Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zatopený lom Výkleky – dokonalý tip na koupání s průzračnou vodou!

Lom Výkleky je bývalý kamenolom, kde se těžil stavební kámen (moravská droba) a dnes slouží jako nádherné přírodní koupaliště.

se nachází v nadmořské výšce 321 metrů nad mořem nedaleko silnice na Kozlov ve stejnojmenné obci, kde žije necelých tři sta obyvatel. Lom u obce Výkleky se nachází v okrese Přerov v Olomouckém kraji.

Klidná hladina lomu Výkleky

Lom Výkleky se představuje

Zatopený lom v obci Výkleky je situován blízko krajského města Olomouc. Lom láká nejenom k letnímu koupání, ale také k rybaření a sportovnímu potápění.

Voda je zde totiž čistá a průzračná a můžete zde narazit na kapry, okouny, štiky a candáty.

Lom Výkleky se nachází jenom kousek od Olomouce

Popis lom Výkleky

Zatopený lom má opravdu velmi čistou vodu, která je vždy zárukou pěkného a zdravého koupání. Dobrá viditelnost je zde až do hloubky 3 metrů.

Lom je obklopen velkými skalisky, ze kterých se otevírá nádherný výhled na vodní hladinu. Přístup do vody je pouze v jednom místě pozvolný. Lom je majetkem velkého počtu restituentů, které zastupuje starosta obce Výkleky.

Dobré podmínky pro potápění

Maximální hloubka lomu je 10 metrů, přičemž dno je kamenné. Lom je zajímavým místem především pro potápěče, kteří si mohou užít pohled na pestrý život pod hladinou.

V lomu žije mnoho ryb

Uvidíte zde velké množství drobných ryb a zejména raky, kteří jsou zárukou čistoty zdejší vody. Pod vodou jsou k vidění také drobné medúzy a jelci, což je zelenohnědá ryba, která dosahuje délky až 60 centimetrů.

Jak se k lomu dostanete?

Pokud k lomu pojedete autem, tak se musíte dát směrem od Olomouce a odbočit z dálnice na Exitu 290 směr Výkleky.

Pak pojedete až dolů do obce a tam najdete odbočku doleva na polní štěrkovou cestu. Po této cestě dojedete až k parkovišti u lomu, které je zpoplatněno.

Okolní strmé stěny vytváří zajímavou kulisu

Parkování lom Výkleky

Parkovné zde stojí 30 korun. Zaparkovat své auto můžete také u obecního úřadu v obci Výkleky. Vstup do lomu je pak zcela zdarma.

Pro rybáře je to hotový ráj

Co je vše v lomu zakázáno?

V okolí lomu se nesmí stanovat, tábořit ani rozdělávat oheň. Dále je zde zakázáno kácet stromy a keře nebo jinak využívat přilehlé soukromé pozemky.

V zatopeném lomu je taktéž zakázáno koupat psy. Koupat v lomu je možné pouze na vlastní nebezpečí. V letních měsících zde funguje rychle občerstvení.

Lom Výkleky je dokonalý tip na koupání

Podmínky ke koupání a potápění

Průměrná teplota vody je zde v letních měsících okolo 17 stupňů Celsia. Pro potápěče je v lomu k dispozici tenké lanko, které je vyvázané zhruba padesát centimetrů nad dnem.

Lanko vede až ke kesonu, kde najdete ventil umožňující výměnu vzduchu. Lano pak dále pokračuje až na protější stranu lomu.

Krásy lomu Výkleky

Lom Výkleky závěr

Lom Výkleky je nádherné místo jenom kousek od Olomouce. Je to perfektní tip na výlet, a v létě ještě lepší na koupání. Průzračnou vodu ocení i potápěči a díky velkému množství ryb i rybáři.

Voda v lomu Výkleky je opravdu neuvěřitelně čistá a průzračná. Namodralá barva připomíná spíše moře. Je to opravdu unikátní místo, které vám můžeme jenom doporučit k návštěvě!

Diskuze ke článku