Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Obec Srní na Šumavě – Průvodce ikonickou obcí

Jihočeská obec Srní je turisticky oblíbené horské středisko, které leží v centru národního parku Šumava. Srní leží v Plzeňském kraji v okrese Klatovy. V současné době má 224 obyvatel.

Historie obce

Obec Srní byla založena dřevaři na samém počátku 18. století, se kterými byla sepsána řádná smlouva o odprodeji pozemků k jejich nelehké práci a bydlišti.

Krásné výhledy do krajiny v Srní

Původ jména obce Srní

Srní obdrželo jméno podle četného výskytu srnčí zvěře. Ostatně kvůli lesním zvířatům se sem jezdí i dnes. U obce byl totiž vybudován unikátní přírodní vlčí výběh, kde můžete vlčí smečku v klidu pozorovat z dřevěné lávky.

Staré i nové roubenky - V Srní převládá klasická architektura

Zajímavá místa v obci a okolí Srní

Okolí Srní jsou nádherné pláně s horskými roubenými chalupami, které jsou obklopené hustými lesy.

Hlavním středobodem v obci je katolický kostel Nejsvětější Trojice. Kolem něj jsou pak roztroušené penziony, hotely, restaurace a kavárny. Srní se také přezdívá šumavské Lurdy, protože zde byla významná Hauswaldská kaple, ke které se konaly masové poutě.

Československá armáda však kapli nemilosrdně odstřelila. V současné době jsou zde jen základy, nicméně v okolí můžete spatřit jedinečný vodní a skleněný památník, kam přitéká bystrá voda z lesního pramene v ručně tesaných korytech uložených na velkých bludných kamenech.

Pastviny jsou plné koz a krav

Osobnosti spjaté s obcí

Obec je rovněž známá realistickými romány českého spisovatele německé národnosti Karla Klostermanna.

Turistický okruh, který se jmenuje Srnský, vás přímo zavede ke Klostermannově vyhlídce. Zde si můžete vzpomenout na některá významná díla tohoto spisovatele, který se proslavil tím, že psal o zdejší nádherné šumavské krajině.

Srní je rájem dovolenkářů

Klostermannova naučná stezka

Další zajímavosti pro turisty je Klostermannova naučná stezka, která je zejména vhodná pro osoby s omezením pohybu.

Stezka měří 4 kilometry a má celkem šest zastávek. Jeho životopisné a bibliografické údaje jsou pěkným způsobem doplněny o citáty z jeho děl o Šumavě.

V okolí je krásná čistá příroda NP Šumava

Zvířata a okolní příroda

Kromě divokých vlků můžete na několika místech Šumavy ze speciálních dřevěných srubů volně sledovat jeleny.

Dřevěné sruby jsou nejenom v Srní, ale rovněž v Borové Ladě a na Jeleních Vrších. Srní je taktéž ideálním místem pro pěší výlety do krásných míst kolem řeky Vydry.

Tůry v okolí jsou skvělé - Zkuste třeba i vlčí výběh

Dobře značené trasy vás kupříkladu dovedou k Tří jezerní slati či k vyhlídce z vrchu hory Oblík, která je vysoká 1225 metrů nad mořem. Všechna tato krásná a úžasná místa v zimě křižuje hustá síť méně i více náročných upravovaných lyžařských stop.

Srní závěr

Srní je ikonická obec v samém srdci Šumavy. Pokud hledáte to nejhezčí z Šumavy a zdejšího národního parku, tak jste tady na správném místěm. Obec samotná je zajímavá, ale to čím se proslavila je hlavně okolní příroda.

Diskuze ke článku