Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Antalya v Turecku a vše co potřebujete vědět pro krásnou dovolenou

Antalya je hlavní město stejnojmenné provincie, které má v současné době něco málo přes 1 milión obyvatel. Město leží na tureckém pobřeží Středozemního moře na úpatí pohoří Taurus, které je dlouhé přes 1000 kilometrů.

Oblíbené letoviskoAntalya

Antalya je největším prázdninovým letoviskem Turecka, které se může pochlubit širokými ulicemi lemovanými vysokými palmami a pomerančovníky.

Pohled na nádhernou pláž Konyaalti

Uvnitř starého města můžete narazit na staré malebné turecké domy a krásné parky.

U moře vás pak čeká atraktivní přístav jachet, kde můžete se zmrzlinou v ruce korzovat a kochat se pohledem na luxusní vodní plavidla.

Staré centrum Antalye má unikátní atmosféru

Antalya je známá i svými velkými hotely

Staré město

Antalya má staré a nové město, které není nijak označeno. Předěl mezi starým a novým městem však poznáte sami. Staré město je totiž obehnáno zbytky městských hradeb, za kterými můžete spatřit hlavní památky města.

Jedná se především o Hodinovou věž nebo Hadriánovou věž se třemi oblouky, která byla vybudována na počest návštěvy římského císaře Hadriána v roce 130 po Kristu.

Krásné historické centrum

Další část starého města je situována ve čtvrti Kaleici, která je doslova poseta úzkými křivolakými uličkami. Zde najdete staré turecké domy, které jsou němým svědkem zašlých slavných dob tureckého impéria. Mnohé z těchto domů byly opraveny a přeměněny na malé hotely, kavárny, restaurace či galerie.

Mezi velmi oblíbené památky města patří ještě věž Hidirlik z druhého století po Kristu, která byla původně majákem. Atatürkovo pomníky na náměstích Vatan a Cumhuriyet vám pro změnu připomenou zakladatele soudobého Turecka.

Antalya je oblíbeným místem pro dovolenou

Nové město

Nové město je oproti starému velmi stejnorodé, takže jako přes kopírák jsou všude k vidění šestipatrové domy v téměř pravidelné čtvercové síti. V suterénech domů mají obyvatelé těchto domů obchody, služby, kiosky, banky a malé supermarkety.

Antalye nabízí spoustu zajímavých míst

Nákupní zóna

Nejvýstavnější část města je bulvár Şarampol, který najdete severně od starého města. V okolních ulicích bulváru jsou skryté nejrůznější bazary, na kterých nakupují a smlouvají místní.

Nejlépe je do těchto končin zavítat v pátek, protože se zde otevírá proslulý páteční trh.

Prázdninová idylka na dovolené v Antalyi

Starověké město Myra

Pláže a koupání

Antalya je vyhlášením místem ke koupání. Jedna z nejznámějších pláži je pláž Lara, která má jemný písek a leží 12 kilometrů východně od města.

Dalším zajímavým místem ke slunění je pláž Adalar, která se rozprostírá na třech malých ostrovech, které jsou spojeny malými mosty.

Poslední pláží, kterou si představíme, je pláž Mermerli, kterou najdete v těsné blízkosti stejnojmenného parku u historické části Kaleici, kde je k vidění i přístav luxusních jachet.

Pláž Cleopatra v Antalyi

Letiště Antalya

Do Antalye většina turistů cestuje letadlem. Letiště Antalya má zkratku AYT a nachází se 13 kilometrů severovýchodně od centra města. Letiště má 3 dlouhé ranveje, 2 mezinárodní terminály a 1 vnitrostátní terminál. Ročně odbaví kolem 20 milionů cestujících a patří tak k největším v Turecku.

Luxusní dřevěné pavilonky určené k relaxaci

Antalya závěrečné shrnutí

Antalya je trochu jiné turistické letovisko. Je to především velkoměsto s 1 milionem obyvatel. Je to místo, která má hodně co nabídnout. Historické památky, možnosti nákupů, krásné koupání i příroda, třeba i přímo ve městě (vodopády Düden).

Hotely jsou rozprostřené daleko po pobřeží. Každý si vybere podle svých preferencí – luxusní i cenově výhodné, blízko centra překypující životem i klidné na periférii.

Nádherné smaragdové vody Středozemního moře

Některé zdejší památky jsou úchvatné - Hadriánova brána

Jedinečné vodopády Düden

Antalya nabízí hlavně velké a luxusní hotely

Diskuze ke článku