Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Kozel nedaleko Plzně – Osobní a obsáhlý průvodce

Zámek Kozel se nachází u obce Šťáhlava v Plzeňském kraji. Tento klasicistní lovecký zámeček je v rukou státu a je otevřen široké veřejnosti.

Zámek Kozel se představuje

Klasicistní lovecký zámek je nádherné reprezentační lovecké sídlo, kde se v minulosti sjížděla na hony šlechta a honorace z celých Čech. V současné době je zámek Kozel nejnavštěvovanější památkou v západních Čechách.

Lovecký zámek Kozel

Jedná se o rozsáhlý areál, který kromě zámku čítá ještě kapli s jízdárnou, zámecké divadlo a lokajnu s konírnou.

Kolem zámku se ještě nachází nádherný zámecký park, který má 40 hektarů.

Kozel je opravdu nádherný zámek

Okolní zahrady a park jsou dechberoucí

Dějiny zámku

Zámek nechal postavit Jan Vojtěch Černín, což byl nejvyšší lovčí království českého. Zámek od svého počátku sloužil jako idylické venkovské sídlo šlechty.

Dodnes se na zámku zachoval původní mobiliář, který pochází z přelomu 18. a 19. století.

Zámek Kozel v celé své kráse

Raritou zámku je pak divadlo, které v první polovině 19. století nechal přestavět Valdštejn pro zábavu svých dětí. Dodnes patří divadlo k málo zachovaným divadlům té doby.

Areál je opravdu vzdušný a příjemný

Koncertní i svatební sál

Zámek Kozel není navštěvován pouze pro své nádherné interiéry, ale je také místem kulturním a společenským. Kultura se provozuje v zámecké kapli, která dnes slouží jako koncertní a zároveň svatební sál. Je zde možné si objednat občanskou i církevní svatbu.

Původ názvu zámku

Za svůj název vděčí lovecký zámeček dávné pověsti. Legenda je připisována starému pohanskému zvyku Slovanů. Právě v této lokalitě naši slovanští pohanští předkové obětovali v době rovnodennosti na usmíření bohů kozla.

Vstup na zámek Kozel

Okolí zámku

Okolí zámku vás zve na dlouhé procházky. Korzovat totiž můžete v rozsáhlém čtyřiceti hektarovém parku, který bývá často srovnáván v některých aspektech a detailech k slavnému vídeňskému Schönbrunnu.

Zámek Kozel láká k výletu hlavně v létě

Romantické zákoutí na zámku Kozel

Jak se k zámku dostanete?

Z centra Plzně se na lovecký zámek Kozel dostanete autobusem, který pravidelně jezdí z hlavního nádraží či městské části Plzeň Slovany.

Z Plzně se pak k zámku dostanete i vlakem, který jede do Šťáhlav, kde se nachází vlaková zastávka, od které je to na zámek Kozel 2,7 kilometrů příjemnou procházkou, která vede příjemnou lipovou alejí.

Dále pak k zámku Kozel můžete přijet svým vlastním autem a zaparkujete na prostorném stání pod zámkem v obci Šťáhlavice, což je kilometr od hlavní budovy zámku.

Návštěvu můžeme jenom doporučit

Otevírací doba zámek Kozel

Otevírací doba na zámku Kozel je od dubna do října. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodiny.

Zachovaly se i interiéry zámku

Vstupné na zámek

Základní vstupné do zámeckých interiérů je 150 korun, přičemž děti zaplatí 120 korun. Vstup do jízdárny pak stojí 50, respektive 40 korun.

Skoro jako z pohlednice - luxus zámku Kozel

Zámek Kozel závěr

Zámek Kozel je opravdu úžasný. Je to nádherný zámek s ještě hezčími zahradami. Z návštěvy jsem byl opravdu maximálně nadšen a užili jsme si jí s celou rodinou. Zámek Kozel je nejnavštěvovanější v Plzeňském kraji, přesto ho možná mnoho lidí nezná. Snad to tento článek trochu změní.

Zámek Kozel je nejoblíbenější památka v Plzeňském kraji

Diskuze ke článku