Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Janské Lázně pod Černou horou – Průvodce oblíbeným zimním letoviskem

Janské Lázně jsou vyhlášenou horskou turistickou lokalitou, kterou najdete v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Malebné městečko pod Černou horou je skvělé místo pro dovolenou v létě i zimě. Rádi vás provedeme.

Janské Lázně se představují

Horské město Janské Lázně jsou populární turistické a sportovní centrum Krkonoš. Leží na úpatí Černé hory, což je krkonošský vrchol, který je vysoký 1.300 metrů nad mořem.

Na vrchol Černé hory vede z Jánských Lázní moderní kabinová lanovka, kterých v Česku moc nemáme. Černá hora je zimním rájem pro všechny příznivce sjezdového a běžeckého sportu.

Kolonáda Janských Lázní

Kromě kvalitních sjezdovek a běžeckých stop zde také najdete sáňkařskou dráhu a další zimní atrakce jak je například snowtubing.

Černá hora nad Janskými Lázněmi

Historie Jánských Lázní

První teplý pramen byl zde vypátrán v roce 1006. K léčebným kúrám a koupelím se začal využívat až o tři sta let později.

První lázeňská stavba byla v Janských Lázní postavena na konci 17. století, ovšem velký lázeňský boom přišel až po roce 1935. Může za to zdejší úspěšná léčba dětské obrny.

Centrum oblíbeného letoviska

Současnost lázní

V současně době se zde léčí choroby pohybového a dýchacího ústrojí. Lázně však také nabízejí ozdravné a rekondiční pobyty.

Ze spodních vod tu vyvěrá velké množství pramenů. Hlavní budovou lázní je nádherná secesní kolonáda, kde se po léčebných procedurách můžete procházet a korzovat.

Krásný letní den v Janských Lázních

Výletní altán Muchomůrka

Muchomůrka není pouze jedovatý hřib, ale také zdejší výletní místo. Jedná se o altán ve tvaru houby, který najdete mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou.

Odpočinkové místo zde bylo už na konci 19. století. Tenkrát se tato malebná vyhlídka jmenovala Princeznina tišina, což bylo pojmenování podle princezny Almy Thurn-Taxisové, která sem chodila na procházky.

Nedaleko od Muchomůrky najdete Farmapark Muchomůrka, který disponuje přírodním dětským hřištěm a houpačkami. Ve parku si můžete posvačit nebo pohladit zvířátka v zoologickém koutku.

Lanovka na Černou horu

Tipy na výlety

Janské Lázně nejsou rájem pouze pro lázeňské hosty, ale také pro aktivní sportovce a turisty. Od jarních měsíců do podzimu se můžete vydat na výlet po cyklistické naučné stezce.

Dále si můžete udělat výlet na Černohorské rašeliniště. Kousek od Jánského parku je rovněž lanový park s parkem pro děti, který je vhodný pro děti s výškou od 100 do 140 centimetrů. Vstupné na krátký okruh zde činí 330 korun.

V zimě Janské Lázně žije ještě víc - lyžemi a snowboardy

Kde se v Jánských Lázních najíte?

V Janských Lázních se chutně a dobře najíte především v Hospůdce na Formánkách a v restauraci Vyhlídka, kde vaří jídla z čerstvých místních surovin. V pensionu Janský potok v samém srdci lázeňského městečka doporučuji navštívit skvělou kavárnu, kde vás uhostí vytříbenou kávou s čerstvými a lahodnými domácími zákusky.

Janské Lázně mají v zimě podmanivou atmosféru

Janské lázně závěrečné shrnutí

Jenom těžko byste hledali místo v Krkonoších, které mi tak přirostlo k srdci jako Janské Lázně. Janské Lázně jsou moje oblíbené letovisko v nejvyšších českých horách. Jsou krásné, noblesní na nic si nehrají. Janské jsou o čiré radosti z přírody, o krásných sjezdovkách a skvělých službách. Osobně mám Janské lázně moc rád a jejich návštěvu mohu jenom doporučit. Zabavíte se tady na den, stejně jako na celý týden.

Diskuze ke článku