Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Kos Řecko – Průvodce, mapa, počasí a zajímavosti

Řecký ostrov Kos se nachází v Egejském moři u tureckého pobřeží. Je to oblíbený cíl nejenom českých turistů, který zaujme krásnými plážemi i antickými památkami. Pojďte ho poznat trochu blíže.

Ostrov Kos rozhodně nepatří k těm největším v Řecku. Celková rozloha ostrova je 290,3 km2 a nejvyšším vrcholem ostrova je hora Dikaio, která měří 843 metrů nad mořem.

Hippokrates a ostrov Kos

Malebný ostrov Kos je domovem slavného Hippokrata, kterého lze směla označit za „otce medicíny“. Důvodem navštívit tento malebný koutek světa však asi nebude pouze Hippokrates, ale především nádherné pláže, teplé moře a krásná příroda.

Díky relativně nížinatému povrchu je ostrov Kos také oblíbeným cílem všech, kteří rádi poznávají krásy země ze sedla cyklistického kola.

Lodě v přístavu města Kos

Úžasné pláže

Lákadlem číslo jedna jsou však zdejší úžasné a různorodé pláže. Většina pláží je pokryty pískem, což ocení zejména rodiny s malými dětmi. Dalším bonusem je křišťálově čistá voda a teplé počasí, které často vydrží až do konce října.

Vzhledem ke své poloze v okolí dalších pozoruhodných řeckých ostrovů slouží nadto ostrov Kos jako výchozí bod k uskutečňování lodních výletů. A platí to i naopak a z Kosu si můžete udělat krásné lodní výlety do širého okolí. Hodně často se jezdí do tureckého Bodrunu. Z řeckých ostrovů je pak lodní spojení například na Kalymnos, Nisyros nebo Rhodos.

Vnitrozemí ostrova je opravdu krásné

Bohatá historie

Dějiny ostrova Kos sahají až do 4. století před Kristem, takže o pozůstatky starověké historie tady nebude nouze. Hlavní památkou v tomto směru bude hrad rytířů Řádu sv. Jana, ve kterém jsou bohaté architektonické pozůstatky z doby antické.

Před hradem pak uvidíte slavný Hippokratův platan, který podle místní legendy slavný medik sám zasadil a později pod ním i učil své věrné žáky.

Nejdůležitější města

Kos

Kos je největším městem na ostrově a kromě historických památek se ještě může pochlubit krásným přístavem a zajímavým Archeologickým muzeum. Muzeum vlastní znamenitou kolekce helenistických a římských nálezů.

Pláže jsou velkým lákadlem ostrova - většinou jsou písčité

Asklepieíon

Asklepieíon je hojně navštěvovaným místem, protože v minulosti zde stál chrám a lékařská škola, která v praxi šla ve šlépějích slavného Hippokrata. Dodnes se z tohoto velkého chrámového komplexu zachovalo 7 obnovených sloupů Appolónova chrámu.

Kardámaina

V minulosti poklidná a malá rybářská vesnice je nyní největším rekreačním střediskem ostrova. Honosí se kilometry nádherných pláží se zlatavým pískem. Vládne zde bujarý noční život.

Noční život je tu podmanivý

Hippokratovo letiště na Kosu

Letiště na ostrově Kos se samozřejmě jmenuje Hippokratovo letiště. Leží ve vesnici Antimachia, která je situovaná 25 kilometrů západně od hlavního města Kos. Hippokratovo letiště slouží zejména letním charterovým letům do celé Evropy. Letištní terminál je docela malý a již za zenitem. V terminálu je pouze jedno malé občerstvení a malý obchod. Přímé charterové lety sem směřují z Prahy, Brna i Ostravy, doba letu trvá zhruba 150 minut.

Závěr

Kos je opravdu malebný koutek Řecka, který stojí za návštěvu. Myslím, že je to místo, které vás rozhodně nezklame. Skoro by se dalo říci, že nabízí to nejlepší z Řecka. Na své si zde přijdou aktivní, ale i trochu lenivější turisté. Dovolenou zde si tak rozhodně moc dlouho nerozmýšlejte.

 

Diskuze ke článku

0/100