných 146,5 metrů a to byl ještě snižován, protože do roku 1993 měl 162 metrů. Vysílač slouží hlavně televiznímu vysílaní, ale samozřejmě také jako turistický bod s rozhlednou. Kdo umí počítat, snadno zjistí, že vrchol vysílače se nachází v nadmořské výšce 1 637 m.n.m. a je tak nejvyšším umělým bodem v České republice.

Webkamera Praděd online

Živé záběry z Pradědu z Malé Morávky, Kopřivné.

Malá Morávka: Kopřivná, POI

Cesta na vrchol Pradědu

Nejčastější cesta na vrchol Pradědu vede z malé osady a stejnojmené chaty Ovčárna na jižním svahu. Tady je konečná zastávka autobusu z Karlovy Studánky a Bruntálu a stejně tak je tady největší záchytné parkoviště.

Cesta na vrchol vede po modré turistické značce a je dlouhá 3,8 kilometru. Překonáte na ni převýšení 200 výškových metrů. Pro běžného turistu je to 1 hodina a 20 minut chůze. Stačí si jenom dobře nastudovat počasí na vrcholu Pradědu (díky našim webkamerám) a výstup zvládne prakticky každý.

Pokračovat můžete dál i po krásné červené trase, která se jmenuje „Hřebenová”. Ta vede i na známou turistickou chatu Švýcárnu a dál přes vrcholy Malý jezerník a Výrovka až na Červenohorské sedlo.

Závěr webkamera Praděd

Praděd je zajímavá hora a oblíbený cíl výletů. Nejvyšší hora Moravy je ukrytá hluboko v srdci Jeseníků, přesto je dobře přístupná. Výlet sem vám můžeme rozhodně jenom doporučit.

Diskuze ke článku