Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Šternberk u Olomouce – Otevírací doba, akce, průvodce

Hrad Šternberk je jedním z nejvýznamnějších moravských hradů, který najdete ve stejnojmenném moravském městě v Olomouckém kraji.

Historie hradu

Hrad Šternberk byl postaven v polovině 13. století. Zasloužil se o to Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, což byl bohatý šlechtic starého českého rodu.

Z původního hradu se zachovaly zdi hradního paláce, velká okrouhlá věž a zbytky opevnění.

Hrad Šternberk panorama

Cesta na hrad Šternberk

Hrad Šternberk se představuje

Hrad je zachovalou ukázkou tehdejšího šlechtického bydlení a života. Velmi cenný je zejména ojedinělý soubor italské a severské raně renesanční malby nebo ukázky holandského a vlámského barokního malířství.

Originály některých vystavených obrazů jsou obdivovány i v prestižních evropských galeriích.

Hrad má 3 prohlídkové okruhy

Prohlídkové okruhy

Hrad má celkem 3 prohlídkové okruhy, které vás seznámí se šlechtickými interiéry minulých století.

Pokoje jsou ozdobené vzácnými kolekcemi gotických a renesančních dřevěných plastik. Mezi nejcennější patří kupříkladu reliéf Utrpení sv. Kunhuty, což je vůbec jedna z nejstarších dochovaných renesančních dřevořezeb na Moravě.

Skulptury a historické části dekorací

Zajímavosti hradu

Hrad Šternberk nabízí také pohled do života moderní šlechty, která na hradě bydlela na počátku 20. století.

Pokoje z počátku minulého století jsou prezentovány horkovzdušným vytápěním, vzdušnými koupelnami nebo praktickým jídelním výtahem.

Zajímavou raritou je rovněž krásně zdobný secesní výtah, který sloužil pro osobní účely.

Hrad Šternberk a jeho nádvoří

Procházka po lesoparku

Nevšední zážitek z prohlídky hradu můžete umocnit romantickou procházkou v přilehlém zámeckém lesoparku, který je dílem vídeňského architekta Alberta Escheho.

Pohled na mohutné hradby shora

Významné osobnosti hradu

Hrad Šternberk se stal domovem prestižní moravské větve rodu Šternberků. Hrad však v minulosti také vlastnili potomci českého krále Jiřího z Poděbrad nebo knížata z Minstrberka.

Naposledy byl skvostný hrad ve vlastnictví Lichtenštejnů, který hrad důkladně opravili do stávající krásné podoby. Poslední přestavba hradu proběhla v duchu romantického historismu.

Jedna z hlavních chodeb na hradu Šternberk

Pod odborným velením vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera byl hrad přestavěn do luxusního sídla, které tehdy splňovalo náročné požadavky moderního aristokrata a knížete Jana II. z Lichtenštejna.

Komnaty ukazují život ve středověku

Hrad ukazuje i život šlechty na počátku 20. století

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu na okruh číslo I. činí 150 korun. Děti a studenti zaplatí 110 korun. Okruh číslo II. stojí 130, respektive 90 korun. Délka prohlídky s průvodcem trvá zhruba 60 minut na jeden okruh. Hrad Šternberk je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.

Hrad má plno zajímavých exponátů

Hrad Šternberk závěr

Hrad Šternberk je majestátný a krásný hrad, která zaujme svou velikostí i netypickým umístěním přímo ve městě. Z Horního náměstí Českého Šternberku to není ani moc do kopce. Je to opravdu krásný a majestátný hrad, který nemá široko daleko srovnání a my vám tak jeho návštěvu můžeme jenom upřímně doporučit. Určitě dlouho neváhejte a běžte do toho.

Diskuze ke článku