Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Výlet na horu Říp a okolí – Podrobný průvodce

Hora Říp zaujímá mezi ostatními význačné postavení. Kopec v Polabí je osamocenou a nepřehlédnutelnou dominantou. Zároveň je spojený s mnoha legendami například o praotci Čechovi a důležitými historickými událostmi.

Hora Říp se nachází 4 km od Roudnice nad Labem v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Do Středočeského kraje je to ale co by kamenem dohodil. Vrchol Řípu se nachází v nadmořské výšce 455,2 m n. m. a okolní krajinu převyšuje o 200 metrů.

Výlet na horu Říp

Hora Říp je doslova ideálním výletním cílem. Nabízí procházku krásnou přírodou, vrchol s rotundou a výletní chatou pro občerstvení, zajímavé okolí a mnoho dalšího. Oblíbená je také řípskou pouť a další akce.

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp

Kudy na horu Říp

Říp má perfektní polohu pouhé 3 kilometry od dálnice D8. Z Centra Prahy je to 46 km a cesta trvá 42 minut. Podobná cesta je také z Ústí nad Labem.

Z které strany na vrchol?

Možností odkud vyrazit je hned několik. Říp je přístupný prakticky jenom ze dvou stran, ale nabízí se hned 5 hlavních cest, odkud se vydat na zdolání hory. Která je nejlepší? To záleží jenom na vás. Pohodlní turisté jezdí nejčastěji do Krabčic a Rovné. Pro lidi přijíždějící po dálnici je nejlepší výstup z Vražkova. Moje oblíbená trasa je pak ze Ctiněvse.

Trasa Značení, délka Popis

Z Roudnice nad Labem

Modrá, délka 5.9 km, cca 126 minut Cesta vede přímo z největšího Karlova náměstí. První třetina cesty je městem, druhá třetina po polích a na závěr vrcholový výstup po východní straně hory.

Z Rovné

Modrá, délka 1,8 km, cca 49 minut Nejkratší a nejoblíbenější trasa výstupu na Říp. Zaparkujete na parkovišti přímo pod horou a hned začnete stoupat alejí pohodlně po asfaltu. Tuto trasu si můžete prodloužit, pokud zaparkujete v blízkých Krabčicích, se kterými Rovné srůstá.

Z Ctiněvse

Červená, délka 2,7 km, cca 68 minut Méně známá trasa z jihu hory. Zaparkovat můžete přímo ve středu obce – kde je mimochodem i oblíbený Podřípský minipivovar. První polovina trasy vede přes louky a pole. V druhé části musíte kousek obkroužit horu.

Z Mnetěše

Žlutá, délka 2,7 km, cca 42 minut Hora Říp se nachází v katastru obce Mnetěš. Z ní můžete rovněž vyrazit po modré. Cesta vede hlavně po poli. V nejstrmější části se spojuje s červenou a o pár chvil později i žlutou trasou.

Z Vražkova

Žlutá, délka 2,5 km, cca 38 minut Vražkov je nejblíže dálnici, takže se nabízí jako ideální výchozí bod pro lidi, kteří přijíždějí z daleka. Tato trasa patří k nejméně náročným. Z největší části vede také lesem. Auto můžete nechat přímo ve Vražkově na návsi.

Vrchol Řípu

Co vás čeká úplně nahoře? Tak především neopakovatelné výhledy, které si můžete užít na jedné z mnoha vyhlídek (Pražská, Roudnická, Mělnická). Obrovský unikátem je románská Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha, která je na samé špičce hory. Asi 50 metrů pod vrcholem se také nachází turistická chata Říp, která láká k občerstvení.

Restaurace a výletní chata kousek pod vrcholem.

Geologie Řípu

Hora Řím je vyhaslou sopkou, která dříve čněla až do výše 1 kilometr. Dnes už je samozřejmě vulkán dávno vyhaslý a obroušený erozí. Geologická stavba hory je přesto pozoruhodná. Vrchol a střední část hory tvoří pevný sloup starého a pevného třetihorního čediče, který dříve tvořil komín původní sopky. Naproti tomu úpatí obklopuje čtvrtohorní obruba z odrolených balvanů, úlomků, drti a z větrem navátých, převážně křemenných písků a vápnité spraše.

Závěr

Hora Říp je ideální místo k výletu, které by měl nejméně 1x v životě navštívit každý Čech. Je to unikátní místo protkané legendami. V okolí i při samotném výstupu je toho hodně k vidění. Za nás jednoznačně doporučujeme k návštěvě.

Diskuze ke článku

0/100