Lom Velká Amerika – Jak se dostat, koupání, vstup

Lom Velká Amerika v Českém krasu

Lom Velká Amerika se nachází na území obce Mořina v okrese Beroun. Je největším a troufám si říci i nejkrásnějším lomem ze skupiny zdejších vápencových lomů.

Velká Amerika alias Grand Canyon

Velká Amerika má přezdívku Grand Canyon, poněvadž je opravdu velkým lomem, který je 800 m dlouhý a 200 m široký. Jedná se o zatopený lom, který je hluboký 100 metrů.

Lom Velká Amerika má nádherně průzračnou vodu.

Na jeho dně jsou dvě navzájem propojená malá jezera s průzračně čistou vodou, která lákají ke koupání. Brána do lomu je však zavřená, takže koupání v lomu je přísně zakázané. Celý lom je rovněž obklopený pevným lanem a velkým počtem cedulí zakazujících vstup.

Ideální místo pro natáčení

Místo má své genius loci, takže je velmi vyhledávané filmovými společnostmi a producenty. V minulosti se zde natáčely slavné scény do českých filmů Limonádový Joe a Akumulátor.

Přes střední část lomu vede most.

Přístup pro veřejnost a parkování

Ačkoli je do lomu Velká Amerika kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, nádherné místo neustále přitahuje celou řadu turistů, trampů a dobrodruhů.

Vyhlídka do lomu je však veřejnosti přístupná, takže nemusíte úplně zoufat. K lomu Velká Amerika se bez problémů můžete dostat svým autem.

Stěny lomu jsou opravdu příkré a nebezpečné.

Stačí, když své auto zaparkujete na veřejném parkovišti nedaleko od autobusové zastávky číslo 311 Mořina a pak pohodlně dojdete k lomu pěšky. Od zmíněného veřejného parkoviště je to k lomu  jenom několik desítek metrů.

Zajímavosti v okolí lomu Velká Amerika

V okolí lomu Velká Amerika se ještě nachází další zajímavé lomy. Jsou to lomy Malá Amerika, Mexiko a Kanada. Tyto lomy jsou sice menší než lom Velká Amerika, ale rozhodně rovněž stojí za vidění.

Pohled z hrany lomu vypadá nebezpečně.

Lom Mexiko

Nedaleko od Velké Ameriky narazíte na menší lom, který se jmenuje Mexiko. Dojdete k němu ze žluté turistické značky, která vede na Malou Ameriku. Na dně lomu uvidíte několik jezírek, přičemž prudké stěny lomu jsou jedny z nejnebezpečnějších v oblasti.

V komunistické době tu byl nechvalně známý pracovní tábor, který sloužil pro nepohodlné politické vězně. U samotného lomu je pomníček, který tento krutý pracovní tábor připomíná.

Celkový pohled na Velkou Ameriku.

Lom Kanada

Dalším lomem po žluté trase je lom Kanada. V současné době lom slouží jako odkaliště pro areál Výroba stavebních hmot a je ze všech čtyř lomů nejméně zajímavý.

Lom Malá Amerika

Po žluté trase od lomu Kanada budete pokračovat a dojdete k lomu Malá Amerika. Tento malý lom, který je úplně zatopen, si vám pro svou malebnost a krásu určitě získá.

 

O autorovi: Recepční Hotelove.cz

Jsem recepční na Hotelove.cz a budu vaše průvodkyně tímto webem i všemi těmi krásnými hotely venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *