Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lom Velká Amerika – Jak se dostat, koupání, vstup

Lom Velká Amerika se nachází na území obce Mořina v okrese Beroun. Je největším a troufám si říci i nejkrásnějším lomem ze skupiny zdejších vápencových lomů.

Velká Amerika alias Grand Canyon

Velká Amerika má přezdívku český Grand Canyon. Monumentální kaňon je 800 m dlouhý a 200 m široký. Strmé skalní stěny a velkolepé panorama, člověka úplně přenese do atmosféry USA. Velká Amerika je částečně zatopený lom, který je hluboký 100 metrů.

Lom Velká Amerika má nádherně průzračnou vodu.

Na jeho dně jsou dvě navzájem propojená malá jezera s průzračnou azurovou vodou, která lákají ke koupání. Brána do lomu je však zavřená, takže koupání v lomu je přísně zakázané. Celý lom je rovněž obklopený pevným lanem a velkým počtem cedulí zakazujících vstup.

Zákaz vstupu i koupání

V lomu se sice už dlouho nic netěží, ale jeho příkré stěny nebyly nijak zajištěny. Nikdo tedy nemůže ručit za to, že nedojde k sesuvu. I malý kamínem by mohl při pádu z 50 metrů zabíjet. Proto jsou lomy Amerika zavřené a určitě ještě dlouho budou.

Ideální místo pro natáčení

Místo má své genius loci, takže je velmi vyhledávané filmovými společnostmi a producenty. V minulosti se zde natáčely slavné scény do českých filmů Limonádový Joe a Akumulátor.

Přes střední část lomu vede most.

Nádherné výhledy a procházky

Ačkoli je do lomu Velká Amerika kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, nádherné místo neustále přitahuje hlavně v létě obrovské davy turistů, trampů a dobrodruhů. I procházka kolem dokola totiž stojí za to. Je to opravdu hodně fotogenické místo. V dnešní instagramové době, kdo nemá fotku z Velké Ameriky, tak jakoby nebyl.

Vyhlídka do lomu je však veřejnosti přístupná, takže nemusíte úplně zoufat. Nejkrásnější výhledy jsou z východní a západní strany lomu z jeho pomyslných konců.

Procházky okolo

– Okruh kolem Velké Ameriky měří 3.8 km (cca 38 minut chůze) – Na severní straně vede po žluté turistické trase. Jsou tady asi 3 vyhlídky, kam by se oficiálně nemělo lézt, ale lidé sem stejně lezou. Po druhé straně vede hned několik neznačených cest. Jedna z nich dokonce i přímo na hraně lomu. To je opravdu téměř adrenalinový zážitek, který není vhodný pro někoho, kdo se bojí výšek. Stejně tak se ale dá jít i o podál po cestě skryté mezi keřey a stromečky.
 
– Cesta kolem všech lomů měří 7 km (100 minut chůze) – Všechny lomy se bohužel nadají obejít dokola. V cestě překáží zavřená část areálu, kde se zpracovávala vytěžená hornina. Pokud si ale budete pokračovat po žluté, tak dojdete až k lomu Malá Amerika. Je to 3,2 km navíck předchozímu okruhu. Na trase uvidíte všechny 4 hlavní lomy. Více o nich níže v tomto textu.

Stěny lomu jsou opravdu příkré a nebezpečné.

Parkování

K lomu Velká Amerika se bez problémů můžete dostat autem. Stačí, když své auto zaparkujete na veřejném parkovišti nedaleko od autobusové zastávky číslo 311 Mořina a pak pohodlně dojdete k lomu pěšky. Od zmíněného veřejného parkoviště je to k lomu  jenom několik desítek metrů.

Zajímavosti v okolí lomu Velká Amerika

V okolí lomu Velká Amerika se ještě nachází další zajímavé lomy. Jsou to lomy Malá Amerika, Mexiko a Kanada. Tyto lomy jsou sice menší než lom Velká Amerika, ale rozhodně rovněž stojí za vidění.

Pohled z hrany lomu vypadá nebezpečně.

Lom Mexiko

Nedaleko od Velké Ameriky narazíte na menší lom, který se jmenuje Mexiko. Dojdete k němu ze žluté turistické značky, která vede na Malou Ameriku. Na dně lomu uvidíte několik jezírek, přičemž prudké stěny lomu jsou jedny z nejnebezpečnějších v oblasti.

V komunistické době tu byl nechvalně známý pracovní tábor, který sloužil pro nepohodlné politické vězně. U samotného lomu je pomníček, který tento krutý pracovní tábor připomíná.

Celkový pohled na Velkou Ameriku.

Lom Kanada

Dalším lomem po žluté trase je lom Kanada. V současné době lom slouží jako odkaliště pro areál Výroba stavebních hmot a je ze všech čtyř lomů nejméně zajímavý.

Lom Malá Amerika

Po žluté trase od lomu Kanada budete pokračovat a dojdete k lomu Malá Amerika. Tento malý lom, který je úplně zatopen, si vám pro svou malebnost a krásu určitě získá.

 

Diskuze ke článku