Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kurovický lom u Kroměříže – Koupání a tajné tipy!

Přírodní památku Kurovický lom najdete na mapě České republiky v její východní části. Lom se konkrétně nachází 1,5 kilometrů jižně od obce Kurovice ve Zlínském kraji.

Kurovický lom se představuje

Kurovický lom je zasazen do pěkné přírody Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů.

Azurové vody Kurovického lomu

Za horkých a parných letních dnů si zde užijete příjemné koupání, které můžete okořenit nenáročným turistickým výletem do okolních kopců, které jsou vysoké okolo tři sta metrů nad mořem.

Kurovický lom je veřejně přístupný

Legální koupání

Krásně čistá modrá voda vás v Kurovickém lomu nadchne. Po dlouhé době byl k tomuto přírodnímu lomu vstup striktně zakázán, což se před několika lety naštěstí změnilo.

Vstup je zde nyní legální, pouze za něj zaplatíte 100 Kč, respektive 50 korun.

Kurovický lom je plný ryb

Jak se k lomu dostanete?

Přímo k lomu se osobním autem nedostanete, protože je zde zákaz vjezdu všech motorových vozidel.

K lomu se však bez problémů můžete dostat pěšky nebo na kole. Z obce Kurovice je to k lomu zhruba něco přes jeden kilometr daleko a téměř až k lomu vede panelová cesta.

V létě je to nejhezčí místo na koupání široko daleko

Dějiny lomu

Stěnový lom sloužil svému účelu od roku 1840. Byl založen k těžbě jílovitého vápence. Těžba byla mnohokrát pozastavena a opět obnovována, v současnosti je už definitivně ukončena.

Z vápence se dělal cement ve vápence v blízkém Tlumačově, známý pod označením kurovina. Starší vytěžená místa byla v minulosti zčásti zavezena hlušinou, prostor lomu byl z větší části ponechán vlastnímu osudu.

Okolní příroda je úchvatná

Popis lomu

V prostorech hlavní těžby vápence se nacházejí strmé skalní a suťové svahy, lemová část lomu je zarostlá lesem, který obklopuje celé jezero.

Velká prohlubeň vzniklá těžbou se zaplnila dešťovou a průsakovou vodou a vzniklo malé jezero, ve kterém našla svůj domov celá řada chráněných druhů obojživelníků.

Kurovický lom se nachází jenom kousek od dálnice E55

Vápencový lom je přírodní památkou

Bývalý vápencový lom je přírodní památkou, protože je domovem mnoha rostlin, ptáků a brouků.

Je to přírodní lokalita, ve které se nachází zhruba 247 rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků kromě největšího vodního brouka na světě vodomila černého, který má rád stojaté vody s hustou vegetací.

Zákoutí jako z pohádky

Otevírací doba lomu

Kurovický lom je pro koupání otevřen v dubnu, květnu, červnu, červenci a září. A to vždy od pondělí do neděle od 10 do 19 hodiny.

Kurovický lom u Kroměříže informační tabule

Vstupné Kurovický lom

Vstupné pro dospělého činí 100 korun, pro děti pak 50 korun. Vstup do vody se psy je zakázán. Průměrná teploty vody se zde v červnu pohybuje okolo 14 stupňů Celsia, přičemž maximální hloubka je zde devět metrů. Lom se nachází v nadmořské výšce 260 metrů nad mořem.

Kurovický lom závěr

Kurovický lom je opravdu nádherné místo. Unikátní přírodní památka, která tak trochu připomíná lom Amerika. Na rozdíl od něj má ale jednu nepřekonatelnou výhodu a to je, že je otevřený pro návštěvníky. Ve zdejší azurové vodě se může vykoupat úplně každý a věřte, že to bude opravdu parádní zážitek, který si maximálně užijete!

Diskuze ke článku