Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hospitál Kuks průvodce, akce, moje tipy

Hospitál Kuks byl sanatorium pro vysloužilé vojáky a naleznete ho ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. Dnes slouží mnoha kulturním účelům včetně známého vinobraní a vánočních trhů.

Historie hospitálu Kuks

Hospitál Kuks byl postaven na počátku 18. století. Mecenášem stavby byl František Antonín Špork, který zde nechal postavit i ostatní lázeňské budovy včetně zámku.
Areál Kuksu byl v nedávné době opraven a od roku 2015 je zcela v novém kabátě.

Hospitál Kuks má i úžasné zahrady

Lázeňské místo

Kuks je malý kus země, který hrabě Špork proměnil ve známé lázně. V minulosti zde bylo hodně živo, neboť sem jezdily bohaté šlechtické rodiny, takže se velmi často zde konaly velkolepé a bujaré oslavy.

To vše je však minulost. O zašlém lesku Kuksu dnes vypovídá největší galerie barokních soch pod širým nebem, která nekončí v místních krásných zahradách, ale pokračuje v lesích okolo Kuksu, kde jsou k vidění skály, které jsou proměněné ve velké sochy.

Celý areál prošel v roce 2015 rekonstrukcí

Vznik hospitálu

František Antonín Špork byl synem generála Johanna Šporka, který za své vojenské úspěchy obdržel šlechtický hraběcí titul a velké jmění.

Za života hraběte Šporka se Kuks stal prestižním místem, kam se sjížděla nejenom šlechta, ale i významní umělci z celé Evropy.

Také místní hospitál byl oblíbeným cílem mnoha návštěv, protože se mohl pyšnit nádhernou sochařskou výzdobou.

Monumentální stavba Františka Antonína Šporka

Kuks žije i dnes!

Hlavní prohlídkový okruh

Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do prostor kukského špitálu. Prohlédnout si zde můžete hlavní nemocniční sál nebo kostel nejsvětější Trojice s noblesní hraběcí hrobkou.

Dále pak sakristii a krásnou barokní lékárnu s poetickým názvem U granátového jablka. K vidění jsou zde i místnosti Českého farmaceutického muzea, ve kterém poznáte dynamický vývoj lékáren od baroka do 20. století. Zvláště za pozornost stojí Dittrichova lékárna, která v minulosti sídlila v Nerudově ulici v Praze.

Průčelí hospitálu Kuks

Bylinková zahrada

Součásti hospitálu je také bylinková zahrada, která je veřejnosti přístupná zcela zdarma. Zahrada vznikla na počátku 18. století a vždy se zde pěstovaly léčivé rostliny.

V současné době je zde celkem 114 záhonů a skleník, ve kterém se zdárně daří citrusům i dalším exotickým stromům.

Panorama Kuksu

Parkování

Svůj automobil můžete zaparkovat na záchytném parkovišti, které je na louce hned vedle areálu hospitálu. K této louce se dostanete ze silnice I/37 přes obce Brod nad Labem a Slotov. Parkovné činí 60 korun na celý den.

Z kopečku je krásný výhled

Otevírací doba a vstupné

Hospitál Kuks je během hlavní turistické sezóny otevřen každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Základní vstupné pro dospělého činí 190 korun, senioři zaplatí 150 korun, děti pak 80 korun. Délka prohlídky s průvodem je šedesát minut.

Areál hospitálu Kuks je velmi rozsáhlý

Hospitál Kuks závěr

Hospitál Kuks je jedinečný areál, svým vznikem i účelem. Podobných staveb u nás opravdu moc není. Je to jedinečné místo s vlastním duchem. Místo, které zažilo spoustu radosti i smutku. Místo do kterého se otiskla doba i unikátní genius loci. Je to velkolepý palác, který po velké rekonstrukci nemůžete při toulkách Českem minout.

Diskuze ke článku