Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nejkrásnější města v České republice (TOP 10)

Česká republika je nádherná země, která má mnoho krásných měst. Pojďme si některá krásná města naší vlasti ukázat.

Jaká jsou nejkrásnější města v České republice?

1. Telč

Historické město s nádherným náměstím, rámovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s pitoreskními podloubími a hojně zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Ve městě s neopakovatelnou kouzelnou atmosférou se alespoň na okamžik vrátíte do dob elegantní renesance.

Telč

2. Kutná Hora

Město, ve středověku pojmenované za stříbrnou pokladnici českého království, doposud dává na odiv velké bohatství zdejší stříbrné šlechty; v roce 1995 bylo zapsáno na prestižní Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pohádkový zámek tu sice nenajdete, ale půvabné historické jádro města vám to vydatně vynahradí.

Kutná hora

3. Kadaň

Kadaň se může pochlubit tím, že má nejdelší zachovalé opevnění v Čechách. Místní Katova ulička je pro změnu zapsána v České knize rekordů jako nejužší ulice v České republice a františkánský klášter je pak nejstarším poutním místem na území naší vlasti.

Kadaň

4. Poděbrady

Do osudů krásného lázeňského města na Labi se zapsalo zlatým písmem několik znamenitých vladařů, ovšem nejdůležitější roli zde hrál Jiří z Poděbrad.

Poděbrady

Toho připomíná náměstí Krále Jiřího i stálá výstava Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním barokním zámku. K lázním patří rovněž krásná kolonáda, léčivá voda z místních pramenů a skvělé lázeňské oplatky.

5. Železná Ruda

Horské městečko se během staletí změnilo ze zapadlé obce na periferii naší vlasti v zamilované středisko zimní i letní turistiky a rekreace.

Kromě přírodních půvabů a skvělých sportovních areálů se můžete těšit i na muzeum historických motocyklů a loutek, opravený pivovar nebo moderní lanové centrum.

Železná ruda

6. Cheb

Málokteré historické město se může chlubit takovou pamětihodností, jakou je nevšední blok jedenácti měšťanských domů těsně přilepených k sobě, který se jmenuje Špalíček.

Navštívit můžete rovněž románský Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v krásném domě, kde byl úkladně zabit Albrecht z Valdštejna.

Cheb

7. Litomyšl

Hlavním turistickým magnetem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Za pozornost stojí taktéž historické domy kolem Smetanova náměstí v čele s renesančním domem U Rytířů nebo velkoryse zrekonstruované klášterní zahrady.

Litomyšl

8. Mikulov

Jen sotva byste našli město s krásnější polohou než právě moravský Mikulov, rozprostřený na posledních výběžcích slunné Pálavy a obehnaný vinicemi. Právě všudepřítomné vinohrady vám napoví, že jste v centru známé vinařské oblasti a s vínem se tu potkáte téměř všude – v půvabných historických uličkách i na zámku.

Mikulov

9. Třebíč

Třebíč je město, které má unikátní památky. Jde především o židovskou čtvrť se synagogou a hřbitovem, která byla společně s monumentální románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Třebíč

10. Mariánské lázně

Mariánské Lázně představují výjimečný architektonický klenot, protože město založené podle precizního plánu nezkazily ani pozdější přestavby. Mezi ty nejkrásnější klenoty města patří především kolonáda se zpívající fontánou a pravoslavný kostel sv. Vladimíra.

Mariánské lázně

Nejkrásnější města v České republice závěr

Vybírat nejkrásnější města v České republice není úplně lehký úkol, protože jich tady máme opravdu hodně. Nad naším článkem jsme hodně přemýšleli a vybrali jsme města, která sice nepatří k těm největším, ale zaručeně mají mnoho krás a zajímavostí.

Kolik z nich jste už navštívili? Pochlubte se v komentářích pod článkem.

Diskuze ke článku