Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Křivoklát – Kompletní průvodce

Hrad Křivoklát je jeden z největších a nejhezčích českých hradů. Velmi dlouho byl také sídlem vladaře a dokonce místem uložení korunovačních klenotů, než byl dokončen nedaleký Karlštejn. Majestátný hrad jenom v zákrutu rakovnického potoka rozhodně stojí za to.

Křivoklát je hrad jako vystřižený z pohádek. Však se jich zde natáčelo víc než deset a mnoho dalších filmů. Určitě znáte filmy jako Honza málem, Jak se budí princezny, Třetí princ, Tři veteráni nebo třeba Anděl Páně.

Mohutná stavba s dvěma nádvořími, vysokými hradbami a 42 metrů vysokou Velkou věží. Romantické horní nádvoří připomíná pevnost. Rozlehlé dolní nádvoří je zase místem konání mnoha akcí (nutné zaplatit vstupné). Jenom prohlídkových okruhů tady mají 5 a pokud budete chtít vidět celý zámek, tak si připravte 100 minut.

Kdy na hrad Křivoklát?

Hrad Křivoklát se nachází u stejnojmenného městysu Křivoklát v CHKO Křivoklátsko. Z centra Prahy je to sem necelých 60 kilometrů. Cesta trvá kolem 50 minut, nejlépe po dálnici D6 (sjezd Stochov).

Cesta po D5 je sice stejně dlouhá, ale o 15 minut delší, protože vede více po okreskách (sjezd Beroun).

Městy Křivoklát

Hrad Křivoklát je dnes v centru stejnojmenného městyse s 684 obyvateli. Na tak malou obci, ale působí větší. První písemná zmínka o osídlení tohoto místa pochází z roku 1110.

Horní část obce na kopci působí ospalým a klidným dojmem. Tady bydlí místní. Kromě informačního a vzdělávací střediska Lesů České republiky, kavárny a jedné hospody zde nic moc zajímavého nehledejte.

To dolní část u Rakovnického potoka je centrem života a turismu. Kolem hlavní silnice je jedna restaurace za druhou. Vyhlášená je například restaurace hotelu Sýkora. Pány jistě zaujme i zdejší Muzeum motocyklů.

Závěr

Hrad Křivoklát je typický romantický hrad z pohádek. Je zasazený do nádherné krajiny v centru Křivoklátska kousek od Berounky. Návštěva hradu vás zaručeně nezklame. Mají tu bohatý kulturní program, rovnou pět návštěvních okruhů a celkově perfektní turistický servis. V létě je zde samozřejmě hlava na hlavě, ale to prostě k nejlepším památkám patří. V okolí je mnoho zajímavých míst, kam si můžete udělat procházku. Třeba na vyhlídku Paraplíčko vede cesta (žlutá) přímo od hlavního parkoviště.

Diskuze ke článku