Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Kea v Řecku – Průvodce ostroven na dohled Athén

O malém ostrově Kea ale mnoho lidí neslyšelo. Přitom jde o nejbližší cíl Kyklad z pevninského Řecka. Tvoří stejnojmennou obec o rozloze 131,693 km², včetně Makronisu. Nejvyšším bodem je Profitis Ilias s nadmořskou výškou 568 m. Ostrov Kea už čeká!

Kyklady jsou známé především díky ostrovům Naxos a Paros, bohémskými ostrovy Mykonos a Ios a dokonalým obrazem Santorini.

Nádherné pobřeží ostrova Kea

Kam se utíká za klidem

Místo, kam Atéňané v létě utíkají před shonem, se nalézá hodinu od hlavního města Athén. Snad právě díky tomu, že je stále zahalen tajemstvím, si ostrov – místním známý jako Tzia – uchovává své přirozené kouzlo a otevírá se jako tajuplná zahrada pouze těm, kdo už vědí, kde je. Skvěle se hodí k víkendovým a jachtařským výletům.

Geografie ostrova

Ostrov Kea je 19 km dlouhý od severu k jihu a 9 km široký od západu k východu a jeho terén je kopcovitý. Malebné hlavní město Ioulis leží ve vnitrozemí ve vysoké nadmořské výšce.

Obec Ioulida na ostrově Kea

Města o obce na ostrově Kea

Dalšími významnými centry jsou přístav Korissia a rybářská vesnice Vourkari, která bývá v létě plná jachet a plachetnic. Nabízí četné restaurace, bary a kavárny.

Přístavy Vourkari a Livadi a vesnice Korissia a Ioulis soustřeďují většinu barů a taveren na ostrově. Korissia proslula po celém světě také proto, že zde roku 1916 došlo ke ztroskotání Britannicu. Návštěvníkům ostrova dále imponuje jeho architektura, zejména v případě kláštera Kastriani nebo kostela Agia Marina vedle zničené věže.

Další pohled na romantickou vesnici Ioulida

Klid a nejlepší pláže

Během týdne zůstává ostrov Kea klidný. Některé z jeho pláží jsou organizované a nabízejí turistická zařízení, např. Gialiskari, Koundouros a Korissia. Jiné jsou spíše menší, neorganizované a izolované (Orkos, Liparo), takže nabízejí soukromí. Za vhodné pro rodiny se pokládají mj. Pisses, Otzias nebo Kambi. Přátelská k nudismu je pláž Xyla.

Nádherné pobřeží ostrova Kea

Možnosti turistiky

Každý se sám může vrhnout také na pěší turistiku. Kea nicméně nabízí řadu příležitostí k hezkým procházkám. Právě vesničky Ioulis a Vourkari se pro tento účel skvěle hodí. Pěší turistika je rozhodně oblíbenou aktivitou, protože stezky vedou k samým atraktivním místům. Krátká túra z Ioulis vás zavede k soše kamenného lva, jedné z nejznámějších památek ostrova.

Rozpadající se rybářská loď...

Delší túra míří k archeologickému nalezišti Karthea, ruinám starověkého města, mezi jehož nejzajímavější památky patří Athénin chrám. Místní archeologické muzeum vystavuje některé jeho části. Dalším hezkým cílem výletu může být klášter Kastriani, jenž díky své poloze nabízí úchvatný výhled na Egejské moře a ostrov Andros.

Každá z pěších tras umožňuje obdivovat jedinečné přírodní krásy ostrova a horské prostředí ideální pro trekking. Cesty se liší obtížností, mohou trvat několik minut, ale i několik hodin. Protínají stráně, údolí, lesy a mnoho roztomilých vesniček. Obvykle jsou dobře popsané, přesto je lepší mít po ruce mapu.

Obec Ioulida z protějšího kopce

Potápěčské lokality

Po náročných výšlapech člověk ocení malé osvěžení, při kterém je zároveň možné něco zajímavého vidět. Zkuste potápění! Vzhledem k silným mořským proudům je oblast vhodnější pro zkušené, ale některé útesy a podvodní jeskyně se hodí i pro začátečníky. Nejdůležitější lokalitou je vrak lodi Brittanic, působivé jsou též podmořské části města Karthea.

Lodní doprava na ostrov Kea je velmi důležitá

Doprava na ostrov Kea

Na ostrov Kea se dostanete z méně známého přístavu Lavrio na samém jihovýchodě regionu Attica.

Přístav není tak snadno dostupný či propojený s řeckými ostrovy jako např. oblíbené trajektové centrum Pireus. Přistanete v Korissii, hlavním přístavu ostrova Kea, kde se vám otevře pohled na oblázkovou plážovou zátoku posetou bílými domky.

Ostrov Kea láká na perfektní a klidnou dovolenou

Podnebí a počasí na ostrově Kea

Celé Řecko se těší skvělému podnebí, obvykle mírnému a suchému. Ostrov Kea je spíše vyprahlý. Protože ho neovlivňuje nepříjemně silný vítr, dokonale se hodí pro plavby. Léto na ostrově Kea je podobně jako na většině řeckých ostrovů teplé a slunečné. Teploty vzduchu se pohybují od 25 do 30 °C. Zima pak bývá obvykle mírná a vcelku příjemná, teploty oscilují mezi 15 a 25 °C.

Ostrov Kea shrnutí

Kea je nádherný ostrov. Velmi zajímavý a autentický. Je to to pravé Řecko, jak ho máme všichni rádi. Turisté tady samozřejmě jsou, ale je jich méně než na jiných řeckých ostrovech. Blízkost Athén nabízí unikátní možnosti i pro cestování po vlastní ose.

Diskuze ke článku