Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov a sopka Stromboli – Co zažít na unikátním vulkánu?

Ostrov Stromboli je součást Liparských ostrovů, který najdete na jihu Itálie v Tyrhénském moři.

Na ostrově se nachází i stejnojmenná sopka, která je jednou z nejznámějších evropských sopek. Sopka je stálé činná. K poslední velké erupci zde došlo v roce 2019.

Sopka Stromboli

Sopka Stromboli se tyčí do výšky 924 metrů nad mořem a za doprovodu profesionálních horských vůdců se můžete dostat až těsně pod samotný vrchol sopky.

Sopka Stromboli ve své plné kráse

K absolvování této výpravy však musíte mít veškerou výbavu, kterou si pochopitelně na ostrově můžete zapůjčit v potřebné jakosti a kvalitě.

Z bezpečného místa pak můžete pozorovat bouřlivé sopečné erupce ve 125 metrů širokém kráteru, na který se budete dívat z ptačí perspektivy.

Sopečná pláž na ostrově Stromboli

Sledování sopky z lodě

Pro ty, kteří nejsou dostatečně trénování, či nemají dostatek času na zdolání ne zrovna jednoduchého a malého převýšení, připadá možnost vidět nádhernou erupci vulkanické činné sopky Stromboli z pohodlí výletní lodě.

Ty plují v naprosto bezpečné vzdálenosti od ostrova a poskytne Vám neskutečné zážitky erupcí rudé lávy na noční obloze.

Rozeklané severní svahy Stromboli

Velkolepý pohled na sopku Stromboli

Ostrov Stromboli

Ostrov Stromboli patří administrativně k městu Lipari. Největší sídla jsou situovaná na severovýchodě ostrova. Jedná se o sídla San Vincenzo, San Bartolo a Piscità.

Poslední značně izolovaným sídlem je pak vesnice Ginostra, kterou najdete na jihozápadě ostrova. Při posledním sčítaní lidu žilo na ostrově 361 stálých obyvatel.

V minulosti se zde lidé živili rybolovem a pěstováním vína. Především odrůda vinné révy Malvasia je výtečná a skvělá. V současné době je hlavním zdrojem příjmů čilý turistický ruch.

Oblíbené jsou výlety lodí kolem ostrova

Cesta na Liparské ostrovy

Cestu na Liparské ostrovy můžete podniknout ze Sicílie. Od břehů Sicílie odplouvají směrem k Liparským ostrovům pravidelné lodě. Největší množství lodních spojů odplouvá z rušného přístavu ve města Milazzo, které leží na severním pobřeží Sicílie.

Nejrychlejší cesta je však pomocí rychlých vznášedel, které se na vodě pohybují pomocí vzduchových polštářů. Jedná se o neobvyklý dopravní prostředek, který je na první pohled lehce odlišný od lodi, ovšem interiér je podobný spíše tomu v letadle.

Další pohled do městečka Stromboli

Tip na výlet

Skvělým místem na krásný výlet je záliv Marina Lunga, který je pověstný svou dlouhou překrásnou pláží.

Pitoreskní záliv, který najdete na severu ostrova, je rovněž pozoruhodný svým starobylým historickým jádrem a přístavem, odkud se konají lodní výlety okolo pobřeží. Z obou těchto zálivů se dostanete do bělostné citadely, která je ústřední dominantou celého ostrova.

V noci je pohled na aktivní sopku ještě úžasnější

Stromboli závěr

Výlet na Stromoboli patří k opravdu jedinečným životním zážitkům. Pohled na činnou sopku v Evropě, navíc opravdu krásnou sopku, to jenom tak někde nenajdete. Stromboli je krásná a inspirativní. Není se čemu divit, že posloužila i jako název pro oblíbenou českou hudební skupinu. Načerpejte i vy trochu inspiraci ze sopky i celého ostrova.

Diskuze ke článku