Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Pecka průvodce – Mapa, otevírací doba, vstupné, akce

Hrad Pecka je zřícenina hradu, kterou najdete v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Hrad je situován na stejnojmenné hoře uprostřed krásných smíšených lesů.

Historie hradu

Hrad zažil největší rozkvět na počátku 17. století, kdy zde pobýval univerzálně vzdělaný renesanční šlechtic Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Pobýval zde poslední a současně nejplodnější úsek svého života.

Do českých dějin se Kryštof Harant zapsal jako neúnavný cestovatel, spisovatel a hudební skladatel.

Hlavní nádvoří hradu Pecka

Hrad Pecka se představuje

Hrad Pecka je turistická perla Podkrkonoší, která leží uprostřed kraje, který je prošpikován krásnými lesy. Hrad Pecka se může pochlubit hradní vyhlídkou, odkud uvidíte centrální masív Krkonoš se Sněžkou, Černou horu a vrch Zvičina, který měří 671 metrů nad mořem.

Pohled na zřícenou část hradu Pecka

Prohlídkové trasy

Prohlídková trasa peckovského hradu vás zavede do rekonstruovaného Harantovského paláce, kde uvidíte sedm zajímavých interiérových místností včetně mučírny a tajemného sklepení.

Expozice v prvním a druhém poschodí je zaměřena na historii hradu a život a dílo nejslavnějšího majitele hradu Pecka. Jedna z místností je rovněž věnována nelehkému životu venkovského lidu v Podkrkonoší.

Část hradu Pecka je tedy zříceninou a druhá část plnohodnotným a rekonstruovaným hradem i s prohlídkou interiérů. Je to zajímavý kontrast, který se jenom tak někde nevidí.

Z venku stále působí hrad majestátně

Vyhlídka z hradu Pecka

Hrad Pecka – Zajímavosti

  • Zajímavou částí hradu Pecka je návštěva stylové černé kuchyně s pohledným renesančním krbem a sklepních prostor s mučírnou.
  • Ve chmurné mučírně jsou k vidění různá mučidla, od skřipce a rumpálu, až po osvědčenou španělskou botu. Sklepení s mučírnou je přístupné veřejnosti od roku 1993.
  • Zpestření prohlídky hradu představuje autentická ukázka líbezných melodií ze starého orchestrionu. Další zajímavostí hradu Pecka je nasvícená studna, kterou najdete v jižní části nádvoří.

Vstup do interiérů hradu Pecka

Harantovské sklepy

Od roku 2012 má hrad nový prohlídkový okruh, který se jmenuje Harantovské sklepy. Prohlídkový okruh, který má označení B, je speciálně věnován gastronomii a stravování na dvoře Kryštofa Haranta.

Nový prohlídkový okruh Harantovským palácem

Atrakce pro děti

Hrad Pecka nezapomíná na děti. I děti si zde přijdou na své, protože v každé místnosti je pro zpestření a oživení trasy připravena hra, která dětské návštěvníky zaručeně zabaví.

Černá kuchyně je klenotem hradu Pecka

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 80 korun. Děti a studenti zaplatí 40 korun. Celková prohlídka hradu se skládá ze dvou okruhů, přičemž okruh A se jmenuje Historický a okruh B Harantovské sklepy. Hrad Pecka je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.

Hrad Pecka Závěr

Hrad Pecka nabízí zajímavou a netradiční podívanou. Nenápadný hrad nabízí romantiku zříceniny i plnohodnotný prohlídkový okruh po interiérech. Krásný je také výhled především na nedaleké Krkonoše, které pokud jsou právě pod sněhem, tak působí opravdu kouzelně.

K hradu Pecka vede prakticky z každé strany turistická stezka a nebo cyklostezka. Pěšky se sem dá dojít například z nedaleké Nové Paky. Využijte toho a udělejte si krásný výlet!

 

Diskuze ke článku

0/100