Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kostel Neratov v Orlických horách + ubytování a pivovar

V Neratově v Orlických horách stojí neobvyklý kostel se skleněnou střechou. Kostel se nachází v obci Neratov, která byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Nedlouho poté zde vyrostl prostý dřevěný kostel, který poslední dobou přitahuje pozornost mnoha tuzemských turistů.

Obec Neratov

Obec Neratov najdete v okrese Rychnov nad Kněžnou. Obec je od šedesátých let 17. století oblíbeným poutním místem, kdy zde rokytnický duchovní nechal podle svého mystického snu udělat milostnou sošku Panny Marie. Od té doby je obec neodmyslitelně spjatá s duchovním místem, který je příjemným a duchovním místem relaxace a odpočinku.

Neratov se nachází v krásné přírodě Jizerských hor

Kostel Neratov historie

Psal se rok 1723, kdy se na místě prostého dřevěného kostelíka začal stavět nový barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven podle plánů architekta G. B. Alliprandiho.

Barokní chrám 10. května roku 1945, tedy na konci druhé světové války zpustošil oheň, když byl zasažen střelou z tanku vypálenou příslušníkem Rudé armády. Požárem byla poničena střecha kostela a dřevěné schodiště.

Průčelí kostela Neratov

Další devastace chrámu přišla v roce 1957, kdy spadly klenby a kostel měl být zbourán. Ke zbourání díky nedostatku peněz nedošlo a kostel byl nakonec v roce 1989 zapsán na seznam kulturních památek.

Unikátní prosklená střecha kostela Neratov

Prosklená střecha – kostel Neratov

Od roku 1990 se v kostele pořádaly bohoslužby pod „otevřeným nebem,“ později se pak věřící již scházeli pod zastřešenou prosklenou střechou, která decentním způsobem zdobí barokní chrám.

Další zajímavý pohled na střechu

Vyhlídková věž

Kromě prosklené střechy se od roku 1989 začalo opravovat průčelí kostela, které bylo navráceno do původního stavu. Rovněž obě věže se vrátily do nádherné barokní báně a jsou přístupné široké veřejnosti.

Vstup do obou věží je pro veřejnost možný od pondělí do soboty od 9 do 16:30 hodin a v neděli od 11 do 16:30 hodin.

Hlavní oltář kostela Neratov

Pivovar Neratov

Od roku 2017 se Neratov těší z krásného pivovaru, který je plodem sociálního podnikání. V krásně novém pivovaru našli uplatnění především lidé s postižením. Piva z neratovského pivovaru jsou plzeňského typu a je u nich dodržován tradiční postup výroby. Piva jsou nepasterizovaná a nefiltrovaná a jsou připravována z měkké vody z Orlických hor.

Pohled z idylické krajiny na Neratovský kostel

Sdružení Neratov

Sdružení Neratov bylo založeno v roce 1992. Důvod byl jasný: ve vysídlené pohraniční vsi znovu navrátit život a obnovit zpustošené poutní místo smíření, jehož poutní tradice sahá až do 17. století.

Kostel Neratov závěr

Svatostánek v Neratově je důkazem, že i historická památka může být rekonstruována moderním způsobem. Rekonstrukce dodala baroknímu kostelu opravdu neuvěřitelnou atmosféru a věhlas široko daleko. Neratov je sám o sobě zajímavým místem, jenže stojí za to navštívit.

 

Diskuze ke článku

0/100