
Hrad Šternberk je jedním z nejvýznamnějších moravských hradů, který najdete ve stejnojmenném moravském městě v Olomouckém kraji.
Historie hradu
Hrad Šternberk byl postaven v polovině 13. století. Zasloužil se o to Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, což byl bohatý šlechtic starého českého rodu.
Z původního hradu se zachovaly zdi hradního paláce, velká okrouhlá věž a zbytky opevnění.
Hrad Šternberk se představuje
Hrad je zachovalou ukázkou tehdejšího šlechtického bydlení a života. Velmi cenný je zejména ojedinělý soubor italské a severské raně renesanční malby nebo ukázky holandského a vlámského barokního malířství.
Originály některých vystavených obrazů jsou obdivovány i v prestižních evropských galeriích.
Prohlídkové okruhy
Hrad má celkem 3 prohlídkové okruhy, které vás seznámí se šlechtickými interiéry minulých století.
Pokoje jsou ozdobené vzácnými kolekcemi gotických a renesančních dřevěných plastik. Mezi nejcennější patří kupříkladu reliéf Utrpení sv. Kunhuty, což je vůbec jedna z nejstarších dochovaných renesančních dřevořezeb na Moravě.
Zajímavosti hradu
Hrad Šternberk nabízí také pohled do života moderní šlechty, která na hradě bydlela na počátku 20. století.
Pokoje z počátku minulého století jsou prezentovány horkovzdušným vytápěním, vzdušnými koupelnami nebo praktickým jídelním výtahem.
Zajímavou raritou je rovněž krásně zdobný secesní výtah, který sloužil pro osobní účely.
Procházka po lesoparku
Nevšední zážitek z prohlídky hradu můžete umocnit romantickou procházkou v přilehlém zámeckém lesoparku, který je dílem vídeňského architekta Alberta Escheho.
Významné osobnosti hradu
Hrad Šternberk se stal domovem prestižní moravské větve rodu Šternberků. Hrad však v minulosti také vlastnili potomci českého krále Jiřího z Poděbrad nebo knížata z Minstrberka.
Naposledy byl skvostný hrad ve vlastnictví Lichtenštejnů, který hrad důkladně opravili do stávající krásné podoby. Poslední přestavba hradu proběhla v duchu romantického historismu.
Pod odborným velením vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera byl hrad přestavěn do luxusního sídla, které tehdy splňovalo náročné požadavky moderního aristokrata a knížete Jana II. z Lichtenštejna.
Vstupné a otevírací doba
Základní vstupné do hradu na okruh číslo I. činí 150 korun. Děti a studenti zaplatí 110 korun. Okruh číslo II. stojí 130, respektive 90 korun. Délka prohlídky s průvodcem trvá zhruba 60 minut na jeden okruh. Hrad Šternberk je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.
Hrad Šternberk závěr
Hrad Šternberk je majestátný a krásný hrad, která zaujme svou velikostí i netypickým umístěním přímo ve městě. Z Horního náměstí Českého Šternberku to není ani moc do kopce. Je to opravdu krásný a majestátný hrad, který nemá široko daleko srovnání a my vám tak jeho návštěvu můžeme jenom upřímně doporučit. Určitě dlouho neváhejte a běžte do toho.