Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Javoříčské jeskyně – Otevírací doba, vstupné, průvodce

Javoříčské jeskyně najdete nedaleko obce Javoříčko v Olomouckém kraji. Jedná se o jeskyni s nádhernou krápníkovou výzdobou, která nadchne všechny milovníky podzemních prostor a jeskyní.

Javoříčské jeskyně se představují

Podzemní soustava Javoříčských jeskyní vytváří složitý a spletitý soubor dlouhých chodeb, dómů a propastí.

Javoříčské jeskyně vstup

Byly postupně vytvářeny na malém ostrově devonských vápenců a na jejich dlouhém vývoji se podílel místní potok Špraněk. Velká část jeskyní byla objevena už v dubnu v roce 1938.

Historie jeskyně

Pozoruhodný jeskynní systém byl v obci Javoříčko dlouhou dobu neznámý. Jediná přístupná byla pouze jeskyně Svěcená díra, kde se také ve třicátých letech minulého století začalo intenzivně bádat.

Výzdoba jeskyně je opravdu úchvatná

Až v tomto období byly nalezeny další jeskynní prostory. Delší mezník ve výzkumných pracích byl v padesátých letech, kdy zde výzkumníci odhalili tzv. jeskyni Míru.

Javoříčské jeskyně je zasazena v krásné krajině

Popis jeskynního systému

Jeskynní systém měří na délku téměř 6 kilometrů, z toho 790 metrů je zpřístupněno široké veřejnosti.

Osvětlení dává jeskyni unikátní atmosféru

Podzemní prostory mají pestrou krápníkovou výzdobu od drobných brček až po několik metrů dlouhé a vznešené stalaktity a stalagmity.

V jeskyni rovněž najdete excentrické krápníky, které rostou proti zákonům gravitace.

Zpřístupňěno je 690 metrů z celé jeskyně

Prohlídkový okruh

V rámci prohlídkového okruhu uvidíte především Suťový dóm, který má nádhernou a bohatou krápníkovou výzdobu. Stropní část je okrášlena velkým množstvím stalaktitů.

Javoříčské jeskyně je krásně osvětlena

V této části jeskyně je rovněž Lví jáma, což je propast, která je hluboká  60 metrů. Prohlídková trasa pak dále pokračuje úchvatně zdobenou vysokou chodbou, která vás zavede do velkolepého dómu Gigantů.

Podlouhlé kolosální prostoře vévodí přes 4 metry vysoké stalagmity.

Překrásný pohled na dóm Gigantů umožňuje visuté schodiště, které vás přímo zavede do Pohádkových jeskyní.

Příroda tvoří úžasné detaily

Nejbližší okolí jeskyně

I okolí Javořičské jeskyně je zajímavé a nabízí celou řadu přírodních krás a zajímavostí. Doporučuji navštívit především pozoruhodný skalní útvar, který je součástí Národní přírodní rezervace Špraněk.

Jedná se o mohutné vysoké vápencové skalisko, kde roste velmi vzácné rostlinstvo. Tento sklání útvar se zvedá do výšky 54 metrů nad hladinou místního potoka.

Javoříčské jeskyně je jedna z nejkrásnějších v zemi

Otevírací doba

Otevírací doba Javořičské jeskyně je mimo měsíc prosinec celoroční. V letní sezónu je jeskyně otevřena od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodiny.

Vstupné Javoříčské jeskyně

Základní vstupné do jeskyně je 170 korun, přičemž děti zaplatí 100 korun. Snížené vstupné pak činí 140 korun.

Javoříčské jeskyně závěr

Javoříčské jeskyně je opravdu nádherná a krásně zachovala jeskyně. Její krápníková výzdoba je úchvatná. Je mnohem bohatší než ve většině dalších jeskyní. Spletitá trasa podzemím vás vezme do úplně jiného a kouzelného světa. Za nás vám návštěvu jeskyní můžeme jenom doporučit. Rozhodně neváhejte!

Diskuze ke článku