Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Varna v Bulharsku – Nejenom letiště, ale i skvělé místo na dovolenou

Varnu najdete na mapě Bulharska v jeho severovýchodní části, konkrétně v oblasti Varenská. Varna je krásné pobřežní město, které je 3. největším městem v Bulharsku. Ve Varně žije přes 369 000 obyvatel.

Varna je pro mnoho lidí vstupní branou do Bulharska. Zdejší mezinárodní letiště je vstupní branou na Zlaté písky. Pravdou ale je, že samotná Varna může být skvělým místem, kde strávit dovolenou. Rádi vás městem provedeme.

Varna je nádherné město

Poloha města Varna

Město Varna se rozkládá na březích Černého moře, které je víceméně vnitrozemím mořem. Varna disponuje největším přístavem na území Bulharska a má vznešenou přezdívku „mořská metropole Bulharska“.

Celkový pohled na bulharské město Varna

Historie

Město založili již v roce 585 před Kristem Milétští Řekové. Dalším milníkem v dějinám města byl rok 586 po Kristu, kdy bylo město zničeno Avary.

Válečný památník je brutální a velkolepý

Poté bylo město opětovně vybudováno Slovany. Velký boom přichází v 19. století, kdy se z Varny stává jedno z nejnavštěvovanějších měst na pobřeží Černého moře.

V letech 1949 až 1956 se Varna jmenovala Stalin. Po roce 1956 dochází k opětovnému přejmenování na Varnu.

Varna je město, kde se dá strávit celá dovolená

Centrum města Varna je plné zeleně

Centrum města Varna

Hlavním srdcem města je náměstí Nezavisimost, které krášlí několik zajímavých „vyřezávaných pařezů”. Severozápadně od náměstí pak najdete park a tržiště s nevýraznou hodinovou městskou věží.

Za frekventovanou silnicí pak objevíte honosnou katedrálu Nanebevzetí Matky Boží, která byla postavená roku 1866. Dalším krásným pravoslavným chrámem ve Varně je chrám sv. Nikolaje, který pochází taktéž z 19. století.

Jeden z přístavních vlnolamů

Prosperitu Varny zajistil zdejší přístav

Mořské zahrady

Mořské zahrady (Primorskyj park) jsou nejkrásnějším místem ve Varně. Zde kupříkladu najdete panteon významných osobností bulharských dějin a celou řadu krásných stromů.

Kromě krásné zeleně zde také najdete velikášský Pomník protifašistických bojovníků, který je obklopený malými pomníky jednotlivých sovětských kosmonautů. Dále je zde k vidění zoopark a přírodovědné muzeum.

Hlavní nádraží ve Varně

Pláže ve Varně

Pláže se nachází přímo v centru města a dominují většině pobřeží. Pláže plynule navazují na Mořské zahrady – v centru se pláž jmenuje jednoduše „Central baech“ a hned vedle ní navazuje „Fischerman beach.“ Další pláže jsou skovány za 3 obrovské vlnolamy.

Pláže ve Varně jsou celkově široké a se zlatavým pískem. Nechybí spousta restaurací, občerstvení a možností zábavy.

Varna je plná úžasných chrámů

Interiér kostela

Přístav Varna

Přístav byl ve Varně vždy. Už ve středověku a hrál důležitou roli v ekonomice celého regionu. Moderní přístav ve Varenském zálivu byl otevřen v roce 1906. Varna je samozřejmě hlavním exportním přístavem Bulharska.

Centrum města je opravené a úhledné

Přístav je velmi šikovně umístění v zálivu, a tak nenarušuje ráz ani chod města. Přes záliv se také klene jediný velký most – Asparuhov Most. Přístav je také skvěle napojený na železnici.

Tady je opravdu radost se procházet

Nejbližší letoviska

Poblíž Varny najdete přímořská letoviska Albena a Obzor.

  • Na Albeně najdete vůbec ty nejkrásnější pláže v Bulharsku. Jejich celková délka přesahuje 6 kilometrů a mohou se pochlubit jemným pískem a mělkém moři.
  • Letovisko Obzor se rovněž může pyšnit pěknou písčitou pláži, která má navíc mírný sklon do vody a je lemovaná osvěžujícím zeleným parčíkem v romantickém stylu. Příjemný je zde i menší počet rekreantů, takže kdo má rád klid, tak zde najde ideální místo pro svou vysněnou dovolenou.

Varna má i zajímavou gastromomickou scénu

Letiště Varna

Letiště Varna je jedno ze tří bulharských mezinárodních letišť. Mezinárodní kód letiště je VAR. Jedná se spíše o malé letiště, které leží několik kilometrů západně od města.

Jezdí sem městské autobusy z centra Varny. Jedná se o autobusy 109 a 409, přičemž autobus 409 jede z letiště kolem hlavního autobusového nádraží a míří do centra k hlavní pravoslavné katedrále. Jízdenky na autobus koupíte přímo u průvodčího v autobuse.

Letiště Varna

Co se mi líbí na Varně?

  • Je to originální místo na dovolenou.
  • Mají tady hodně památek, včetně těch velmi cenných z doby antiky.
  • Krásné pláže přímo v centru.
  • Velká nabídka skvělého jídla a nákupů.
  • Živé město s originálními atrakcemi.
  • Primorskyj park je dokonalé místo k odpočinku. Najdete tady ZOO, Delfinárium, námořního muzeum nebo do Akvárium Černého moře. Vše na dohled pláže.

Pohled na pláž v centru města

Varna závěr

Varna je rozporuplné město. Není to takové to nádherné letovisko na první dobrou. Naopak je to v mnohém ušmudlané průmyslové město. Vždyť je také třetí největší v celém Bulharsku.

Na druhou stranu je to město u moře, díky čemuž se mu vždy dostalo „více péče“ než jiným městům. Dnešní centrum je velmi úhledně upravené a čisté. Najdete tady spoustu zajímavých památek a muzeí. Pobřeží žije a pulzuje životem. Perfektní park „Mořské zahrady“ je opravdu úžasné místo, kde rozhodně chcete trávit čas.

Varnu si nezamilujete na první pohled, ale vězte, že si ji rozhodně zamilujete. Je to skvělé místo na dovolenou. Kde si navíc užijete vše za poloviční cenu než v podobném městě v Itálii.

Diskuze ke článku