Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Bítov – Otevírací doba, akce, vstupné

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů v České republice je bezesporu hrad Bítov. Romantický středověký hrad leží v rozkošném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, které bylo vybudované v roce 1935.

Z historie hradu

Původně zde stál dřevěný hrad, který byl později nahrazen hradem kamenným. Romantický Bítov byl v minulosti významným centrem jednoho z šesti moravských krajů.

Hrad Bítov blízko Vranovské přehrady

Po vymření českých Přemyslovců se dostal do rukou starobylého rodu Lichtemburků. Za panování této šlechty vzniklo jádro současné hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie, hradní palác, obě dominantní věže, štítová zeď i jižní křídlo.

Na rozhraní renesance a baroka obdržel pak hrad Bítov současný horizontální vzhled s jedinou svislou strážní věží.

Interiéry hradu jsou opravdu zajímavé

Osobnosti spjaté s hradem

Velkými osobnosti v dějinách hradu jsou bezesporu hrabata František a jeho syn Jindřich z Daunů, kteří mezi lety 1811 až 1863 již tehdy zchátralý hrad upravili do dnešní, novogotické podoby.

Nádvoří hradu Bítov

Hrad Bítov – Prohlídkové okruhy

Jednotlivé hradní okruhy ukazují návštěvníkům palácové interiéry, hradní kapli, zajímavou zbrojnici, hradní vězení, stísněnou hladomornu a mučírnu.

Velkolepé palácové interiéry, které jsou hlavním okruhem, zaujmou především rozsáhlou novogotickou výmalbou jednotlivých sálů a salonků v prvním poschodí.

Hrad Bítov a jeho interiéry

Jednotlivé pokoje jsou vybaveny nádherným stylovým, historickým nábytkem, odrážejícím jednotlivá období interierových slohů.

Krásné zahrady hradu Bítov

Na stěnách pak visí obrazy tzv. druhé vlny rakouských a německých romantiků, Schnorra z Carolsfeldu, Karla Russe a Fendiho. V přízemním patře pak uvidíte neobvyklou sbírku osvětlovadel, vyrobených z kolorovaného plechu.

Další pohled dovnitř hradu Bítov

Zoologické sbírky

Ve druhém poschodí se nachází velká zoologická sbírka domácích i cizokrajných zvířat. Sbírka byla založená bratry Vladimírem a Otakarem z Daunu, kteří byli vášnivými cestovateli.

Poslední majitel hradu Jiří Haas z Hasenfelsu byl rovněž velkým milovníkem zvířat a kromě toho, že na hradě zřídil soukromou zoologickou zahradu, rozšířil rovněž sbírku obou bratrů, především o největší kolekci vycpaných psů na světě.

Mohutný přístupový most

Vstupné a otevírací doba

Hrad Bítov má několik prohlídkových okruhů, přičemž velký okruh s průvodcem stojí 160 Kč, respektive 110 korun.

Druhý okruh, který je bez průvodce, stojí pro změnu 50, respektive 40 korun. K dispozici je zde ještě zbrojnice, která vyjde váš rozpočet na 120, respektive 90 korun.

Další pohled na hrad Bítov

A poslední atrakce hradu je hladomorna, tak pak stojí 120, respektive 80 korun. Hrad Bítov je pro veřejnost otevřen od března do konce září. V létě je hrad otevřen mimo pondělí od 9 do 18 hodiny.

Hrad Bítov závěr

Bítov je monumentální a krásný hrad, který má snad vše co od podobné atrakce očekáváte. Za nás vám návštěvu hradu Bítov můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku