Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Ploskovice – Co si rozhodně nenechat ujít?

Zámek Ploskovice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice. Tento barokní zámek je obklopen zahradou, kde roste vzácný čínský císařský strom, což je strom s modrofialovými květy, které mají podobu zvonku.

Zámek Ploskovice se představuje

Zámek Ploskovice je jednopatrový barokní zámek, který je architektonickým dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera, což byl v té době známý a uznávaný český architekt německého původu.

Zámek Ploskovice a úřednický dům

Zámek byl postaven mezi lety 1720 až 1730. Šlo o letní sídlo pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského.

Zámek Ploskovice historie

Dnešní podoba barokního zámku pochází z druhé poloviny 19. století, kdy se objekt upravoval pro rakouského císaře Ferdinanda V. Habsburského. V této době zde působil český malíř Josef Navrátil, jehož překrásné malby krášlí první patro zámku.

Nádherné zahrady zámku Ploskovice

Další pohled na zámek Ploskovice z venku

Celý interiér zámku pochází rovněž z druhé poloviny 19. století a dává nahlédnout do dob přepychového bydlení tehdejší nejvyšší šlechty. Zámek v posledních letech sloužil jako letní barokní sídlo a soukromá rezidence Ferdinanda pátého.

Umělá vodní jeskyně

V přízemí barokního zámku najdete umělou vodní jeskyni, která pochází z počátku 18. století. Zde uvidíte krásné prostory s kašnami a nástěnnými malbami.

Chodby zámku Ploskovice

Jádro vodní jeskyně tvoří překrásný oválný sál, který je zaklenutý stlačenou kopulí. Na stěnách jsou vyobrazené ruiny dávných antických pohanských staveb a chrámů.

Zážitek z neobvyklého místa ještě umocní stékající voda, která je do trysek přiváděna ze studně pomocí tlakové nádoby.

Výlet na zámek Ploskovice

Úřednický dům

Úřednický dům je nedílnou součástí zámku v Ploskovicích. Jedná se o budovu, která je se zámkem propojená arkádami.

Zde najdete nejenom recepci s pokladnou, ale také skvělou kavárnu, kde si můžete vychutnat kávu s lahodným zákuskem nebo si objednat lehký oběd.

Interiéry zámku Ploskovice

Zámek je vrcholem luxusu 18. století

Zámecký park a jeho komentované prohlídky

Při návštěvě ploskovického zámku nezapomeňte navštívit důmyslně řešený zámecký park. Park má rozlohu 8 ha a najdete v něm kašny, vodotrysky, vzácné dřeviny a rybník.

Stylová jídelna

Zahrada vznikla po roce 1720, ovšem současná podoba parku je z let 1850 až 1853. Park můžete navštívit sami nebo s odborným průvodcem, který vám podá zasvěcený výklad o dějinách parku.

Zámek Ploskovice je veřejně přístupný

Otevírací doba zámek Ploskovice

Otevírací doba na zámku v Ploskovicích je od konce března do října. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodiny.

Vstupné zámek Ploskovice

Základní vstupné do zámeckých interiérů je 170 korun, přičemž děti zaplatí 70 korun. Vstup do umělé jeskyně pak stojí 60, respektive 30 korun.

Pohled na zámek Ploskovice v zimě

Zámek Ploskovice závěr

Ploskovice jsou krásný zámek plný zajímavých zákoutí. Je to luxusní honosné sídlo, které ukáže zlatý věk šlechty. Romantická zákoutí a luxus, na který si ostatní lidé počkali ještě dlouhá staletí. Za nás vám tedy návštěvu zámku Ploskovice můžeme rozhodně doporučit. S návštěvou už neváhejte ani chvilku!

Zasněžená zimní romantika Ploskovic

Zámek Ploskovice rozhodně doporučujeme k návštěvě!

Diskuze ke článku