Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Zbiroh – detailní a osobní průvodce

Zámek Zbiroh se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Rokycany. Tento novorenesanční zámek nějakou dobu obýval český malíř Alfons Mucha.

Zámek Zbiroh se představuje

Zámek Zbiroh je neobvyklé koncipovaný zámek, který sází na slavná jména z české historie.

Přespat totiž můžete v exkluzivním Chateau hotelu, kde kupříkladu pobývala slavná česká spisovatelka Božena Němcová nebo český malíř Alfons Mucha.

Zámek Zbiroh má bohatou historii

Dále si zde můžete pochutnat ve vytříbené středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle.

Dějiny zámku

Z nezřetelných obrysů svého zrodu se románsko-gotický hrad Zbiroh vynořuje na konci 12. století jako nejstarší česká šlechtická hradní rezidence.

Původní hradní části stále vévodí nejstarší samostatně stojící hlásná věž v České republice, která skrývá nejhlubší studnu v Evropě.

Pohled na zámek Zbiroh z blízka

Hlásnou věž ještě zdobí jedna z nejstarších hradních kaplí v Česku. Svou současnou podobu velkého renesančního zámeckého sídla Zbiroh získává na konci 16. století, kdy zámek vlastnil císař Rudolf II. Habsburský.

Romantický detail zámku

Zámek je spojený s jmény mnoha slavných osobností

Zámecký okruh

Prohlídka zámku zahrnuje historicky laděné sály a místnosti podle historických epoch.

Nechybí zde ani zajímavé ukázky nálezů z hradní studny, nádherný Strousbergův salonek nebo důstojný Zednářský salonek s ceremoniálními předměty, který je z dob, kdy na zámku pobýval Alfons Mucha.

Ze zámku je i krásný výhled

Alfons Mucha ve Zbirohu

Velký přínos pro zámek byl pobyt českého malíře Alfonse Muchy. Alfons Mucha mimo jiné dekoroval na zámku Secesní salonek. Dále stojí za pozornost jedinečný prostor rozlehlého Muchova sálu, ve kterém mistr namaloval své nejznámější dílo “Slovanskou epopej”, což je cyklus dvaceti velkých obrazů z dějin slovanských národů.

Okolo jsou nádherné vinice

Lanové centrum

Pro ty, kteří mají rádi pohyb, mohu doporučit návštěvu Lanového centra, které je u zámku Zbiroh otevřeno od května do září a to o víkendech a svátcích od 10:00 do 17:00 hodiny. Mimo otevírací dobu lze lanové centrum objednat pro školní skupiny, tábory, nebo firemní akce.

Nádvoří zámku Zbiroh

Zámek Zbiroh z opačné strany

Zámecká krčma

Zcela ojedinělý zážitek vás pak čeká v Zámecké krčmě „U Rudolfovy kratochvíle“, kde na vás čeká středověký interiér, úslužný personál a podávané jídlo v krásné keramice.

Specialitou zdejšího podniku je pečené maso z meče nebo bifteček na lávovém kameni. Jako studený předkrm vřele doporučuji zvěřinovou paštiku s ostružinovou omáčkou.

Další pohled na nádvoří zámku Zbiroh

Mapa zámku Zbiroh a okolí

Mapa zámku Zbiroh a okolí

Otevírací doby a vstupné zámek Zbiroh

Otevírací doba na zámku ve Zbirohu je od středy do neděle od 10:00 do 17:00 hodiny. Základní vstupné do zámeckých interiérů je 180 korun, přičemž děti zaplatí 60 korun.

Zámek Zbiroh závěr

Zámek Zbiroh je opravdu krásné a romantické sídlo, na kterém se otisklo mnoho staletí našich dějin a mnoho význačných osobností. Je to skutečně krásný a zajímavý zámek, včetně jeho okolí, a proto vám ho můžeme jenom doporučit k návštěvě. Zažijte Zbiroh na vlastní kůži!

Otevírací doba na zámku ve Zbirohu je od středy do neděle od 10:00 do 17:00 hodiny. Základní vstupné do zámeckých interiérů je 180 korun, přičemž děti zaplatí 60 korun.

Diskuze ke článku