Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Skryjská jezírka – náš tip na výlet (+ mapa a trasa)

Skryjská jezírka jsou dvě malá přírodní jezera, která najdete blízko obce Skryje, což je česká obec v okrese Rakovník v Středočeském kraji. Nebo také hned vedle řeky Berounky. Obec má v současné době okolo 160 obyvatel.

Skryjská jezírka se představují

Sryjská jezírka jsou od obce Skryje asi 3 kilometry vzdálená. Leží v nadmořské výšce 270 metrů a od sebe jsou vzdálená pouze několik metrů, takže obě malebná jezírka jsou taková pěkná přírodní dvojčata.

Skryjská jezírka jsou krásná v každé roční době

Každé z nich měří zhruba 30 metrů. Jejich celková plocha činí asi 150 metrů čtverečních. Jedná se o chráněnou přírodní památku.

Skryjská jezírka vás nadchnou ne svojí velikostí, ale úchvatnou přírodní scenérií, která je naprosto unikátní. Dvě propojená jezírka působí skoro jako z pohádky. A filmy se tady skutečně natáčely, například snímky: „Náhodou je prima (1987)“ a „Železná pěst (2014).“

Jde se po modré! A jsme na místě!

Nádherné přírodní zákoutí

Za vše může skalní průrva

Skryjská jezírka vznikla díky skalní průrvě, kterou najdete na Zbirožském potoce. Vzniklá malá jezírka pak vytvářející společně se skalami neobyčejně krásné zákoutí, které si rozhodně oblíbíte ke svým toulkách zdejší přírodou.

Okolní skalní stěny jsou odolné a pevné tmavošedé horniny sopečného původu. V nich v minulosti vznikly malé pukliny, podél těch se začaly postupně rozrušovat a uvolňovat horniny a posléze došlo k proříznutí celé soutěsky.

Ta byla později v nejužším bodě zahrazena nanesenými kameny a balvany a za takto nanesenou hrází se zrodila nádherná jezírka.

Taková místa v Česku jenom tak nenajdete

Zbirožský potok

Jezírky teče Zbirožský potok, který je přítokem řeky Berounky. Horní jezírko je situované v těsné blízkosti pod Skryjským vodopádem, napolo je sevřeno mezi tmavošedými skalami a zpola je k němu zcela otevřený přístup.

Skryjská jezírka - oficiální informační tabule

Dolní jezírko pro změnu leží o několik metrů níže mezi stromy. Celé okolí jezírka včetně vodopádu a potoka je chráněno v rámci přírodní rezervace Jezírka. Celková rozloha této přírodní rezervace činí necelých 60 ha a spadá do CHKO Křivoklátsko.

Fauna a flóra

Vyskytují se zde ojedinělé druhy zvířat a rostlin – takže zde můžete potkat vydru, ledňáčka či raka.

Procházka k jezírkům je trochu dobrodružství

Z flóry je potřeba upozornit především na kapradiny, které rostou na vlhkých stráních v okolích jezírek.

Nedaleká vesnice Skryje současně se svým líbezným okolím je rovněž velmi známá jako důležité paleontologické naleziště zkamenělin, které proslavil známý francouzský vědec, badatel a inženýr Joachim Barrande.

Ke Skryjským jezírkům to není daleko, takže je to krásný výlet i pro rodiny s dětmi

Trasy – Turistické značení

Výchozím místem k malebným jezírkům může být obec Skryje či z druhé strany Podmokelský mlýn. Kolem jezírka vede rovněž značená turistická trasa Skryje – Zbiroh, která je modře zbarvená.

Další úžasný záběr

Počítejte nicméně s tím, že značená cesta velmi často vede po balvanech v korytu potoka, přes náročné skalní stupně nebo překračuje přes potok po často kluzkých mostcích ze dvou dřevěných klád. S horským kolem lze celou trasu absolvovat velmi složitě, cestovat s dětským kočárkem je prakticky nemožné.

Skryjská jezírka mapa

Podívejte se na přehlednou mapu Skryjských jezírek. Jediný přístup je po modré. Buď z obce Skryje, což je krásná procházka a nebo z malé osady Slap – Hájovna, což je nejkratší možná cesta.

Skryjská jezírka mapa a trasy

Skryjská jezírka závěr

Skryjská jezírka jsou unikátním přírodním úkazem. Je to opravdu krásný kousek naší země. A i samotná procházka kolem nich stojí za to. Já osobně mám procházky kolem potoků a potůčků nejraději, tak snad se mi povedlo vám předat něco málo z tohoto mého nadšení.

Diskuze ke článku