Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lom Homolák – koupání, parkování, prozradíme vše

Lom Homolák najdete ve Středočeském kraji nedaleko od Berouna, mezi obcemi Vinařice a Suchomasty. Majitelem areálu je Velkolom Čertovy schody.

Historie lomu

Poprvé se zde začal těžit vápenec v 90. letech 19. století. K větší průmyslové těžbě vápenců dochází především po výstavbě kruhové pece ve Zdicích na prahu 20. století.

Vlastníkem lomů byla firma Josef Nesměrák, později pak firma C. Wedell, která celý objekt prodala v roce 1918 akciové společnosti Škodovy závody.

Až do padesátých let minulého století nebyly lomy vybaveny žádnou těžkou mechanizací. Teprve v roce 1958 byl do lomu pořízen lžícový nakladač a později pak nové, na svou dobu moderní, elektrické rypadlo.

Lom má dlouhou historii

Dalšími majiteli lomu byl Pragocement a VČS. V roce 1984 byla těžba vápence v lomu Homolák definitivně ukončena.

Koupání v lomu

Koupání v lomu Homolák je pouze na vlastní nebezpečí. Kolem lomu jsou pouze kamenné plošiny, nicméně vstup do vody je docela přijatelný a dobrý.

Okolní scenérie jsou naprosto úžasné

Na plošině jsou pouze ostřejší kamínky, na které je zapotřebí si dávat pozor. Drobné riziko při koupání činí zatopené koruny stromů, na které je zapotřebí si rovněž občas dávat pozor.

Voda v lomu je velmi čistá a většina lidí si koupání v lomu Homolák pochvaluje. Kaňkou na jinak krásném místě jsou povalující se plastové láhve a hromádky odpadků.

Krajina lomu je jak z jiného světa

Vstup do lomu se neplatí, je zcela zdarma. Jak už jsme zmínili, tak nejedná o žádné oficiální místo ke koupání.

Lom Homolák okolí a příroda

V okolní přírodě najdete zejména lechy jarní a hrachory, které zde mění svou barvu, květy jsou tak nádherně nafialovělé, červené, modré i karmínové. Dále zde narazíte na žluté prvosenky jarní, sasanky a violky lesní.

Detail na azurově modré vody v lom Homolák

Přístup na kole i pěšky

Na kole se k lomu dostanete přes hlavní příjezdovou cestu do lomu. Ta vede ze silnice Bykoš – Koněprusy. Pěšky se pak k lomu dostanete po zelené turistické značce, která vede od jihu.

Služby v okolí lomu

Koupání v lomu je na zcela vlastní riziko a nebezpečí. Areál lomu je oplocen, ale již dlouhou dobu neplní svou funkci. V bezprostředním okolí lomu není žádný kiosek s rychlým občerstvením. Vše si tedy musíte přinést s sebou a udělat si vlastní piknik u samotného břehu jezera a řádně si po sobě uklidit.

Koupání v lomu je na vlatní nebezpečí

Další lomy v okolí

V blízkosti lomu Homolák najdete ještě další lom Plešivec, který je taktéž vytěžený a je rovněž z velké části zavezený.

Pěknou přírodní zajímavosti je nedaleký národní park Kobyla.

Za pozornost stojí ještě vyhlídkové místo Vinařice, ze kterého můžete udělat pěkné fotky na lom a jeho okolí.

Lom Homolák závěr

Lom Homolák je unikátní místo. Asi to není úplně koupaliště, kam vyrazí rodiny s dětmi. Tohle je opravdu spíše pro fyzicky zdatné a připravené plavce. Lom se tváří jako uzavřený, ale koupe se tady úplně běžně. Je to prostě na vlastní nebezpečí. O to větší je to zážitek. Voda je krásně azurová a v létě teplá tak akorát. Okolní scenérie jsou dechberoucí. Prostě to stojí za to!

Diskuze ke článku