Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rychlebské stezky – Unikátní traily pro horská kola

Rychlebské stezky jsou fenoménem, který nemá v Česku srovnání. V zapomenutých Rychlebských horách blízko Jeseníků vybudovala parta nadšenců unikátní tratě na zábavnou jízdu na horských kolech.

Horská kola rostou v poslední době na oblib a s nimi disciplíny jako downhill. Je to unikátní souznění a člověka. Adrenalin i krása lesem, kterým projíždíte. Těžko hledat pro tuto zábavu lepší místo, než jsou právě Rychlebské hory u hranic s Polskem.

Co to jsou Rychlebské stezky?

Rychlebské stezky jsou kamenné stezky i moderní flow traily vybudované uprostřed krásné krajiny Rychlebských hor. Kamenné stezky navazují na stovky let staré lovecké chodníky. Díky obrovskému usilí dobrovolníků byly tyto stezky obnoveny, pro zcela jiný účel. Pro jízdu na horských kolech v těsném kontaktu s přírodou.

Sjízdnost stezek

Stezky jsou v náročném terénu i když jejich obtížnost se značně liší. Obecně jsou určeny spíše pro zkušené cyklisty, kteří ovládají jízdu v terénu a mají celoodpružené kolo (120 × 120 mm) a pláště alespoň 2,3″. Všechny stezky jsou sjízdné i za deště a horšího počasí. Samozřejmě na vlastní zodpovědnost.

Rychlebské stezky v akci

Otvírací doba Rychlebských stezek

Stezky jsou přes zimu uzavřeny, a to většinou od 1. listopadu do 31. března. Toto datum ale není pevně stanoveno a vše je jenom o počasí – můžou být uzavřeny dříve i déle. Na stezky je zákaz vjezdu v noci. B létě byste se na stezku neměli vydávat po 20:00. V říjnu už je to ale jenom do 16:00.

Charakteristika stezek

Stezky začínají a končí v obci Černá Voda u Základny – Informačního centra RS. Nejsou to tedy trasy z bodu A do bodu B, ale uzavřené okruhy. Směrem na sever se nachází stezky s vyšší obtížností vhodné převážně pro zkušené bikery. Směrem na jih jsou pak trasy vhodné i pro rodiny s dětmi.

Značení stezek

Stezky jsou značeny po celé délce. Značkami jsou zelená kola s logem a dřevěné směrovníky s logem a s názvem trailu. Obtížnost je značena barvami podobnými jako při sjezdovém lyžování. Nejtěžší tratě pro zkušené jezdce jsou černé, středně těžké tratě červené a na modré se pak nemusí bát vyrazit ani rodiny s dětmi. Zeleně jsou pak značené stoupáky do kopce.

Mapa Rychlebských stezek

Následující mapa ukazuje severní část Rychlebských stezek, které jsou nejznámější a také nejtěžší.

Rychlebské stezky mapa

Seznam stezek

Nejznámější stezky v Rychlebských horách jsou:

  • Trail Dr. Wiessnera
  • Traily pod Sokolím vrchem
  • Wales
  • Velryba
  • Biskupský, Tajemný, Prokletý a Mramorový
  • Trail podél Černého potoka
  • SuperFlow trail

Závěr

Rychlebské stezky jsou unikátní projekt, kde se partě dobrovolníku podařilo vybudovat něco, co u nás nemá obdoby. Unikátní traily panenskou přírodou pro horská kola, která se svou kvalitou vyrovnají světové špičce. Nechybí přitom různé obtížnosti, aby si na své přišel každý milovník horských kol.

Diskuze ke článku

0/100