Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Muzeum Karla Zemana v Praze průvodce a tipy

Muzeum slavného českého režiséra a scénáristy Karla Zemana najdete na Praze 1 v ulici Saská 3. Muzeum je umístěné v prostorách nádherného saského dvora, který je součástí historických domů, které byly postavené již ve 14. století.

Muzeum Karla Zemana se představuje

Muzeum Karla Zemana dává nahlédnout do celoživotního díla světově respektovaného filmového režiséra.

Nádherné prostory Muzea Karla Zemana

Výstava taktéž prezentuje jeho úspěšné filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii dvacátého století. Muzeum rovněž vystavuje Zemanovy nákresy známých filmových scén a fotodokumentací z realizace jeho fantastických filmů.

V muzeu najdete i kostými z filmů

Hlavní vstup do muzea

Expozice o Zemanových filmech

Expozice detailně mapuje Zemanovu tvorbu od prvních animací a loutkových snímků ve 40letech minulého století až po produkci z jeho posledního geniálního tvůrčího období.

Velká část výstavy je pak věnována jeho nejlepším filmům, takže zde uvidíte nejenom fotografie z filmu Cesta do pravěku, ale také fotky z filmů Vynález zkázy a Baron Prášil.

Muzeum Karla Zemana se nachází v paláci Saský dvůr

Dobové filmové ateliéry

V muzeu máte možnost vidět některé dobové filmové ateliéry, kde si sami můžete zkusit různé triky a techniky, které Karel Zeman používal. Celá expozice je koncipována jako filmové scény a malé filmové ateliéry, kterými budete chodit a můžete se v nich – rovnou mezi rekvizitami a kulisami – natáčet v akci.

Létající stroj z filmu Karla Zemana

Přímo se tak můžete vznést na létajícím stroji nebo se projít po měsíci Barona Prášila. Zároveň se rovněž seznámíte s originálními loutkami a dokumentárními materiály ze života a díla tohoto nadčasového režiséra.

Detail filmových kostýmů

Muzeum Karla Zemana a krásné prostředí

Muzeum je nadto umístěno v nádherných prostorách Saského dvora, který najdete na pomezí Kampy a Malé strany.

Dvůr je součástí více pitoreskních domů, který daroval Karel IV saským vévodům jako dědičný majetek. Součástí domů je unikátní vstup na Čertovku, který využívá venkovní prostor pro ukázku zajímavých filmových triků.

Celé muzeum Karla Zemana má svůj jedinečný styl

Součástí výstavy jsou i kostýmy

Od roku 2013 je výstava rozšířena o četné kostýmy z filmů Karla Zemana. Uvidíte zde noblesní šaty, které oblékal Baron Prášil nebo unikátní kostýmy z filmů Ukradená vzducholoď a Na Kometě.

Jeden ze stylizovaných strojů

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do Muzea Karla Zemana v Praze stojí 250 Kč, respektive 160 korun. Rodinná vstupenka přijde vaší peněženku na 490 korun. Skupiny nad deset osob pak mohou dostat také slevu, v takovém případě jedna osoba zaplatí 160 korun. Muzeum je otevřeno každý den od 10 do 19 hodiny. Poslední vstup do muzea je možný v 18 hodin.

Karel Zeman se věnoval hodně loutkám a animovanému filmu

Karel Zeman při práci

Muzeum Karla Zemana závěr

Muzeum Karla Zemana je hodně netradiční muzeum. Nepatří k největším a nejznámějším, ale přesto stojí hodně za pozornost. Je to opravdu originální muzeum, který nadchne dospělé i děti. Fantaskní prostředí je úžasné. Mnoho exponátů je možné si vyzkoušet na vlastní kůži. A to vše v centru Prahy, takže výlet sem můžete spojit s návštěvou mnoha dalších skvělých míst.

Diskuze ke článku