Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Muzeum hlavního města Prahy Florenc – Vstupné, výstavy, akce

Muzeum hlavního města Prahy bylo založeno už v roce 1881. Mapuje především bohatou historii a prehistorii města Prahy. Její hlavní budovu najdete na ulici Křižíkova na Florenci.

Barevný model

V muzeu se můžete především těšit na Langweilův barevný model v měřítku 1: 480, který zachycuje více než 2.000+ pražských budov. Papírový model zobrazuje všechny drobnosti a detaily výzdoby barevných fasád, dvorů a zahrad.

Pro mnoho již neexistujících historických pražských budov je Langweilův barevný model Prahy jediným svědkem jejich podoby.

Budova Muzeum hl. m. Prahy Florenc je sama o sobě krásná.

Archeologické sbírky – Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města Prahy má velmi cenné archeologické sbírky, které muzeum obdrželo z vlastních archeologických výzkumů muzea. Tyto sbírky tvoří nejrozsáhlejší celek muzea.

Cenné jsou především sbírky z oblasti užitého umění. Kvalitní je rovněž sbírka grafiky. V této části expozice se můžete těšit zejména na rozličné pohledy na Prahu, takže získáte ucelený přehled o stavebním vývoji hlavního města. Největší část těchto vedut je z 19. století.

Muzeum hlavního města Prahy a jeho interiéry

Sbírky obrazů a tisků

Součásti rozsáhlých muzejních fondů jsou i další sbírky. Patří k nim i kolekce plastik, obrazů nebo terčů pražských ostrostřelců.

Vůbec nejbohatší sbírkou muzea je však sbírka tisků. V této sbírce najdete městské letáky, vyhlášky, plakáty a reklamní prospekty. Zřejmě nejzajímavější sbírkou muzea je pak sbírka černobílých fotografií a negativů, která sleduje progresivní proměnu města a života v jeho ulicích.

Slavný Langweilův model Prahy

Muzeum hlavního města Prahy a jeho budova

Hlavní budova muzea je zapsána na seznam kulturních památek České republiky. Byla postavena na konci 19. století pro Museum královského hlavního města Prahy. Budova je v novorenesančním slohu a stavba byla postavena podle návrhů českého architekta Antonína Balšánka. Když vejdete do honosné budovy muzea, tak vás tam čeká vestibul se schodištěm, přičemž výstavní expozice jsou v postranních křídlech muzea.

Doprovodné programy

Muzeum nabízí celou řadu doprovodných programů pro širokou veřejnost a školy. Zvláště zajímavé jsou interaktivní programy, které jsou zaměřené tematicky na roční období nebo svátky.

Dále muzeum nabízí komentované prohlídky expozic Praha v pravěku a Středověká Praha. Muzeum také pořádá komentované vycházky s poznáváním staré Prahy.

Detail jednoho z exponátů

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné stojí 150, respektive 60 korun. Rodinná vstupenka přijde vaší peněženku na 350 korun. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 18 hodiny. Pouze každou poslední středu v měsíci je muzeum otevřeno do 20 hodiny.

Muzeum hlavního města Prahy

Je to jedno z nejzajímavějších českých muzeí. Skvěle dokumentuje vývoj našeho hlavního města, které je samo o sobě architektonickým unikátem a skvostem. Různorodé sbírky v sobě kombinují spoustu zajímavostí, uměleckých artefaktů i historických předmětů všední potřeby. Muzeum je dobře přístupné přímo z Florence a je to jedno z míst, které by si neměl žádný turista nechat ujít.

 

Diskuze ke článku

0/100