Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Golfský proud – mapa, teplota, zpomalování, jak to je?

Golfský proud je silný, rychlý a teplý mořský proud, který vzniká v Mexickém zálivu, což je polouzavřené vnitrozemské moře Atlantského oceánu.

Golfský proud se představuje

Golfský oceánský proud se dále dělí na severní větvě, takže odnoží Golfského proudu jsou Irmingerův, Norský a Severoatlantický proud. Jelikož vzniká v zálivu, tak je podle něj také pojmenován, protože anglicky se záliv řekne gulf.

Golfský proud je široký 100 kilometrů

Cesta Golfského proudu

Od Mexického zálivu pak Golfský proud pokračuje Floridským průlivem, kde přísně sleduje celé pobřeží Severní Ameriky, aby se dostal až k ostrovu Newfoundland.

Pak se proud konečně odchyluje od pevniny a pokračuje přes Atlantský oceán. Zhruba na 40° s. š. a 30° z. d. se rozděluje na dvě rozdílné větve, přičemž severní proud míří k severní Evropě, zatímco jižní putuje k západnímu pobřeží žhavé Afriky.

Golfský proud otepluje Evropu

Technické parametry Golfského proudu

Golfský proud má na šířku 100 kilometrů a na hloubku 8001.200 metrů. Rychlost proudění má nejvyšší kulminaci u povrchu, přičemž maximální rychlost se pohybuje zhruba 2,5 metru za sekundu.

V čem je proud dobrý pro klima v Evropě?

Golfský oceánský proud výrazným způsobem ovlivňuje nejenom podnebí východního pobřeží Severní Ameriky, ale i západní pobřeží Evropy. Severní větev Golfského proudu například zmírňuje v západní Evropě zimy, především na jeho severu.

Moře dovede být nevyzpytatelné

Ty jsou tak teplejší než v jiných oblastech Země se stejnou zeměpisnou šířkou.

Kupříkladu v prvním měsíci v roce činí rozdíl průměrných teplot mezi pobřežím skandinávských zemí a severními částmi Spojených států a Kanady zhruba 30 stupňů Celsia. Zní to až neuvěřitelně, ale je to tak!

Atlantik u Kanárských ostrovů

Jedná se o oceánské proudění

Golfský proud je oceánské proudění, které unáší teplou vodu z tropických oblastí podél východního pobřeží Severní Ameriky.

Proud, kterým protéká 100x více vody než korytem jihoamerické Amazonky, se cestou postupně ochlazuje a na území Grónska proniká ke dnu a studenou vodu unáší jižním směrem do Atlantického oceánu.

Pohled na oceán je podmanivý

Zpomalení Golfského proudu

Za posledních sto let Golfský proud zpomalil o patnáct procent a podle mnohých vědců už tím velmi výrazně ovlivňuje vzorce počasí. Kupříkladu v jižních zemích Evropy jsou kvůli tomu intenzivnější vlny extrémních veder a sucha.

Atlantické proudění je ovšem komplexní přírodní fenomén a kromě proudění teplé vody k evropským břehům hraje také roli například v tom, že Velká Británie má mírné, hodně proměnlivé a stále relativně příjemné zimy s teplotami okolo 0 stupňů Celsia. Proud rovněž ovlivňuje i tvorbu bouří.

Golfský proud shrnutí

Proud je úžasný přírodní fenomén. Něco, co na první pohled vlastně ani není vidět přímo ovlivňuje životy milionů lidí. U nás v Evropě skutečně velmi pozitivně a na velké části kontinentu. O Golfském proudu by měl tak každý alespoň něco málo vědět. Věříme, že náš článek vám pomohl se trochu zorientovat.

Diskuze ke článku