Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Koněpruské jeskyně – mapa, vstupné, otevírací doba a co zlatý kůň?

Koněpruské jeskyně jsou největším probádaným jeskynním systémem na území Čech. Vznikly před 400 milióny let v devonských vápencích a najdete je nedaleko okresního města Beroun.

Koněpruské jeskyně se představují

Koněpruské jeskyně jsou vyvinuty ve 3 výškových úrovních a jejich celková délka přesahuje dva kilometry. V současné době je zpřístupněná trasa, který je dlouhá 620 metrů. Prohlídka jeskyně trvá jednu hodinu a teplota jeskyně uvnitř činí 10 stupňů Celsia.

Vstup do Koněpruských jeskyní

Krápníková výzdoba je úchvatná

Dějiny jeskyně

Jeskyně jsou od roku 1959 veřejně přístupné. Již od počátku otevření jeskyně mohou návštěvníci obdivovat nádhernou krápníkovou výzdobu ve dvou patrech.

Nejstarší a zcela výjimečnou výzdobu jsou krápníkové útvary, které svým jemným tvarem připomínají růžičkovou kapustu.

Koněpruské jeskyně jsou otevřené od rou 1959

Jeskyně jsou unikátní rovněž cennými paleontologickými nálezy, byly zde totiž objeveny až 1,5 milionu let staré ostatky koster různých zvířat.

Krápníky tvoří roztodivné útvary

Prohlídky při baterkách

Pokud jste dobrodruh a chcete vidět Koněpruské jeskyně tak, jak je vidí a pozorují zkušení jeskyňáři, navštivte jeskyni kterékoli poslední pondělí v měsíci, kdy se zde pořádají dobrodružné prohlídky při baterkách.

Prožijete výjimečný zážitek podobný tomu, jaký zažívají jeskyňáři při objevování jeskyní.

Vápencový lom hned vedle jeskyní

Koněpruské jeskyně patří k nejlépe probádaným

Cestičky se klikatí do všech zákoutí

Původ jména Koněprusy

Koněprusy zní českým uším divně. Co vlastně slovo Koněprusy znamená? V dávné minulosti znamenalo přídavné jméno „prusý“ bílý. Řada odborníků se domnívá, že území Zlatého koně a Koněprus byla v minulosti důležitým kultovním místem.

Známější je ale historický fakt, že za panování českého krále Jiřího z Poděbrad byla v jeskyních provozována podivná penězokazecká dílna.

Dělníci zde vyráželi mince z měděného plechu, malé mincovní střížky namáčeli do amalgámu stříbra, žíháním odstranili rtuť, takže postříbřené padělané mince vypadaly zcela jako pravé.

Je to tajemné a krásné místo

Okolí Koněpruských jeskyň

Pokud návštěvu Koněpruských jeskyň zvládnete, tak se ještě můžete vydat na rozhlednu Městská hora, která je vzdálená zhruba pět kilometrů od obce Koněprusy.

To vše jenom 30 kilometrů od Prahy

Jak se ke Koněpruským jeskyním dostanete?

Od Prahy jsou Koněpruské jeskyně vzdálené pouze 30 kilometrů. Jeskyně naleznete u malé obce Koněprusy, která má něco málo přes 200 obyvatel.

U východu z jeskyní začíná nově opravená povrchová naučná stezka s dobře zpracovanými informačními tabulemi, na kterých se dozvíte celou řadu pozoruhodných údajů o zdejší krajině, fauně i flóře chráněného území.

Výletníci vyrážejí na prohlídku Koněpruských jeskyní

Otevírací doba

Otevírací doba Koněpruských jeskyní je od dubna do konce listopadu. Během hlavní turistické sezóny jsou jeskyně otevřeny každý den od 8:00 do 17:00 hodiny.

Další unikátní pohled na krápníky

Vstupné Koněpruské jeskyně

Základní vstupné je 150 korun, přičemž studenti zaplatí 110 korun a děti 70 korun.

Koněpruské jeskyně mají i mnoho dalších zajímavostí

Závěrečné shrnutí

Koněpruské jeskyně jsou opravdu unikátní systém. Jsou to asi nejhezčí a nejvelkolepější jeskyně v bezprostřední blízkosti Prahy. Pohled na vápencový kamenolom venku je navíc zcela neobvyklou kulisou.

Návštěvu Koněpruských jeskyní jsem si opravdu maximálně užil. Prohlídkovou trasu tady mají za ta desetiletí dotaženou k dokonalosti.

Nebudeme vám doporučovat, abyste se sem vydali jenom na výlet. Do oblasti Českého krasu a Křivoklátska se rozhodně musíte vydat na celou dovolenou! Nádherná příroda jako například Skryjská jezírka a řeka Berounka. Nespočet památek od hradu Křivoklát po Karlštejn. Je tady nádherně!

Diskuze ke článku