Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kostnice Kutná Hora Sedlec – Dechberoucí průvodce

Kostnice Kutná Hora Sedlec se nachází v nevšedním katolickém kostele Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory. Jedná se o hřbitovní kapli, která je místem piety a hlubokého přemítání o konci lidského života. Kostnice se nachází na ulici Zámecká 279.

Kostnice Kutná Hora Sedlec se představuje

Zcela originální kostnice pod chrámem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je okrášlena takřka výhradně lidskými kostmi. Jsou to ostatky celkem 40 000 zemřelých, kteří většinou zemřeli v důsledku moru nebo husitských válek.

Unikátní lustr z koster je hlavní památkou

Bizarní výzdoba

Hlavním artefaktem v kostnici je pozoruhodný a unikátní lustr, který je výhradně složený ze všech velkých kostí lidského těla.

Bizarní výzdobu podtrhuje hrůzné dekorace z lidských lopatek a kyčlí či originální ztvárnění myšlenky memento mori.

Vysoká návštěvnost tohoto místa vypovídá o jeho přitažlivosti nebo o prosté touze člověka vidět neobyčejné věci či přijít na kloub odkazu předků.

Erb rodu Schwarzenbergů

Architektonický skvost

Současná podoba neobvyklé hřbitovní kaple v Sedlci u Kutné Hory, která byla postavena na sklonku 14. století, je výsledkem barokních úprav uskutečněných skvělým J. B. Santinim Aichlem na prahu 18. století a celkové renovace z druhé poloviny 19. století.

Interiér kostela Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory

Autorem masivního a originálního lustru vyšperkovaného lidskými kostmi, stejně jako kalichů, kříže, monstrancí nebo erbu rodu Schwarzenbergů je znamenitý řezbář z České Skalice František Rint, který zde z lidských kostí umně vyskládal i svou signaturu.

30 hromadných hrobů s 1500 kostrami

V areálu kutnohorské kostnice našli čeští archeologové tři desítky hromadných hrobů, kde byly ostatky tisíce lidských obětí epidemií a hladomoru většinou ze 14. a 15. století.

Návštěva kostnice v Kutné Hoře není pro každého

Objev lidských koster, představuje největší kolekci tohoto druhu z období vrcholného středověku v Čechách. Samotné masové hroby jsou zcela unikátní i z celoevropského hlediska, takže kutnohorská kostnice je skutečnou raritou mezi evropskými kostnicemi.

Zemřelí byli v masových hrobech nalezeni nad sebou v pěti vrstvách, v největším hrobě bylo dokonce odkryto 26 vrstev.

Kostnice Kutná Hora nabízí děsivou krásu

Vstupné, otevírací doba a parkování

Základní vstupné do kostnice činí 90 korun. Děti, studenti a senioři zaplatí 60 korun. Kutnohorská kostnice je přístupná veřejnosti po celý rok, od dubna do září jsou otevírací hodiny kostnice od 10 do 17 hodiny.

Zakoupit si rovněž můžete vstupenku na prohlídku kostnice a katedrály, která stojí 120, respektive 80 korun. Parkování je možné v blízkosti katedrály. Vstup do kostnice je bezbariérový.

Kostnice Kutná Hora Sedlec závěr

Kostnice Kutná Hora Sedlec je velmi působivá památka, která je ojedinělá nejenom u nás, ale doslova na celém světě. Je to děsivé a krásné místo zároveň. Samozřejmě to není památka pro každého, ale zdatný cestovatel jistě dokáže ocenit tu unikátní krásu a historickou hodnout.

Diskuze ke článku