Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Capri – Poznejte italský ráj nedaleko Neapole

Malebný ostrov Capri najdete v Tyrhénském moři v jižní části Itálie. Ostrov je situován u západního pobřeží Itálie, pouze několik kilometrů od důležitého přístavního města Neapol.

Základní fakta

Ostrov Capri nepatří mezi velké italské ostrovy. Celková rozloha ostrova činí pouze 10,4 kilometrů čtverečních, přičemž na délku je dlouhý 6,7 kilometrů, na šířku 2,7 kilometrů.

Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Solaro, která měří 589 metrů nad mořem.

Krásy ostrova Capri

Počet obyvatel a hustota zalidnění

Capri má celkem 14 117 obyvatel a hustota zalidnění na jeden čtvereční kilometr je 1357,4 obyvatel. Na východě ostrova je město Capri, které je hlavním městem ostrova a má kolem 8000 obyvatel.

Capri je obklopeno Tyrhénským mořem

Přístav na ostrově Capri

Města a přístavy

Město Capri je nejenom hlavním městem, ale také hlavním přístavištěm, který se jmenuje Marina Grande. Do Marina Grande připlouvají veškeré trajekty z italské pevniny.

Současně zde kotví výletní lodě, které odtud vyplouvají na zajímavé okružní plavby kolem celého ostrova.

Úzké uličky k ostrovu patří

V západní části pak najdete další významné turistické město, které se jmenuje Anacapri. V Anacapri žije okolo 7.000 obyvatel. Toto letovisko je výchozím bodem pro výlety na nejvyšší vrchol ostrova Solaro. V dalších odstavcích si představíme více.

Epické pobřeží ostrova Capri

Historie Capri

Dějiny ostrova začínají už v době paleolitu. Největší rozkvět ostrova však přišel v období starověkého Říma, kdy zde římští císaři stavěli své přepychové a honosné vily.

Většina dochovaných památek na ostrově však pochází ze 14. století a 18. století.

Fauna

Prim zde hraje mořská fauna, protože vody kolem ostrova Capri jsou bohaté na ryby všeho druhu. Z mimomořské fauny pak stojí za zmínku ještěrka ruinová nebo sokol stěhovavý.

Na ostrově je využitý takřka každý metr

Flora

Velmi bohatá je na ostrově Capri flóra. Zdejší keře a stromy mají především malé listy s voskovou vrstvou, která efektivně snižuje ztráty vody v průběhu nejteplejších hodin dne a chrání rostliny před silnými slunečními paprsky.

Na ostrově Capri můžeme kupříkladu vidět Myrtu obecnou, Planiku obecnou, četné vřesy, různé odrůdy borovice, vzrostlé cypřiše, statné duby a trpasličí palmy.

V přízemí smíšených lesů pak můžete najít barevné orchideje, prostý jetel a divoký česnek.

Mnoho keřů a rostlin se do volné přírody dostalo z okolních soukromých zahrad.

Capri má příjemnou atmosféru

Kultura ostrova

Kulturu ostrova ovlivnil již starověký Řím, neboť malý ostrov Capri se stal oblíbeným letoviskem římských císařů a senátorů.

Ostatně četné ruiny římských vil patří k nejvýznamnějším památkám ostrova. Římský císař Tiberius, který na ostrově vlastnil celou řadu honosných vil, se na Capri dokonce natrvalo přestěhoval. Zůstaly tam po něm trosky slavné Villa Jovis, kterou najdete v severovýchodní části ostrova.

Citróny jsou symbolem ostrova

Nádherné výhledy z Monte Solaro

Turistické zajímavosti

V současnosti je Capri oblíbenou turistickou destinací na jeden den. Co zde za 24 hodin můžete vidět? Zde je výčet toho nejzajímavějšího.

Z hlavního přístavu přímo do centra města

Lodí z Neapole nebo Sorrenta jste na ostrově Capri za hodinu. Z hlavního přístavu Marina Grande pak může rovnou zamířit do centra města Capri, kde se nachází středověké náměstí Piazza Umberta prvního.

Na náměstí uvidíte radnici a kostel sv. Štěpána. Další atrakce hlavního města jsou situované na severovýchodě města, kde se nacházejí zbytky proslulé Villy Jovis, kterou nechal postavit císař Tiberius.

Takový prázdninový zážitek vás dostane

Z úzkých uliček na horu a k filozofům

Nejkrásnější na celém Capri jsou však jeho uličky, schodiště a zahrady. Zajděte si především do Augustovy zahrady, která se nachází jižně od města. V těsném sousedství Augustovy zahrady najdete velmi starý kartuziánský klášter Certosa di San Giacomo, v němž sídlí muzeum, gymnázium a obecní knihovna.

Posledním tipem na nádhernou památku Capri je překrásný malý kostel San Michelle della Croce, který najdete cestou k Ville Jovis.

Moře je čisté a teplé

Anacapri

Za odpolední výlet stojí i druhé město na ostrově – Anacapri. Tady si například můžete udělat výlet na nejvyšší horu ostrova Monte Solaro nebo navštívit Zahradu filozofů.

Vytvořil ji tu jeden movitý Švéd a naleznete ji na náhorní planině u Anacapri. Jde však o pěšinu, jejíž okraje jsou ozdobeny majolikovými tabulkami s šedesáti filosofickými citáty.

Cesta k moři je občas trochu krkolomná

Za modrými nymfami

Největší atrakcí ostrova Capri je však výlet lodí kolem ostrova. Lodě vyplouvají z přístavu Marina Grande. Obvyklá trasa vede kolem Tiberiovy vily a poté se dostanete do Modré jeskyně.

Vjezd do jeskyně je poněkud dobrodružný, neboť vchod do jeskyně je tak nízký, že si v loďce musíte lehnout až na samé dno. Uvnitř jeskyně však zažijete zvláštní atmosféru, protože podle legend zde totiž sídlily překrásné nymfy, které k sobě lákaly nebohé smrtelníky, aby je pak zabily.

Modrá jeskyně nabízí úchvatný zážitek

Modré je v jeskyni úplně všechno, protože světlo se sem proniká pouze skrz podvodní průduchy a voda odfiltruje všechny červené tóny. Nad hladinu se tak dostává toliko modré světlo a všechno, co je viditelné pod hladinou, má krásně stříbrný kolorit.

Cesta k moři je občas trochu krkolomná

Bizarní oblouk

Mezi další ryze přírodní památky ostrova patří vápencový oblouk Arco Naturale. Oblouk bizarního tvaru je zhruba 12 metrů široký a 18 metrů vysoký. Najdete ho na východním okraji ostrova, odkud se můžete obšťastnit krásným výhledem na poloostrov Sorrento.

Klidné zákoutí na Capri

Pláž Marina Piccola

Na závěr ještě jeden tip na krásnou pláž. Je to snová pláž Marina Piccola v jižní části města Capri, která se může pochlubit nádherně čistou azurovou vodou a překrásnými barevnými útesy. Pláž z říše snů je však přístupná pouze hostům luxusních hotelů.

Náš tip

Přečtěte si také průvodce ostrovem Ischia.

Ostrov Capri závěrečné shrnutí

Capri je nádherný ostrov. Takovou Itálii jako zde jste ještě nezažili. Divoký a nespoutaný ostrov porostlý bujnou vegatací, velkolepé pláže a výhledy, jedinečná kultura a zajímavé památky. Ostov Capri je malý, ale zajímavý do posledního metru.

Diskuze ke článku